De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

672 posts, 179301 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 48
 
 

📖 Pagination options
Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Multumesc, corectat ( cu rosu ).
Pentru data viitoare  te rog semnaleaza si topicul unde e greseala ca sa fie mai usor de gasit. Ok, in cazul acesta e greseala mea si stiam unde am postat, dar daca fac altii greseala e greu de dedectat unde au postat.

 


Re: Să scriem corect româneşte! florin

andrei11 wrote:
Ba sunt ferm convins ca au fost proiectate de un neispravit. Ca si la ei sunt destui care au facut o facultate pe pile / bani si ca sunt  baietii / fetele lu' tata. Si trebuie sa lucreze in proiectare. Si au gresit nu stiu ce date pe care nu le-au verificat cu mintea.
Am avut eu o colega in facultate care a gresit asa in anul IV datele la un proiect de reductor, ia dat roata mare cu un diametru de 30 m. ( treizeci metri ). ( in loc de 30 cm ).

Trenurile CAF.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Sa stii ca am avut o problema cu acest"ia".


Am consultat :
https://diacritica.wordpress.com/tag/ia-sau-i-a/

Da, ai dreptate,  am citit eu gresit, multumesc, corectez.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Andrei, am semnalat si eu o greșeala in topicul cu locomotive LDH ale Metrorex, poți te rog sa modifici mesajul? Multumesc.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Multumesc, rezolvat.

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

La discutii diverse la tramvaie RATB:

Nicu24 wrote:
De multa vreme vroiam sa întreb și eu de următoarele tramvaie ce se mai întâmplă cu ele ca nu le-am mai văzut pe strada.


Forma corecta a verbului este "voiam", deoarece in limba literara nu exista verbul "a vroi" ci "a vrea" sau "a voí" (observati ca am pus i-ul cu accent). La fel ca "pe care"  este o problema foarte des intalnita in randul vorbitorilor de limba romana...

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Catre toti colegii care semnaleaza greseli de ortografie sau de alta natura :
Puneti va rog si linkul catre topicul respectiv.
Multumesc.

________________
Multumesc, corectat. Dar nu e greseala asa de grava, si eu m-as fi pacalit. In vorbirea curenta cred ca m-am pacalit de multe ori, tot << vroiam >> folosesc si eu.

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Scuze ca nu am specificat link-ul  :oops:

Si eu ma numar printre cei care mai folosesc in vorbire "vroi", iar de fiecare data cand realizez ca am folosit forma gresita incerc sa ma corectez... e cam greu sa te "abtii" odata inradacinat cuvantul in vocabularul tau...  :roll:

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

Mesajul se afla aici: viewtopic.php?f=104&t=1109&start=2478

mcosmin wrote:
Cea ce am propus eu este exact un sistem adaptiv pentru fiecare.
Asa, pe masura ce imbatranesti, devin din ce in ce mai putine materii obligatorii, si mai multe obtionale . [...]

Deci, incepand cu clasa a7a unele materii ar trebui sa isi piarda rangul de materie obligatorie (gen religie, desen, muzica) si alte materii obtionale sa isi faca aparitia, materii axate mai mult pe practica. [...]



Forma corecta este "optionale" ...

Va atrag atentia in legatura cu aceste greseli, deoarece exista riscul sa le faceti cand nu ar trebui (in rapoarte, prezentari etc) :!: Aici de bine de rau, suntem noi intre noi si nu ne dam lucrarea de doctorat la limba romana :lol:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Să scriem corect româneşte! GPS

Si vezi ca este "ceea ce", nu "cea ce! :D

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

De aceea destule greseli ( hai sa le spunem mai degraba scapari ) nici nu le corectez cu rosu.
Multumesc celor 2 colegi, am modificat.

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

De asta exista spell checker :P

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

...spell checker
Sper ca pentru scapari, nu pentru cei care nu stiu gramatica...

 


Re: Să scriem corect româneşte! mcosmin

Spell checker nu repara gramatica :P

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 48
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422293 posts in 5261 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use