Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

1525 posts, 341807 views
 
Go to page:  1  ... 102 103 104 105 106 107 108 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

Tocmai asta este problema, la momentul deschiderii era legala deschiderea circulatiei pe lucrari nereceptionate, se pare ca tocmai din cauza acestei lucrari s-a dat legea care interzice asta.
Si parca in codul rutier scrie "drumuri deschise circulatiei publice" nu "drumuri publice".

Pai si cine mai are de luat bani de la PMB?, ca daca nu era de bani, bun, prost, si-l bagau in gestiune, nu se plangea nimeni si gata.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului aztec

Daca e podul nimănui...nu pot sa zic ca e al meu, pun bariera cu taxa si scot banii de intretinere..?
Pe bune...tara lui papura...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului zapacitu

La care capat stai, ca ma duc eu la alalat; ne intelegem la tarif sa nu fie suparare si facem pe jumate profiturile!  :popa:  :bere:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

Nu este al nimanui, este al alora la care PMB inca trebuie sa le mai dea bani, ca de aceea am spus acum o luna sa faceti o cerere la PMB sa ni se spuna cati bani mai sunt de platit.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului subway guru

Receptia nu inseamna doar preluarea in integralitate a lucrarilor ci si inchiderea situatiilor financiare pentru ca investitia sa poata fi trecuta corect in evidentele contabile si aici primaria e complet in defect…de aceea cauta tot felul de pretexte.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andreiiul

Daca ne luam dupa toatel declaratiile publice referitoare la situatia pasajului, acesta se afla in proprietatea PMB - Directia investitii. Fara receptia finala, acestia nu il pot preda mai departe la Patrimoniu (parca) sau ASB pt intretinere. Pasajul cred ca nici nu apare in inventarul PMB (situatie identica parca cu Palatul Parlamentului, unde la un momendat presa spunea ca nu se plateste impozit pe cladire pt ca are valoare 0, nefiind receptionat oficial)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului orex

Fara receptie la terminarea lucrarii (PVRTL)... n-are cum sa existe (PVRF) ca n-a operat perioada de garantie a lucrarii! ;)  :yes:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

Garanţia a început să  << curgă >> din momentul în care prima roată a ajuns pe pasaj !

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului subway guru

Orex, fii matale sanatos, garantia de buna executie a expirat de mult…
Pisica moarta e in curtea primariei!

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului orex

De acord cu mata, in legatura cu pisica, d-asta-i moarta purceaua-n cotet acum! :yes:
@andrei11,
tot ideea asta ti s-a ”incotopenit” in minte si despre mai mica lucrare, podul de la Luțca?! :rofl:
Poate v-a scapat si ca, in 2021, PMB mai datora inca 25.091.493 RON către ASTALDI - rest de plată pentru Pasajul Basarab! :no:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului andrei11

Pentru  orex:
sl.jpg (4.08 KB; downloaded 1407 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului orex

Nu seamana cu Ionel, e prea blond! :rofl:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

Pai vedeti ca tot la bani am ajuns, aia cu falimentul este vax, doar un avocat mai intelege ce este acela faliment, aia de au construit Ciurel au fost in faliment de cu 2 ani dinainte de terminarea lucrarii.
Probbil ca PMB va face o expertiza din care sa reia ca Astaldi trebuie sa faca reparatii de vreo 15 milioane ron, deci ori le face si ei platesc 25 de milioane ori nu le mai face si ei mai platesc doar 10 milioane, Astaldi o sa mearga in justitie si o sa decida justitia.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului FabiM

Nu știu cati dintre voi știu, cred ca s-a mai vorbit pe forum despre asta, dar nu de mult timp a apărut atât pe Tik Tok cât și pe YouTube un băiat care curată de unul singur (sau ajutat de prieteni) orașul de graffiti, afișe și alte prostii.
De curând, a anunțat o “campanie” sa zic asa de curățenie in care invita mai mulți oameni sa ajute la curățarea statiei de tramvai de pe pod. Ma gândeam ca poate e cineva interesat, las aici un link cu info: https://vm.tiktok.com/ZMNvUQ3WU/

 


Go to page:  1  ... 102 103 104 105 106 107 108 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422366 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use