Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Blocuri turn: idei și propuneri

269 posts, 102169 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Blocuri turn: idei si propuneri lucianxx9o

Buzesti Center

Centru de afaceri, Clasa A.
Centrul va consta într-o clădire multifuncţională cu cinci niveluri subterane, parter şi 12 etaje şi va întregi frontul stradal al Străzii Buzeşti, în imediata vecinatate a Pieţei Victoriei. Imobilul cu standard de dotări foarte ridicat, va adăposti un număr de firme cu activităţi diverse: birouri, bancă, show-room auto, galerii de artă, centru de conferinţe, centru de licitaţii, comerţ, servicii etc. şi va dispune de 300 locuri de parcare.
(Imi place proiectul pentru ca respecta inaltimea a celorlalte cladiri).
Centrul-Buzesti-753x1024.jpg (148.6 KB; downloaded 4721 times)

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri subway guru

Un plan de situatie, ceva?

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri lucianxx9o

SURSA http://www.tiriacimobiliare.ro/?p=314
Mai mult despre proiect nu stiu!

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri telvanni

lucianxx9o wrote:
Imi place proiectul pentru ca respecta inaltimea a celorlalte cladiri).

...si arata foarte bine.

 



Re: Blocuri turn: idei si propuneri lucianxx9o

telvanni wrote:
lucianxx9o wrote:
Imi place proiectul pentru ca respecta inaltimea a celorlalte cladiri).

...si arata foarte bine.

Da, asa este!
La multi ani Romania si tuturor romanilor! Romania te iubesc.  :D

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dominatrix

Fațada celui mai înalt zgârie-nori din România prinde contur FOTOGALERIE

Sky Tower, clădirea ce va domina nordul Capitalei de la înălțimea a 36 de etaje, a ajuns deja la etajul al zecelea.

Continuarea si foto: http://b365.ro/news/fatada- ... togalerie/

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri nokia2110

Urâtă cu spume chestia aia care vor s-o construiască pe Buzeşti.  :evil:

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dominatrix

Macar se incadreaza in regimul de inaltime al zonei. Spre deosebire de mizeria de la Polizu, cea de la Berthelot, de la Aviatorilor si multe altele.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri telvanni

SkyTower Floreasca a ajuns deja la cca o treime din inaltimea finala.
floreasca 800.jpg (75.11 KB; downloaded 4435 times)
north.jpg (113.17 KB; downloaded 4436 times)

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri alex1968

Am trecut ieri pe langa Catedhral Plaza (langa Sf. Iosif). Practic e terminata, mai sunt de pus cateva placi de gresie pe exterior. Desi nu se incadreaza in peisajul zonei, arata totusi impresionant. uitandu-ma de aproape mie personal mi se pare ca exista suficienta distanta pana la peretele Catedralei Sf. Iosif , deci n-ar pune-o in pericol. Ar fi pacat, zic eu sa fie demolat turnul, mai ales ca ar trebui Oprescu sa plateasca vreo 30 milioane de euro despagubiri din banii nostri, evident. Deci sper sa se ajunga la o solutie de compromis, odata cu finalizarea cladirii.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri andrei11

Problema este urmatoarea, de fapt sunt doua :
1) Pericolul nu este dat de distanta fata de cladirea invecinata ci de nivelul panzei freatice. In momentul in care colosul asta a fost terminat, pe langa faptul ca fundatia insasi e destul de adanca, modifica nivelul panzei freatice in imprejurimi.
2) Strica aspectul zonei, asta e clar. "Zgaraie ochiul'' cu alte cuvinte. Nu se incadreaza cu peisajul.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri alex1968

Ai dreptate. Eu sunt geolog (chiar daca nu pe ape ci pe petrol) si inteleg. Insa totusi ma gandesc la un posibil compromis, acum ca e terminat turnul. Dupa atatea tergiversari si reveniri, in care si arhiepiscopul Robu a avut partea lui de vina cu negocierile cu Milennium mi s-ar parea perdant sa demoleze turnul. Nici BRD-ul din Piata Victoriei, nici uriasul de pe 1 mai-Filantropia, nci cel de la Armeneasca nu se incadreaza in peisaj, sa nu mai zic de alea de la Pipera. Sigur ca ar fi ideal ca pe viitor sa se repeste planul de urbanism - OMV-ul l-a respectat cand a construit Petrom City in Damaroaia dar sunt putine cazuri pana acum.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri nokia2110

Turnuleţul B.R.D. de la P-ţa Victoriei nu e chiar aşa de deranjat, dar periculos e, că e lângă un spital.
Ăla de Armenească e însă f. periculos. Dacă cade, blochează 2 trasee de tramvai, 6 trasee de troleibuz şi unul de autobuz. Hai că tramvaiele 5 şi 16 le deviezi pe Moşilor şi autobuzul 311 îl deviezi pe străduţe, dar cu troleibuzele ce faci? Pui capete de linii temporare la P-ţa Constantin A. Rosetti şi la P-ţa Pache Protopopescu/Bis. Greacă şi bagi o linie de autobuze în plus? Iar pe 66 cum îl faci să întoarcă. Ca pe vremuri?

Turnuleţele ar trebui construite exclusiv în afara oraşului sau dacă le faci în oraş, le faci în zone unde dacă cad nu se prăbuşesc peste alte clădiri.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422378 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use