MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5449 posts, 1082693 views
 
Go to page:  1  ... 384 385 386 387 388 389 390
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex AlexTennis2005

survola wrote here:
Poate ajunge si un tren nou pentru M5. :)

Am dat un mail către Metrorex pe data de 26 noiembrie cu privire la acest lucru, iar răspunsul primit în data de 13 decembrie a fost acesta: Potrivit ultimelor informații primite de la Furnizor la data de 01.11.2023, livrarea trenurilor de metrou se va realiza începând cu luna martie 2024.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Luca M.

Nici macar prototipul pana atunci? Pai in felul asta inseamna ca o sa mai avem IVA pe M3 si Bombardier pe M5 poate chiar si in 2025…

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex cris_m

A mai remarcat cineva la orele de varf ca se circula foarte prost pe M1/M3, mai exact ca se merge cu viteza mai redusa? De la inceputul anului, in putinele cazuri cand am folosit metroul, am tot patit chestia asta, deci nu imi pare sa fie ceva izolat.

De exemplu, in loc sa parcurg distanta Titan-Piata Unirii in 12 minute, am parcurs-o in 16 minute, in conditiile in care am stationat doar un minut la Nicolae Grigorescu, iar in rest s-a mers cam cu jumatate din viteza comerciala.

Ce sa inteleg din toata chestia asta, ca a luat-o si Metrorex pe urmele STB si isi acopera lipsa garniturilor modificand din mers programul de circulatie, astfel incat sa aiba intervale egale? :roll:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex BGP2597

Eu folosesc zilnic metroul, dar n-am remarcat să meargă mai încet pe M1, cel puțin nu între Eroilor și Victoriei. În schimb intervalele sunt foarte volatile, poți aștepta 5 minute dacă ai pierdut trenul sau chiar și 8-9, în special după amiaza/seara la Victoriei spre GdN, deși conform site-ului Metrorex, din 8 ianuarie intervalele pe M1/3 la orele de vârf au scăzut pe hârtie de la 7 la 6 minute (cu ce trenuri, nu știu).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

cris_m wrote here:
A mai remarcat cineva la orele de varf ca se circula foarte prost pe M1/M3..?

Este de la  circulația IVA, care merge mai încet ca BM2/21. Acest lucru este ușor de remarcat la intervalele din Militari către capăt, care ajung către 10 minute sau chiar depășesc cateodata acest interval. Fata de 7 min, cât ar trebui..

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex punmeister

Plus ca ele sunt pe interlockingul INDUSI, intercalat cu CITYFLO 350.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex cris_m

La IVA m-am gandit si eu, dar inainte de Revelion nu am patit sa merg asa incet. Cred ca e de la altceva. Stiu ca sunt ceva trenuri defecte/indisponibile, eu pe asta mizez.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex punmeister

Nu neaparat defecte, dar scadente la revizie si Alstom le tine imobilizate conform normelor de siguranta pentru materialul rulant scadent la revizie.

Tin minte ca au mentionat asta anul trecut cand a fost saga privind contractul de mentenanta.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

De ex acum la Eroilor a venit o IVA și sunt peste 9min de la metroul anterior de M3. Iar metroul următor de M1 vad ca a intrat in statie la 40 sec. Clar a fost ținut pe loc de IVA.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex sorin.niculescu_

Am găsit asta la o cunoștință de-a mea pe Instagram. Că tot vorbeam în trecut de reclame care includ ideea de metrou sau fac referire la.
IMG_8332.png (1.35 MB; downloaded 1046 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

cris_m wrote here:
La IVA m-am gandit si eu, dar inainte de Revelion nu am patit sa merg asa incet. Cred ca e de la altceva. Stiu ca sunt ceva trenuri defecte/indisponibile, eu pe asta mizez.

Încă o dovada ca de la IVA este...a ajuns sa acumuleze aproape de capăt, la Gorjului, peste 3 min întârziere fata de grafic, deci IVA este cu 40-50% mai lenta ca un BM2/21 pe o cursa. Dacă te nimerești în spatele unei IVA, răbdare și.. tutun.
20240212_184653.jpg (1.63 MB; downloaded 865 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex cris_m

Nu stiu ce sa zic de aceasta ipoteza, astazi pe la ora 16:45 am prins BM2-ul din spatele IVA si nu am mers incet in tunel. Ba chiar am plecat de la PU1 spre Republica la fix 2-3 minute interval. In statii mi s-a parut ca a stationat ca de obicei. Saptamana trecuta am mers chiar cu acea IVA si n-am simtit ca s-ar fi "târâit"...

Problema semnalata a fost cand am venit dinspre Republica catre centru, ori nu cred ca se poate pune problema de intarziere la nici a 3-a sau a 4-a statie... Spre capat da, are sens. Mai degraba inclin sa cred ca este vorba de maiestria/experienta echipajului.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Oi nimeri eu acelasi echipaj, dar o patesc mereu cu IVA, crede-ma...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Tot mai stau sa schimbe semnalizarea din alb lunar pe verde pentru fiecare IVA?, s-ar putea ca asta sa manance timp.

 


Go to page:  1  ... 384 385 386 387 388 389 390
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422410 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use