Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 333821 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 Florinds

Ideea e sa coste cat mai mult... Un procent din ceva mai mare da mai mare.

 


Re: Sectorul 3 Serban

cris_m wrote:
Da' iarba in jurul pomului ce are? Sau seamana prea mult a Țărănoaia? Nu ne ajung betoanele deja existente? :evil:


Iarba din jurul pomului, in oras, nu e iarba. E pamant calcat in picioare si batatorit. Si cand ploua e noroi. In cazurile nefericite e chiar loc de pus rotile masinilor urcate pe trotuar.

Mai jos gasesti inca o poza, din Anglia.

images.jpg (5.6 KB; downloaded 3733 times)


cris_m wrote:
P.S: Va garantez ca acel beton e "permeabil" 100% ca multe alte lucruri preluate din Occident si facute de mantuiala, in stilul specific PS3.


Uite aici test, facut chiar de primarie.





Prea repede sariti la antiromanisme.

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Serban, nu am dubii despre permeabilitatea acelui beton, dar cel putin in spatiul unde a fost facuta filmarea cu Robert Negoita, nu era necesar, doar sa vrei sa calci langa copac, altfel n-ai cum! ;) :DSAU, eliminate bordurile din jurul copacilor. Nu stiu.

In rest: http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20385097-20-milioane-euro-sectorul-3-pentru-spatiile-verzi.htm

Nu voi comenta preturile, intrucat chiar nu ma prea intereseza, pana la urma, eu, beneficiarul, vad rezultatul, banii tot ei ii invart cum vor. In fine, spatiile verzi vizate sunt urmatoarele:

- Amenajare spatii verzi zona V, cuprinsa intre  Bd-ul Unirii - B-dul Burebista - Calea Dudesti - Sos. Mihai Bravu - Splaiul Unirii - B-dul I. C. Brătianu - circa 5,9 milioane de euro;

- Amenajare spatii verzi zona VI, cuprinsa intre Sos Mihai Bravu - Calea Vitan - B-dul Energeticienilor -  Str. Fizicienilor - Splaiul Unirii - circa 760.000 euro;

- Amenajare spatii verzi zona IX, cuprinsa intre Str. Fizicienilor - B-dul Camil Ressu - B-dul Theodor Pallady - Splaiul Unirii - circa 6,2 milioane de euro;

- Amenajare spatii verzi zona XI, cuprinsa intre B-dul 1 Decembrie 1918 - Drumul Gura Crivățului- Drumul Gura Racului - Drumul între Tarlale - Sos. Gării Cățelu - Sos Dudesti-Pantelimon - B-dul Basarabia  - circa 7 milioane de euro.

Lucrarile cuprind:

- amenajarea/nivelarea terenului si crearea unor diafragme pentru retentia pamantului, acolo unde este necesar;
- structuri de beton, alei cu pavaje clasice, etc;
- gazonare, toaletare arbori, defrisari, montari garduri;
- instalare sisteme irigatii.

Durata de realizare a investitiei: 180 zile.


Am tresarit insa cand am auzit de I.C. Bratianu. Oare chiar au de gand sa atace odata si bulevardul acesta? Locuind in proximitate, tot ce pot spune este ca abia astept!! Mi-e teama insa ca vor face doar coltul Coposu cu Bratianu, singurul nereabilitat inca de PMB. Daca celelalte se pot numi reabilitate, ca erau mai bune inainte!

Mai simte cineva dorinta ca Primaria Generala sa nu se fi apucat niciodata de reabilitarea trotuarelor de la Unirii? Daca nu ar fi fost reabilitate de PMB, cu siguranta ar fi fost facute de PS3, iar rezultatul, stim cu totii, ar fi fost cu totul altul.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 133 313

O fi el permeabil dar cand ingheata apa in el... va fi imprastiabil.  :)
In rest... ca nu se mai ridica praful, nu se mai face noroi... asta tine de civilizatie, se poate ocoli spatiul verde, nu trebuie calcat in picioare musai, loc e destul. Iar praf nu mai este, ca acum sunt irigatii peste tot. Teoretic. Verdeata e verdeata totusi.
Si ce se planteaza (dar nu se iriga) in locul a ce moare risca soarta copacilor de pe malul Dambovitei de la Centura spre Vitan. Nu ca ar fi treaba primariilor Bucurestene ce se intampla acolo.
Oricum, ceva se face prin sectorul 3. Asta este sesizabil in primul rand in statia autobuzelor de langa aripa Splai a magazinului Unirea. 25 ani de asteptat autobuzele in praf si noroi. Si mai treceau 25 in baza primariei generale. Lucrurile clar sunt clar gandite cat de cat, ligheanul ala era chiar necesar acolo, ca vara nu faci fata doar cu umbra de la copaci.
Si ghenele alea subterane sunt ceva odata ce prinde omul ideea, ca prin alea "similare" din sectorul 6 dorm aurolacii.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 133 313

