Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 193440 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB nou_pe_aici

Acum aproximativ un an, intr-o Sambata, pe linia 226 zona Eroilor in sensul de mers spre Rahova am "provocat" o situatie jenanta.

Am recomandat unei prietene sa foloseasca incarcarea cu cardul pe net pentru cardul RATB.
Am ajutat-o sa incarce pe net si Sambata a folosit RATB-ul.
A urcat in 226 aproape plin si a intins mana spre valdiator, nu a reusit sa citeasca ce apare pe ecran insa a observat becul verde aprins.
Se pune fata cuminte in autobuz si in scurt timp urca controlul.

Fata da abonamentul ca om ce se stie ca a platit la care controlorul spune ca nu s-a validat, fata insista ca a pus la valdiator si ca s-a vazut becul verde.
Controlul pe motiv ca vrea sa vada daca este cardul ei ii cere si buletinul, fara in necunostinta il scoate iar controlorul incepe sa scrie amenda.

Fata refuza sa semneze amenda insa o primeste prin posta.

In final am realizat ca la icnarcarile pe internet, cand pui cardul la validator in prima faza iti apare un mesaj de confirmare alimentare card acompaniat de becul verde.

Din toti cei din autobuz prezenti nimeni nu a spus nimic.
Stiu ca sunt controlori luati in suturi de calatori insa asta trebuie batut pt atitudine.

Normal ca daca era vreo bronzata cu fusta inflorata nu se atingea de ea sa nu o discrimineze, asa daca esti alb ca branza platesti amenda ca prostu'.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB Tom

Daca are ceva timp de pierdut, i-as recomanda sa dea in judecata RATB si sa ceara daune. Nu vad de ce un card incarcat pe net trebuie sa faca altceva inainte la aparat fara sa fie validat. Am inteles tot din discutiile de aici de pe forum ca prima data se "incarca" cardul (cacofonie intentionata) din aparat, dar din moment ce asta se face intr'un mijloc de transport, cred ca ar trebui sa constituie si prima validare. Presupun ca a incarcat cu credit, nu cu abonament. Altfel, e chiar dubios si parerea mea e ca merita scuturati putin.
Eu nu am incredere in incarcari electronice. Am facut-o odata de la un bancomat BCR si a fost OK, dar am pastrat si chitanta data de bancomat. Oricum era abonament valabil o luna de la data cumpararii, deci daca vroiau sa-mi faca figuri, nu-i iertam.

Fara suparare (de fapt cine sa se supere), dar sistemul asta nu-mi place deloc. Becul verde care se aprinde la diverse situatii complet diferite(au cazut avioane pentru ca pilotii au confundat un bec cu altul) sau mesaje care nu pot fi citite. Nu am mai vazut validatoare vandalizate, cel putin pe liniile pe care am mers, deci nu au scuze.

Din pacate, in Romania doar se experimenteaza tehnologie, nu conteaza insa infrastructura si nici utilizatorii.

 


Re: Despre controlorii RATB ByOnu

Control masiv azi pe 21 (doar pe sectorul Sf Gheorghe - Carol I, mai mult n-au curaj :lol:), nu era unul care sa nu aiba 2 controlori.

Totusi, cand am validat la Sf Gh., in loc sa-mi confirme validarea pentru o persoana, imi afisa "Garaj" (desi cand nu apropriam cardul aparatul avea un afisaj normal, in fine... o eroare). L-am rugat pe controlor sa verifice daca mi-a mancat intr-adevar sau nu calatoria, a verificat si totul a fost ok. Ulterior m-am asezat, si, din tot tramvaiul, a venit la mine, mi-a aratat legitimatia. Stai si scoate portofelul, scoate cardul din nou, arata-l, baga-l inapoi, desi am validat de fata cu el. Dupa ce m-a verificat s-a dus si s-a pus la vorba cu colega. :roll: Deci, n-aveau chef de scris amezi asa ca au mers "la pont."

Morala, desigur, este sa nu va aruncati repede sa validati! Cei care n-au validat n-au avut niciun deranj, nu mai zic de cheltuieli 0. :ugeek:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB Tom

Acum 2 saptamani am dat peste niste controlori in autobuz. Mi s'au parut cam ciudate noile lor legitimatii, dar pareau in regula.
Mi-a luat cardul, l-a apropiat de validator si i-a afisat: "profil utilizator..." nu mai stiu ce si "CARD NEVALIDAT". L-a mai apropiat odata, a aparut iar "profil utilizator...." si pe urma "abonament urban valabil...". Pe urma mi-a dat cardul inapoi, mi-a zis "multumesc" si a trecut la urmatorul, dar n'a controlat mai mult de 2-3.

 


Re: Despre controlorii de bilete nou_pe_aici

Acum cateva momente am trait unul din momentele alea in care vrei sa ii urasti pe toti.
Actiunea provine din incompetenta RATB si tupeul unui controlor.
Daca despre  at de bine functioneaza RATB sunt scrise mii de pagini, astazi vreau sa-p fac vedeta pe controlor, pentru ca merita.
Numele lui de scena conform legitimatiei este Stratulat Grigore.
El este eroul nostru.

