Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

1525 posts, 341805 views
 
Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului matey24

S-a mai discutat pe forum ca asa am aflat si eu de el :) . E misto tipul si apreciez tare mult ce face mai ales ca in ultimul timp sunt din ce in ce mai multe desene peste tot.

 



Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului subway guru

Are cineva niste imagini GogoEarth de dinainte de inceperea lucrarilor la pasaj ca sa vedem cum arata strada?…sau doamna respectiva s-a improprietarit si intabulat in mod ilegal?

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Utilizator anonim 2

Am masurat eu: linia vechilor garduri de la strada trecea pe unde am marcat cu rosu. Inspre linia de tramvai era imediat trotuarul si apoi strada.
Basarab.jpg (284.99 KB; downloaded 1727 times)


Imaginile istorice din Google Earth nu sint foarte precis georeferentiate: acelasi reper fix apare in puncte diferite in imagini diferite insa am tinut cont de aceste diferente si rezultatul e cel din imagine.

Nu inseamna ca doamna nu ar avea dreptate; birocratii nostri sint neintrecuti cind e vorba de incurcaturi de acest fel.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului WT_fan06

ByOnu wrote here:
Romania..





PROPIETAR? Oare s-a strecurat o mică greșeală, sau e doar un mic analfabetism?... :popa:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului TrainWrecker

Analfabetism 100%, sindicalistii sunt prieteni cu PSD-istii asa ca nu te mira.  :lol:  :headbash:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului subway guru

Sunt multe lucruri care nu se leaga in acea filmare dar nu are rost sa ne pierdem vremea degeaba.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

Ea s-a dus la primarie ca sa ce?, sa roage frumos primaria sa-si demoleze statia de tramvai?
Sa-l vanda, sa aduca topograf si sa puna gard sau sa dea in judecata primaria ca a construit pe terenul ei.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului TrainWrecker

Intradevar e ciudat, totuși cred ca acest video a fost făcut sa producă scandal (cu primaria) pentru că aceasi oameni care au realizat videoclipul sunt cei care au organizat acele greve la STB, asa că ce impresie pot să îmi dau eu despre aceștia...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului ByOnu

shoppy wrote here:
Ea s-a dus la primarie ca sa ce?, sa roage frumos primaria sa-si demoleze statia de tramvai?
Sa-l vanda, sa aduca topograf si sa puna gard sau sa dea in judecata primaria ca a construit pe terenul ei.


Pai nu PMB a expropriat-o? Nu mi se pare atat de absurd ca tot PMB sa solutioneze situatia. Nu mi-e clar exact ce se intampla acolo. Oare PMB sa o fi evacuat inainte de expropriere iar apoi sa nu mai fi dus pana la capat procedurile?

Poate impozitul pe proprietate e prea mic pentru a fi o drama.

Cred ca in locul ei, daca PMB n-ar fi interesata de rezolvarea bilaterala, poate as face o schema Baneasa si mi-as ingradi proprietatea. Ai si umbra in zilele toride de vara, e aproape de transportul public. Tot ce trebuie.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului subway guru

Ca sa inchidem subiectul hai sa va spun ce imi amintesc eu.
Cucoana respectiva a fost extrem de suparata ca nu a fost expropriata in intregime toata parcela ei ci doar terenul necesar constructiei. La fel s-a procedat si cu fosta fabrica de bere, zona portii de intrare si cu toate terenurile si cladirile adiacente si n-am auzit pe nimeni sa se planga.
Astaldi nu a intrat sa faca nimic pe terenuri private iar un pas obligatoriu pentru exproprieri e intabularea.
Daca ea nu s-a dus la circa financiara cu documentele necesare pentru actualizarea impozitului e doar vina ei nu a primaririei generale. Treaba se rezolva cu primaria de sector.
Si cu asta basta!

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului shoppy

Da, ei se chinuie sa dea de inteles ca are o parcela dreptunghiulara si izolata fix cat statia de tramvai, probabil ce s-a intamplat este ca dupa exproprierea partiala ea nu s-a dus sa isi actualizeze actele si a continuat sa plateasca impozit pe tot terenul initial(sau daca te duci tu ca habarnist la vreo institutie nu rezolvi nimic, si taicamiu s-a dus, a facut dosarul dupa lista de la avizier si persoana de la ghiseu i-a spus ca toti operatorii de ghiseu stiu ca lista de la avizier e gresita iar reponsabilitatea lor este evaluatul dosarelor si nu datul de informatii, pana nu platesti un expert sau avocat nu rezolvi nimic).

Si ai mei au platit impozit degeaba si dupaia au facut cerere si si-au recuperat din bani(bine, dupa lupte seculare), deci ca ti s-a emis impunere nu inseamna ca acela este adevarul absolut sau ca se chinuie primaria sa se asigure ca impunerile sunt corecte, practic este datoria ta.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Mircea G

Este ilegal sa expropriezi o bucata din proprietate daca partea lasata devine fara utilitate pt proprietar . Aici trebuia proces pt lamurirea aspectului .
Nu poate rezolva nimic la impozite si taxe daca o suprafata i-a fost lasata in proprietate . Esti INCA proprietar , platesti .
Dar ...daca are act de proprietate pt o suparafata , indiferent unde , o poate ocupa imediat, cum doreste .

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Utilizator anonim 2

Pe geoportalul ancpi nu apar parcele suprapuse sau lipsa in zona. Toate poligoanele sint in regula, suprafetele inscrise in cartea funciara.

Ciudat e ca actuala statie ocupa un teren ce inainte de constructie era tot pe strada deci nu avea cum sa fie proprietate privata, teoretic…

 


Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasajul Suprateran Basarab (INAUGURAT 18.06.2011)  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422366 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use