Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 193423 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective francezu72

ce nesimtiti  :evil:  7000 lei pe o bucata de plastic ?!!!!

puteu sa cumpere niste smartphone-uri de 1000 de lei bucata si 500-1000 lei licenta...dar si asa este enorm ! o licenta pt windows 7 pe 500 ron ! cum sa coste peste 3000 de lei licenta pt o aplicatie de 15 mb in android care sa trimita niste amarate de date prin 3g/wifi si sa utilizeze NFC ! :x

 


Re: Stiri, noutati, perspective DanCld

E vorba de un software customizat care are niste costuri de productie pe care nu le poti ocoli. Nu poti compara o licenta de Windows cu una a unui astfel de produs - una e sa vinzi zeci sau sute de milioane de licente si alta sa vinzi o suta sau doua. Mai corecta ar fi o intrebare de genul "de ce (numai) UTI e abonata la contracte cu institutiile publice in sfera IT?".

 



Re: Despre controlorii RATB Robert24

Pana la urma foarte bine le face. Sunt impotriva celor care calatoresc fraudulos!
Insa, ce ne facem cand rahaturile de validatoare de la marele UTI nu functioneaza? Chiar saptamana trecuta am patit-o intr-un 312. Pur si simplu am incercat de vreo 4 ori sa validez si imi respingea cardul. Intre timp, autobuzul a oprit in urmatoarea statie si s-au urcat controlorii. Nici n-au asteptat 20-30 de secunde sa aiba timp fiecare sa valideze, ca au si blocat validatoarele. Imediat au navalit pe calatorii care nu apucasera sa valideze, insa dupa scandal de proportii au coborat cu coada intre picioare... Astept cu mare interes raspunsul Brandusei (desi stiu care va fi).

 



  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB 133 313

Aparent controlorii RATB nu au nici o problema cu 'fustele generoase' ce vand plasturi cu rivanol, brichete, ciorapi 6 perechi la 10 lei si alte minicunele prin tramvaiele 23 si 27. Azi comerciantele erau la treaba si ei isi vedeau linistiti de casunat pe elevi si pensionari. Le-am atras atentia.
Nu mai spun de limbaj, ca sa parafrazez o discutie intre un controlor si un posibil clandestin: 'lasa ca te mai prind eu pe acilea!"

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB 133 313

Cred ca voi face o criza de nervi. Azi am circulat de doua ori pe linia 1, in sensuri diferite, avand sansa sa fiu controlat de aceeasi echipa de 3 'gentelmeni' si o 'lady'. Si am avut ocazia sa asist de doua or la aceeasi chestiune revoltatoare si dezgustatoare. Respectiva echipa care si-a facut veacul azi intre Victoriei si Timpuri Noi are preferinte la rasiale la controlat! Prin asta vreau sa spun ca acesti 4 controlori nu controleaza calatorii care au aceeasi nuanta a pielii cu dumnealor! Odata... zic poate este o intamplare. A doua oara in interval de 2 ore, pe vagoane diferite... deja nu mai este o intamplare. Daca mai asist o singura data la asa ceva voi merge pana in panzele albe in demersurile necesare alipirii dansilor la lunga lista de someri ai tarii. Daca nu ma insel pe trei din ei i-am mai intalnit si pe 23 destul de curand si le-am reprosat aceeasi treaba.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB 133 313

O singura data daca mai ignora ambulantii cu sosete si alifie chinezeasca in prezenta mea refuz sa ma legitimez, ii car dupa mine la sectie si acolo le dau cardul sa-l verifice. Este pur si simplu revoltator ce se intampla. Nu ma intriga faptul ca o minoritate a ajuns sa discrimineze o majoritate cat fenomenul de neaplicare a fisei postului, pe banii mei.
Adineaori erau 3 controlori pe o Tatra din 35 cu 4 calatori+ mine, la Grozavesti, unde-s numai studenti. Pe 11 nu s-ar urca nici sa-i pici cu ceara.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB 133 313

Super oferta de la controlorii de pe linia 1! Intre AFI si Basarab azi calatoria este gratis daca dovedesti ca n-ai nimic in buzunare. I-am coborat sa le aplic o mustrare verbala si au roit-o spre troleibuze.

 


Re: Despre controlorii RATB DAF SB220

133 313 wrote:
Super oferta de la controlorii de pe linia 1! Intre AFI si Basarab azi calatoria este gratis daca dovedesti ca n-ai nimic in buzunare. I-am coborat sa le aplic o mustrare verbala si au roit-o spre troleibuze.

Cam asa s-a intamplat o data in 65 sau 97, s-au urcat doi controlori, le-am aratat cardul meu (de PLV Fiu) a fost OK, dar la vreo 3 tarani care se dadeau intr-una cu vorba ca ei nustiu, ca n-au mai fost... I-au tinut pe oamenii aia sarmani intr-una cu "tu n-ai card?", de la simple verificari de perforare a calatoriei, s-a ajuns la voce ridicata cu injuraturi. A inceput unul dintre controlori sa-i controleze in buzunare, oare e normal?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB 133 313

Nu stiu daca este normal dar in curand ar trebui sa le aplice electrosocuri la clandestini. Ca este un obicei adanc inradacinat la multi.

 


Re: Despre controlorii RATB Gabi23

Am văzut zilele trecute, în 5236 de pe linia 86, un controlor de la Bucureştii Noi care şi-a făcut meseria cum este normal  :o. Da, oare de ce ar trebui să ne mire asta? Ei bine, a solicitat cardurile la mai mulţi călători, inclusiv unui semi-boschetar care transporta cu troleibuzul două butelii de aragaz, care pe lângă faptul că prezintă un oarecare pericol mai ocupau şi spaţiu blocând jumătate din uşa 3. Respectivul călător nu avea nici card, nici nu putea dovedi că este pensionar, aşa că atunci când a auzit că se solicită intervenţia unui echipaj de Poliţie, a scos imediat 50 de lei şi a achiziţionat un card rosu. E de lăudat respectivul controlor pentru că de obicei, 90% dintre aceştia ignoră boschetarii şi cocalarii tuciurii   :evil: , dar ştiu să se ia de elevi, studenţi şi în special persoane tinere de sex feminin   :roll:.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB 133 313

Un individ cu doua butelii in troleibuz... pai nu amenda necesita ala ci chiar interventia politiei. Presupun ca nu gateste la doua plite simultan.

 


Re: Despre controlorii RATB ikarus13

Am văzut chiar mulți controlori în ultimul timp mai ales  pe liniile 104,123,124 de la Unirii spre Lucian Blaga și invers. Sunt și în stație la 7/47/32 câte 5 și obligă toți călătorii să valideze. Se vede că sunt noi de la o poștă dar nu asta este important. Ce vroiam să zic defapt este că luni sau poate marți nu mai țin minte  a venit un controlor la mine să imi ceară cardul. Nu i l-am dat și a început să comenteze la mine. De ce nu i l-am dat? Pentru că era îmbrăcat ca și cum vinde în piață și mirosea ca un sconcs. În plus vorbea cu mine ca și cum eram un gândac pe lângă el. Nu se poate adică puțin respect să aibă și ei față de călători. E bine totuși că lumea a început să plătească fiindcă altfel nu se mai poate. Ar fi bine să fie din ce în ce mai mulți controlori. Țin să îi felicit pe băieții de azi...tot noi și ei dar  și-au făcut treaba ca la carte. Îmbrăcați decent și vorbind cu lumea normal nu cu aere ca să zic așa.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422447 posts in 5263 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use