Context: sunt unul din prostii aia care crede ca RATB trebuie platit, atat de prost incat in ciuda faptului ca nu merg f mult cu RATB, ma incapatanez sa-mi fac abonament pe 2 lunii si sa validez la fiecare calatorie.
Locuiesc intr-un cartier rezidetial lipit de Bucuresti si imi fac lunar abonament pe cele 2 mijloace de transport ce ma pot duce in zona unirii.
In permanent pastrez si cativa lei pe portofelul electronic, astazi stiam ca e posibil sa fie sub 1.3 lei, ma grabesc sa incarc online insa realizez ca RATB iti ridica banii de pe card instant si iti incarca in 48 ore! ( multumesc RATB).

Astazi la ora 14 trebuia sa prin un tren in zona gara de Nord, incerc sa iau autobuzul insa aflu cu stupoare ca nu circula in weekend intre 10 si 15 ( multumesc RATB).
Ma urc frumoa in maxi taxi, platesc alti 5 lei si ajung in zona Antiaeriana.
Ma arunc spre ghereta RATB, ghinion, astia nu lucreaza deloc in weekend.
Ma intorc juma de statie cu trolerul dupa mine la alta ghereta, nici aici nu aveau.
Vine 96, ma intalnesc cu o cunostinta, isi valideaza cardul, dau sa valide si eu, teapa mai aveam 1.2 lei.
Rog runostinta sa-mi valideZe si mie, teapa mai avea 50 bani.
Acum ce sa fac?
Ma gandesc ca era ceva cu un sms, dar nimic, in troleu nu erau afisele.
Ii spun cunostitei ca imi e frica si ca voi cobora in 13 sept unde era alta ghereta.
In acest timp apare eroul, Stratulat Grigore, era langa mine pe scaun, se ridica ca un print si imi baga legitimatia in nas.
In tot acest timp troleul era plin iar in statie cu mine urcasera vreo 10 pers si validasera 2, 3 din calatori fiind tigani de 2x2.
Ii explic ce deja vazuse ca am pe card doar 1.2 lei, ca era inchis la bilete, il rog sa si vada ca am ab pe 2 lunii si platesc si calatorii etc etc.
Eram hotarat ca sunt doar o victima si asa cum de multe ori vad tot felul de dubiosi ca scapa, pot merge si eu fara amenda.
Asta se jura ca nu da amenda dar ca vrea sa vada buletinul, realizez ca totusi vrea amenda insa in cele din urma dupa ce se jura pe tot neamul il scot.
In secunda 2 paseaza buletinul unui alt ciumpalac fara acordup meu si ala incepe sa scrie amenda.
Oamenii din jur vazand situatia incep sa strige ca sunt
hoti, ca mint, ca pe tigani ii ignora etc.
Si uite asta a scris coumpalacul amenda, nu mi-a dat copie cum
trebuia, nu s-a prezentat, nu s-a ide tificat, nu nimic.


Asa e ca va place RATB si Romania?
Ps: scris de pe telefon din tren, scuze pt eventualele erori!

 


Re: Despre controlorii RATB Victor92

Salut.

Problema cu transport in comuna catre Fortuna Residence din weekend este una mai veche de aproape doi ani de zile. Mi se pare o mare idiotenie ca intre orele 10 si 15 + dupa ora 19, linia 302 sa nu circule. Poate o sa spuneti ca nu exista cerere. Va invit seara dupa ora 20:00 (mai ales duminica) sau ziua la orele 12 sa vedeti cati oameni sunt in statie la Depoul Alexandriei (sa nu uitam ca 438 NU circula in weekend). Eu as supune o perioada de proba in care sa fie prelungit orarul liniei 302 si sa se vada cate validari sunt. Daca acei oameni care ar folosi linia ar fi invatati sa valideze abonamentul, biletul etc de catre controlorii din zona autobazei, va garantez ca ar iesi bine acest experiment.

Ca un sfat, data viitoare trimite un SMS la 7456. Te costa 1 Euro si 60 centi si ai abonament valabil toata ziua  ;) .

 


Re: Despre controlorii RATB nou_pe_aici

Victor92 wrote:
Salut.

Problema cu transport in comuna catre Fortuna Residence din weekend este una mai veche de aproape doi ani de zile. Mi se pare o mare idiotenie ca intre orele 10 si 15 + dupa ora 19, linia 302 sa nu circule. Poate o sa spuneti ca nu exista cerere. Va invit seara dupa ora 20:00 (mai ales duminica) sau ziua la orele 12 sa vedeti cati oameni sunt in statie la Depoul Alexandriei (sa nu uitam ca 438 NU circula in weekend). Eu as supune o perioada de proba in care sa fie prelungit orarul liniei 302 si sa se vada cate validari sunt. Daca acei oameni care ar folosi linia ar fi invatati sa valideze abonamentul, biletul etc de catre controlorii din zona autobazei, va garantez ca ar iesi bine acest experiment.

