De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

672 posts, 179257 views
 
Go to page:  1  ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Orizonturi rosii... orex

subway guru wrote here:
Asta e daca se baga civilii in ciorba de la popota militara.
:rofl:

O, ce tautologie!  :bleah:

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Ai fi fost mai istet daca spuneai pleonasm…
:rofl:

 


Re: Orizonturi rosii... orex

subway guru wrote here:
Ai fi fost mai istet daca spuneai pleonasm…
:rofl:

”Idea asta a dumitale nu se plictiseste singura frate?” :rofl:

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Mai citeste definitiile si inainte de a te lansa in controverse off-topic incearca sa le si pricepi…
Tautologia e o repetitie cu subiect si predicat! Adica atunci cand ai doua propozitii in aceeasi fraza care repeta aceeasi idee, spre deosebire de pleonasm care se refera la doua cuvinte cu acelasi inteles.
Lectia de gramatica se incheie aici!

 


Re: Să scriem corect româneşte! orex

Inca de cand nu erai nici in proiect, anul de gratie 1939, ”taŭtologíe f. (vgr. tautologia. V. taftalog). Repetițiune inutilă a aceleĭașĭ ideĭ pin alte vorbe.”
Iar de cand erai un prunc, TAUTOLOGÍE, tautologii, s. f. Greșeală de stil constînd în repetarea inutilă a aceleiași idei în termeni diferiți. V. pleonasm.
Ai timp destul de studiu, pana la centenar, sa ajungi sa cetești si ceva sinonime! Sigur treci si de a doua treime a dictionarului.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

tautologie, tautologii substantiv feminin
1. Greșeală de limbă care constă în repetarea inutilă a aceleiași idei, formulată cu alte cuvinte; cerc vicios.
sinonime: pleonasm

 


Re: Să scriem corect româneşte! ByOnu

Pentru ca am vazut de cateva ori recent "intradevar" scris legat, revin cu precizarea ca "intr-adevar" se scrie dezlegat, cu cratima.

:bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! subway guru

Ia mai cititi voi distionarele pana va lamuriti ca tautologia si pleonasmul sunt doua lucruri diferite…
Cititi macar Dex cu atentie daca alte dictionare va depasesc aria de cunoastere:
Judecată în care subiectul și predicatul sunt exact aceeași noțiune in Dex
Si definitia din 1939 adusa in discutie dar care nu denota decat ignoranta crasa:
pleonázm n., pl. e (vgr. pleonasmós, d. pléon, maĭ mult). Gram. Ret. Prisos de vorbe, ceĭa ce constitue o greșală cînd e din ignoranță (ca: s’a sinucis singur), dar e permis cînd vreĭ să daĭ maĭ multă forță expresiuniĭ (ca: l’am văzut cu ochiĭ meĭ). V. retorică.

sursa: Scriban (1939)

 


Re: Să scriem corect româneşte! subway guru

Nici macar popota nu cunosti ce inseamna, nu e cantina tuturor armetilor, e rezervata numai ofiterilor…
Cel mult poti spune ca e pleonasm
Si definitia de la 1939
popótă f., pl. e (fr. popote). Masa comună a ofițerilor.

sursa: Scriban (1939)

 


Re: Să scriem corect româneşte! orex

La varsta dumitale, trebuia sa fii roșit, nu sa pedalezi, in van, ca ”surda pe mormant” sa cauti sa te scoti intempestiv dintr-o impardonabila insiruire, a doua cuvine, consecutive, asternute p-aci, recte ”popota militara”!
E la mintea cocosului ”ignorant”, ca, si la aceasta etate, mai ai lacune, chiar daca vrei sa nu transpara!

 


Re: Să scriem corect româneşte! subway guru

Eu am recunoscut ca ar putea fi pleonasm, Matale o tii langa-balanga-talanga cu tautologia. N-ai decat! Am observat de nenumarate ori ca folosesti termeni ce ti-se par savanti dar pe care de fapt nu-i stapanesti si te-am lasat in pace pentru ca nu ma preocupa frustrarile mataluta…  :bleah:

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Ştiţi cumva un magazin de lacăte care vinde cu reducere pentru cantităţi barosane ?
Rectific,
Ştiţi cumva un magazin de lacăte care vinde cu reducere pentru cantităţi barosane ?

 


Re: Dialog cu administrația essco

AlexTB wrote here:
De ce nu mai pot posta membrii care nu au un anumit rang,parcă era mai bine asa :(

subway guru wrote here:
Daca nu stiu nici sa scrie corect romaneste ce pretentii poti avea de la acest gen de membrii?
:headbash:

Da', ce a gresit omul?

 


Re: Dialog cu administrația LucaTB

Respectivul utilizator a mai avut abateri în trecut. Pe scurt, împrăștia informații false fără fundament și uneori vorbea pe lângă subiect. Este un lucru bun că a fost șters contul lui.

 


Go to page:  1  ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422272 posts in 5261 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use