De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

672 posts, 179194 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

De ce o fi asa greu "as" in limba romana ?
Se confunda asa usor "mieasa o sete ca tare as bea o bere" cu "am 3 asi ascunsi in maneca"  :?:

Pare mai greu decat copii/copiii si care/pe care la un loc....
:)

 



Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

:lol:
si mie m-ie....
:lol:

Cea mai grea matematica... Peste trigonometrie, peste ecuatiile conicelor, este limba romana :D

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Sorry...
Nu mi-a luat underline-ul la mie in postarea precedenta...
Ma rog, doua postari in urma.
Nu mai intru sa o modific, ca doar mantelegeti ce vrea sa spun...
:lol:

 


Re: Să scriem corect româneşte! TibiV

Acum mi-a luat underline-ul, dar nu a luat ultimul "u" de la vreau....
Un laptop de kko. :(
Dar e de la "job"...
Nu intru nici acum sa modific intrarea precedenta.

PS
Andrei, vei gasi destule "dude" in postarile precedente.
Sunt 3 variante:
Daca postarea are diacritice, este de pe mobil, si pur si simplu nu vad scrisul (am ajuns la +2 la ochelari... :( )
Daca nu are diacritice si este scrisa seara tarziu, este srcisa de pe acest laptop de kk.ritice
Dca nu are diac si este scrisa ziua, inseamna ca am uitat limba romana. Sau fie am uitat tastatura, fie am uitat limba romana...
:lol:

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

Este dezastru, cratime puse unde nu trebuie, nepuse unde trebuie, idem virgule (puse chiar intre subiect si predicat), lipsa acordului intre subiect si predicat, i-uri in plus sau in minus,  englezisme fortate etc. etc. Le-am pus pana acum pe cele mai grave, dar am cam obosit si cred ca v-am si plictisit. :p

O mica paranteza:
Neplata profesorilor si implicit dezinteresul (al celor capabili, altii vor, dar nu pot, ca de ex. cei veniti de la artifexuri si Spiru Haret), lipsa de educatie a copiilor care isi bat joc de profesori si de aici dezinteresul, prioritizarea defectuoasa a sectoarelor bugetare (in loc sa fie cel mai important sector este cel mai putin important, educatia inseamna viitorul, chiar si sanatatea de calitate se obtine cu un invatamant bun), asimilarea culturii americane, o lume plina de retardati (prin anii '90 40% recunosteau ca nu stiu sa citeasca si sa scrie corect, mi se parea de neconceput atunci asa ceva, ce bine ca i-am depasit) care iau de bun tot ce vad la televizor (intrebarea e de ce se uita) si mi-ar trebui cateva pagini ca sa enumar cauzele acestui dezastru.

 


Re: Să scriem corect româneşte! florin

Avand in vedere repetatele flame-uri si jigniri aduse mai multor membrii ai forumului, incepand de azi userul 133 313 este suspendat pentru 3 luni.

Aleluia!

Un membru, doi membri, membrii care au fost jigniți.

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

Florinds wrote:
Este dezastru, cratime puse unde nu trebuie, nepuse unde trebuie, idem virgule (puse chiar intre subiect si predicat), lipsa acordului intre subiect si predicat, i-uri in plus sau in minus,  englezisme fortate etc. etc. Le-am pus pana acum pe cele mai grave, dar am cam obosit si cred ca v-am si plictisit. :p

O mica paranteza:
Neplata profesorilor si implicit dezinteresul (al celor capabili, altii vor, dar nu pot, ca de ex. cei veniti de la artifexuri si Spiru Haret), lipsa de educatie a copiilor care isi bat joc de profesori si de aici dezinteresul, prioritizarea defectuoasa a sectoarelor bugetare (in loc sa fie cel mai important sector este cel mai putin important, educatia inseamna viitorul, chiar si sanatatea de calitate se obtine cu un invatamant bun), asimilarea culturii americane, o lume plina de retardati (prin anii '90 40% recunosteau ca nu stiu sa citeasca si sa scrie corect, mi se parea de neconceput atunci asa ceva, ce bine ca i-am depasit) care iau de bun tot ce vad la televizor (intrebarea e de ce se uita) si mi-ar trebui cateva pagini ca sa enumar cauzele acestui dezastru.



Cea mai mare problema e ca nu se fac cursuri de gramatica limbii romane si dupa clasa a 8a.
Macar asa, de exercitiu. Daca ajungi si la o facultate tehnica, si mai si lucrezi cu oameni de alte natii, se duce limba romana si se transforma in romgleza. De multe ori ma trezesc ca scriu propozitiile in structura lor din engleza dar cu cuvinte din romana...

 


Re: Să scriem corect româneşte! Robert24

florin wrote:
Avand in vedere repetatele flame-uri si jigniri aduse mai multor membrii ai forumului, incepand de azi userul 133 313 este suspendat pentru 3 luni.

Aleluia!

Un membru, doi membri, membrii care au fost jigniți.


Asa e! Multumesc!
Eram mult prea iritat...  :?

 


Re: Să scriem corect româneşte! Florinds

mcosmin wrote:
Cea mai mare problema e ca nu se fac cursuri de gramatica limbii romane si dupa clasa a 8a.
Macar asa, de exercitiu. Daca ajungi si la o facultate tehnica, si mai si lucrezi cu oameni de alte natii, se duce limba romana si se transforma in romgleza. De multe ori ma trezesc ca scriu propozitiile in structura lor din engleza dar cu cuvinte din romana...


Nu neaparat, am facut realul, cu doar doua ore de romana pe saptamana (literatura) si n-am facut nici la facultate romana. Dar mi-am insusit cum trebuie cunostintele in generala, pentru ca am avut o profesoara fantastica. Lucra cu noi din placere. Stiu gramatica mai multa decat absolventi de filologie sau avocati. Imi mai cade din cand in cand cate o carte in mana si daca vad un cuvant scris intr-o forma ciudata, verific daca s-a schimbat ceva in DOOM sau daca am uitat cum e corect.

 


Re: Să scriem corect româneşte! punmeister

Dialog cu Administratia[/i:dew3gcw9]":dew3gcw9]Nu vreau sa fiu rău si sa spune-ți ca susțin jignirea altor membrii, dar cred ca userul 133 313 nu merita o suspendare atât de mare, deoarece pe perioada ultimelor 6 luni acesta a avut o activitate constanta si si-a adus contribuția la dezvoltarea forumului, prin postarea de fotografii si aducerea unor informații importante :!:
Mulțumesc, si vreau sa amintesc ca este o părere strict personală.
Sper ca mesajul sa fie înțeles asa cum trebuie. :)
O seara buna tuturor. :bere:


Spuneti, nu spune-ti.  :)

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Multumesc, rezolvat.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Mersi mult, continuați in verificarea greșelilor, daca mai găsiți va rog sa le puneți aici! :D  :bere:  :bere:

 


Re: Să scriem corect româneşte! bercenicity

Pentru ca ma dispera putin "ca si"-ul:

andrei11 wrote:
... Daca iei ca si orientare pozitia mecanicului<< boghiul din spate stânga >> al fiecarui vagon  nu are captator.

http://www.gandul.info/magazin/testul-z...c-12063981
http://www.ionut-ciurea.com/blog/2012/1...ara-ca-si/

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use