Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 193429 views
 
Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB / STB oc7avian

Trebuie să existe o stație pentru care se schimbă capătul afișat, deci stația aia definește semicursa. Ea are niște proprietăți speciale, pe care STB le stabilește prin cerințe. Însă tehnic e posibil să permiți ca un bilet să fie activ mai mult de o semicursă.

Ideea e că acel concept de capăt nu poate fi eliminat, iar acesta definește implicit o semicursă. Cumva tot va exista pentru că vehiculele se întorc.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Florinds

Daca nu se intoarce prin aceleasi statii (sensuri unice), nu mi se pare ok semicursa. Practic esti obligat sa iei autobuzul inainte de separare si nu mi se pare deloc ok sa platesti doua calatorii.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB aztec

Ție nu...lor da ca incaseaza in plus
Adica daca ai treaba de exemplu la Galeriile Orizont din Drumul Taberei sau mai bine , la Cișmigiu si folosesti 168 sau 368 ..trebuie sa platesti 3 "bilete"...una pana la Cișmigiu, apoi una pana la cap de linie(2 statii) apoi inca una sa ajungi de unde ai plecat.

Logic, nu?
Asa funcționează sistemul , nu gandeste, aplica...
Calvarul e valabil si daca ai abonament...ca e obligatoriu sa validezi mai nou...

 


Re: Despre controlorii RATB / STB rosetti61

Teoretic controlorii au "mana libera" cat timp sunt deschise tonetele, practic au o fereastra ingusta in timpul zilei, cand e traficul mai mare. Voi cat de matinal sau de tarziu ati vazut controlori in actiune?

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Dragos31

Personal - cel mai devreme i-am văzut acum ceva luni la 05:45 - 06:00 în zona Eroilor. În schimb, seara, mai târziu de 18:30 - 19:00 nu am "reperat" călători în vestă albastră.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB ets2oltromania

Eu am vazut controlorii la 6 dimineata acum doi ani prin toamna, in 178 in apropiere de Basarab.
Si cel mai tarziu pentru mine in jurul orei 16, vara in statia Gara de Nord, cand urcam in 178.
Si ieri am intalnit controlori, in jurul orei 9, in statia Iuliu Maniu. Erau doua autobuze 178 spre Pacii, si primul plecase din statie si in al doilea controlorii. La fel si in primul pentru ca am vazut cand au coborat la Pacii(Valea Cascadelor)
Eram usor panicat, pentru ca abia urcasem :)

 


Re: Despre controlorii RATB / STB N116

Astă vară mai stăteau până spre 19:30-20:00, îi vedeam destul de des la orele alea pe liniile de pe Dorobanți (unde am remarcat că nu se urcau niciodată în mașinile de pe 335) sau pe 1(0) în zona Depoului Victoria. Acum, pe timp de iarnă, maxim 18:00-18:30. În orice caz după ora 20:00 nu am mai văzut urmă de controlor de cel puțin 10 ani (cu excepția 783 și a unei scurte perioade când trimiteau pe liniile de noapte). Dimineața am prins și eu de câteva ori în jur de 6:00 așa cum s-a mai scris însă cred că e mai degrabă o excepție și doar pe timp de vară, de obicei cam de la 7:00-7:30.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB cosminduru

Eu am văzut la ore matinale, în special în week-end, este cea mai propice perioadă pentru controlori din mai multe motive:
- nu sunt deschise tonetele, deci e mai probabil să prindă călători frauduloși pentru că nu au de unde să-și cumpere bilete
- traficul e extrem de redus, deci se pot controla un număr mai mare de vehicule într-un timp mai scurt
- nu este aglomerație, deci se pot desfășura în voie în vehicule fără riscul de a fi implicați în busculade și scandaluri

Aceeași organizare o au și politiștii rutieri, care stau cu radarul duminica pe splai sau DN1, când e trafic redus

 


Re: Despre controlorii RATB / STB alexxd_31

Mereu îi  vad duminica in jurul orei 11:00 la Piata Iancului sens spre Romprim.

 



Re: Despre controlorii RATB / STB andrei11

Deci  e clar, controlul eficient înseamnă controlor + poliție ( jandarmerie ).

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Cristi N

Am spus-o de multe ori, daca vor sa rezolve ceva trebuie sa foloseasca politie sau locali in civil si actiunile mediatizate in mod constant.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB LArSON

Sunt curios, cum verifica validarea cu card bancar controlorii?

 


Re: Despre controlorii RATB / STB bogdan5ful

După ce apropii cardul bancar, aparatul îți dă un bon pe care scrie numărul de înmatriculare, numărul liniei și ora.(același aparat albastru e folosit și în autobuzele din Buzău și asta primești dacă validezi cu card bancar) care trebuie păstrat până la coborâre.

 


Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422448 posts in 5263 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use