De prin sector si la limita lui. Azi.
Fosta intreprindere Timpuri Noi, actualmente santier in constructia Danya Cebus, pentru Ikea.
IMG671.jpg (145.21 KB; downloaded 3616 times)
Bulevardul cu fantome pe sine, Basarabia. Spre Morarilor.
IMG713.jpg (112.4 KB; downloaded 3618 times)
Si spre Republica.
IMG714.jpg (124.25 KB; downloaded 3617 times)
Bonus: molu'
IMG716.jpg (136.79 KB; downloaded 3617 times)
IMG717.jpg (118.87 KB; downloaded 3616 times)
IMG718.jpg (97.98 KB; downloaded 3617 times)
E mare rau hardughia.
IMG719.jpg (87.83 KB; downloaded 3617 times)
Alt bulevard cu fantome pe sine. Dar asta e bantuit bine. Mihai Bravu.
IMG720.jpg (61.18 KB; downloaded 3618 times)
Rampele pasajului Mihai Bravu in inceput de asfintit.
IMG722.jpg (80.47 KB; downloaded 3616 times)
Si finalmente... metrou cu pasaj. Sau pasaj cu metrou, cum doriti. Ma indreptam spre un reportaj la Piata Sudului dar m-a salvat Misterr.
IMG723.jpg (97.47 KB; downloaded 3617 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 133 313

Uite colina aia despre care vorbeam ca s-ar putea incerca la Eroilor 2. Si are si "platani".  :twisted:
Venind de pe A2... scaieti pe mijloc.
snapshot7.jpeg (34.25 KB; downloaded 3549 times)
Apoi vine sectorul 3, cu o colina micuta super discreta dar care mascheaza sensurile.
snapshot8.jpeg (45.25 KB; downloaded 3548 times)
Colina urca bursc si apoi coboara lung si lin pana pe la gura de metrou AS.
snapshot9.jpeg (52.3 KB; downloaded 3548 times)
snapshot10.jpeg (52.27 KB; downloaded 3548 times)
snapshot11.jpeg (57.67 KB; downloaded 3548 times)

 


Re: Sectorul 3 andreimetrou

Adevarul e ca primarul a avut o idee buna aici,fata de ce era....

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Pe alocuri a facut treaba buna, la Unirea Shopping, aripa cu fantani, a aparut un spatiu verde, pentru ca inainte erau niste dale alternand cu un pamant mocirlos.
Interesant de vazut per total daca iese pe plus sau pe minus... A disparut chioscul ala din Parcul Coltea (care vindea fresh-uri), dar au aparut mai multe in IOR pe iarba. :)
Cred ca totusi pe minus.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 133 313

De pe bulevardul Unirii. Sa-i trimita cineva si lui dom' primar. Daca doreste.
No coment.
IMG1213.jpg (134.6 KB; downloaded 3428 times)
IMG1214.jpg (140.57 KB; downloaded 3430 times)
IMG1215.jpg (125.85 KB; downloaded 3429 times)
Reper orientativ.
IMG1216.jpg (175.92 KB; downloaded 3429 times)
IMG1217.jpg (147.66 KB; downloaded 3430 times)
Uite asa iti piere cheful de trait in Romania dintr-o banala plimbare prin Bucuresti.
IMG1218.jpg (147.16 KB; downloaded 3429 times)
Da si aici este un ciot.
IMG1219.jpg (129.41 KB; downloaded 3428 times)
Si hopa! Ia uite ce amabil a fost cineva sa toarne beton peste pietrisul permeabil! Beton, asa am scris.
IMG1220.jpg (157.11 KB; downloaded 3430 times)
Si omul e pe val, a inceput in mai multe locuri, aici n-a terminat, politia locala, sai pe el.
IMG1221.jpg (207.85 KB; downloaded 3430 times)

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Tu de ce nu scrii? Am si eu cate o sesizare din cand in cand, nu pot face mai multe deodata, pentru ca se claseaza.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 3 133 313

Ca n-am chef. Eu cum am mai spus n-am planuri pe termen mediu p'aci (adica prin Romania). Iar pe termen lung nici atat. Ne sufoca psihopatii.
Si primaria lu' peste din scoala 80 imi sta in gat.  :P

 


Re: Sectorul 3 Serban

Ii scriu eu, ca raspunde pe facebook. Nu trebuie sa ne agitam cu adrese. Va tin la curent.

 


Re: Sectorul 3 andreimetrou

Vreau sa ii vad replica primarului  :P

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Nu stiu daca o sa mai aiba timp de rapuns.
S-a lansat oficial astazi in campania electorala.
Vrea presedinte la partid. Alegerile sunt pe 11 oct., asa ca pana atunci va fi tare ocupat... :D

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use