Ca un sfat, data viitoare trimite un SMS la 7456. Te costa 1 Euro si 60 centi si ai abonament valabil toata ziua  ;) .


Data viitoare nu dau buletinul.
Am scris ca stiam de sms si chiar daca era suprapret nu stiam
Numarul, 96 nu avea afisele cu aceasta varianta.
Oricum am fost tintit si pana dadeam
Sms, erau deja pe mine!

 


Re: Despre controlorii RATB Radu Stanescu

3 cazuri concrete observate de mine, toate intre Universitate si Eroilor.

Cazul 1: 4 distinse florarese stateau pe cele 4 scaune fata in fata din 137. Controlorul: "Buna ziua...blabla". Doamnele: "N-avem bilet, trimite-ne amenda acasa!", "E scump biletul". Controlorii coboara la urmatoarea statie. Femeile nu patesc nimic si isi continua drumul.

Cazul 2: In 336, controlorii urca la Kogalniceanu. O tanara, probabil studenta nu a validat cardul. Se scuza, se scuza, coboara impreuna cu cei 2 controlori la Facultatea de Drept. Mai sta ceva de vorba cu ei si pleaca linistita. Controlorii isi vad de treaba.

Cazul 3: In 69 o distinsa doamna undeva inainte de pensionare, vopsita si purtand o haina de blana nu are card validat. Controlorii coboara impreuna cu aceasta la Cismigiu, insa ea nu sta la discutii si pleaca pe jos spre urmatoarea statie. Controlorii se uita lung la ea cum se indeparteaza.

 


Re: Despre controlorii RATB georgica2704

IMAGINI AMATOR. Momentul in care un calator este agresat de doi controlori RATB, in Capitala

Doi controlori, enervati ca sunt filmati, au rabufnit: unul a sarit la bataie, iar celalalt a inceput sa-l jigneasca  pe un calator. Totul, sub privirile celorlalti pasageri, impartiti in tabere. Sefii celor doi au anuntat ca vor face o ancheta.
Se intampla aseara pe linia express 783. Un barbat urcase la Piatra Romana, cu gandul sa ajunga la Piata Universitatii.
Sustine ca avea abonament valabil pentru toate liniile RATB, si banuia ca si linia express este inclusa. Controlorii l-au amendat, chiar daca pasagerul a spus ca nu stia ca pentru acest autobuz avea nevoie de bilet special, cata vreme niciun afis nu il informa despre restrictie.
Problema este ca cei doi controlori au devenit extrem de nervosi, mai ales ca barbatul filma intregul incident cu telefonul mobil.
Mai multe aici :http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/imagini-amator-momentul-in-care-un-calator-este-agresat-de-doi-controlori-ratb-in-capitala.html

 


Re: Despre controlorii RATB alchimistul

Adevarul este undeva la mijloc. In mod oficial, abonamentul pe toate liniile nu este valabil pe liniile expres - cu toate acestea ar trebui ca posesorii lui sa poata efectua "validare pe propria raspundere" pentru situatii in care circuli cu linia expres in interiorul municipiului Bucuresti. Fireste, sa existe si corectitudine din partea calatorilor. Sa platesti 3,5 lei pentru cateva statii ori sa trebuiasca sa iei metroul - nu prea e OK.

 


Re: Despre controlorii RATB andrei11

Chiar daca ai abonament, obligatia lui ca si cetatean era sa-si valideze abonamentul, moment in care :
1) Daca avea si bani in portofel se extrageau cei 3,5 lei / cursa
2) Daca nu avea bani in  portofel îi aparea ceva de genul ca abonamentul nu e valabil.
Aiurea nu stia ca abonamentul RATB nu e valabil si pe liniile express, scrie pe toti peretii.Si abonamentul general nu a fost niciodata valabil pe express, de cand s-a infiintat mama lui de abonament general.

 


Re: Despre controlorii RATB alchimistul

Pe tronsonul Romana - Universitate traseul lui 783 este comun cu 381. Asa cum abonamentul pe 1 linie sau 2 linii este valabil si pe celelalte linii cu traseu comun, aceeasi regula ar trebui aplicata si in cazul de fata. Merg totusi pe ideea ca suprataxa de 3,5 lei ar trebui sa fie pentru cei care merg in afara municipiului Bucuresti, in rest sa poti circula cu "linia expres" la pret normal pentru deplasari urbane. Idem ar trebui facut pentru liniile preorasenesti care au o portiune de traseu in Bucuresti, nu sa platesti suplimentar daca te deplasezi cu 460, sa zicem, de la Damaroaia la 2 Cocosi.

 


Re: Despre controlorii RATB Robert24

E clar ca acel calator trebuia sa plateasca tariful pentru o linie express. Scrie asta si in afara autobuzului, in zona unde este rezervorul de motorina.
Insa, nici comportamentul controlorilor nu este deloc ok si pentru asta ar trebui concediati imediat.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB Tom

nou_pe_aici wrote:
Data viitoare nu dau buletinul.

Data viitoare te del duma romanes (sa vorbesti ieuropeana) :lol:

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422448 posts in 5263 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use