Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2)

1718 posts, 318972 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 123
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@shoppy:
poza e grozava, pune-o la 'concurs'...mie-mi inspira 'uriasul adormit care abia asteapta sa se trezeasca la viata'!
Pentru ca se cam incheie faza cu hobanele mai pun si eu niste imagini 'proaspete', plus niste poze pe post de 'raspuns' la diverse intrebari' (nu-s de calitate nemaipomenita, luate cu mobilul...)
@mindmasster:
51 hobane gata, cu doua teci in avans, maine la Basarab program normal, nu se defileaza, se lucreaza... 8-)
Spre Titulescu, dreapta teaca montata la nivelul 14, au ramas 3 nemontate, restul complet
Image0052.jpg (120.16 KB; downloaded 2488 times)
Dispozitivele de taiat si de sudat teci
Image0053.jpg (148.88 KB; downloaded 2470 times)
Una dintre ultimele 'macaroane' extra-lungi de cca 160m si toroanele debitate pentru montaj
Image0054.jpg (123.03 KB; downloaded 2469 times)
Capatul spre Orhideea, dreapta hobana in curs de finalizare, stanga teca montata, 4 teci ramase de montat
Image0055.jpg (124.66 KB; downloaded 2463 times)
Se observa diferenta de sageata ('burta') intre o teaca abia montata si o hobana complet tensionata
Image0056.jpg (131.29 KB; downloaded 2442 times)
Alte doua 'macaroane extra-lungi' pregatite de montaj
Image0057.jpg (137.89 KB; downloaded 2467 times)
Se observa aici straturile de binder asternute peste hidroizolatie si toroanele intinse pentru ultimele hobane
Image0059.jpg (174.8 KB; downloaded 2465 times)
Se vede clar aici magazia politiei TF ce trebuie demolata si pomul si stalpul care inca mai stau in calea rampei de coborare pe Giulesti. In stanga se asfalteaza din greu la calea de rulare a tramvaielor.
Image0060.jpg (176.66 KB; downloaded 2464 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

'Ultimele noutati' sunt alea pe care le stie toata lumea, n-are Marian de unde sa 'scoata' altele, pana in 20decembrie lucrarile pentru reluarea circulatiei la sol a tramvaielor vor fi gata, decizia de reluare a circulatiei ramane la mana primariei...
Primarul General a zis ca-l ingrijoreaza daca nu cumva reluarea circulatiei tramvaielor suprapusa cu actualul trafic intre intersectia Plevnei/Orhideea/Giulesti determinata de fluxul spre podul Grant nu ar duce cumva la blocaje...
Eu cred ca totusi va lua hotararea de a da drumul si la tramvaie...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) gabriels

Din ce material sunt facute tecile?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@lucianho:
Pai solutia e una singura dar grea: sa se puna in circulatie hobanatul...
@gabriels:
Tecile sunt din polietilena de inalta densitata (HDPE) cu diametre cuprinse intre 160mm si 315mm functie de numarul de toroane din hobana si sunt prevazute la exterior cu o nervura helicoidala care are rolul de a impiedica fenomenul de 'fluturare' la vant...chestie 'desteapta'...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Nu e singura solutie, ti-am zis ca eu sper ca se va hotari sa dea drumul la tramvaie pe relatia Giulesti-Milea de acuma...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

@lucianho:
OFF-TOPIC!
Mergi te rog pe 'Traseele RATB din zona Pasajului Basara' aici viewtopic.php?f=26&t=1153

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

Cred ca ziua de azi pica pentru lucrari din cauza vremii oribile si inghetului.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

Acum un an cand asamblarea podului metalic era aproape de final, un video cu coordonarea celor 2 macarale.



 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) subway guru

Am avut 'gura spurcata'...a venit iarna... :ugeek:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) mindmasster

subway guru wrote:
Am avut 'gura spurcata'...a venit iarna... :ugeek:


Si a lovit din plin Bucurestiul astazi . Mai ales ca  vantul a batut cu putere . Plus lapovita si poleiu . Nasol pentru hobanele noastre .

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) andy

Oarecum off-topic, mindmaster, apreciez ca un user activ ca tine pe un forum ca MU imi foloseste fotografia pe post de avatar  :mrgreen:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) cornel001

cere-i drepturi de autor  :mrgreen:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) gabriels

lucianho wrote:
Lucrarile au sistat datorita vremii ? S-au se merge inainte? Ultimele noutati ?

Se lucreaza.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si proiectului (Partea 2) Utilizator anonim

La hobane nu prea au putut sa lucreze zilele astea dar la sol se lucreaza in ritm normal.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 123
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422665 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use