De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre becuri si instalatii de iluminat

183 posts, 64230 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre becuri si instalatii de iluminat cris_m

Plusez si eu cu un exemplar de pe strada Bucovina, Bucuresti, aflat chiar in curtea IOR. Poza este din noiembrie 2021, posibil sa se fi schimbat situatia in acest timp.
20220604_112108.jpg (445.3 KB; downloaded 1986 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

Prin 2009 mai erau niste felinare tronconice cu abajur de sticla alba in fata Romtelecomului din Curtea de Arges.
Am citeva poze cu ele dar trebuie sa caut bine in arhiva.

De asemenea, am fotografiat mai in detaliu stilpii de fonta marca Keilhauer din fata pavilionului central din Calimanesti. La vremea lor aveau un sistem de scripeti care cobora pe un cablu sistemul de iluminat pentru a fi aprinsa manual flacara. Evident ca atunci cind i-am pozat erau dotati cu lampa electrica Noris iar instalatia de scripeti era defecta. Si la fel de evident ca intre timp au fost dati la fier vechi si inlocuiti cu altii “retro” facuti pe vapor din plastic si spuma. Asta e nivelul de educatie si de cultura in tara noastra. Kitsch si badaranie. Am chiar in familie un exemplu de cretini care au pus pe foc bunatate de parchet de stejar ca sa il inlocuiasca cu o imitatie ordinara din carton si plastic, omniprezentul laminat.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat nokia2110

Parchet laminat... ce face publicitatea...  În rest, au fost daţi jos stâlpi, şi eu mă lupt cu mentalităţile.
Acele tronconice cu abajur/dispersor din fibră de sticlă cred că mai erau şi astă primăvară, deci probabil mai sunt şi acuma.
Lămpi tip C a făcut şi "Philips". Pe strada pe unde sunt tronconicele alea de la I.O.R. 1 mai e şi un corp "Philips" H.R.F. (sau "EL.BA." P.V.B.), nefuncţional.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

Iata corpurile de iluminat de care spuneam mai devreme.

Curtea de Arges:

Curtea de Arges - 2008
DSC08580 Curtea de Arges.JPG (766.57 KB; downloaded 1915 times)


Calimanesti:

Calimanesti - dat la fier vechi
DSC02900.JPG (712.12 KB; downloaded 1915 times)


Calimanesti - dat la fier vechi
DSC02901.JPG (850.94 KB; downloaded 1915 times)


Calimanesti - dat la fier vechi
DSC02904.JPG (607.18 KB; downloaded 1915 times)


Calimanesti - dat la fier vechi
DSC02905.JPG (403.53 KB; downloaded 1915 times)


Calimanesti - dat la fier vechi
DSC02906.JPG (591.84 KB; downloaded 1915 times)


Calimanesti - dat la fier vechi
20220606_120911.jpg (803.9 KB; downloaded 1901 times)


Calimanesti - dat la fier vechi
DSC04090 Calimanesti - felinar.JPG (402.66 KB; downloaded 1915 times)

 



Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului Cristi N

Hawkuletz wrote here:
Bun, capitalismul glorios cu scara ieftina (spre deosebire de regimul de trista amintire in care prima calitatea, motiv pentru care instalatiile electrice se faceau cu fir de aluminiu) sufera ca nu merge scara ca e ieftina (spre deosebire de cazul anterior in care nu mergea pentru ca se economisea energia).


Tocmai ca instalatiile electrice se faceau cu conductori din aluminiu pentru economie.
Asta se poate vedea si acum in diferenta de pret intre cele doua tipuri de cabluri chiar daca pentru acelasi consumator trebuie ales un cablu de aluminiu cu sectiunea cu o treapta mai mare decat la cel de cupru.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

In prezent fabricantii de lustre - de exemplu - se calicesc si prevad niste firisoare subtiiiiiri cit firul de par.  Cit costa un metru de cablu multifilar de 0,75mmp? 50 de bani m? 1 leu?  Ce mai conteaza asta la pretul unei lustre de 2-3-400 de lei? Dar nu, ei mai economisesc penibil citiva bani pe bucata.

Ca si cum nu ar fi suficient, nu mai fabrica nici o lustra cu aprindere selectiva (1, 2 sau toate 3 becurile de exemplu la una cu 3 becuri). Nu, ori toate aprinse, ori toate stinse. In felul asta mai economisesc 0,5m de sirma de 25 de bani. Dar toate firmele sint  "eco", verzi, prietenoase cu mediul, responsabile social, etc... Aia 25 de bani economisiti de ei sint cheltuiti cu virf si indesat pe curent de clientul care nu mai poate aprinde dupa dorinta un numar mai mic de becuri.

Daca pentru dimensiunea redusa a conductorului pot veni cu scuza ca a scazut puterea consumata de cind se folosesc becuri cu led, pentru renuntarea la aprinderea selectiva nu e nici o scuza.

Asta e motivul pentru care eu mi-am confectionat singur corpurile de iluminat: conductor cu diametru si izolatie corespunzatoare, aprindere in trepte si dulii pentru puteri mari. Am putine becuri cu led, lumina lor nu imi place. Nu ma intereseaza consumul, sanatatea ochilor mei e mai importanta.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat andrei11

Ai o prejudecată, becurile led cu lumină galbenă sunt ok pentru ochii noştri ! Vezi că sunt 3 tipuri de "lumini cu led", rece, neutră sau caldă.  Pun pariu că ţi s-au  dat becuri led cu lumină neutră în loc de caldă   ;)  Eu folosesc numai becuri  cu led cu lumină caldă ( galbenă ).

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

Nu e prejudecata; stiu bine ce diferente sint intre ele si am cumparat special cu lumina calda. Sint mai bune decit toate celelalte dar incandescentele imi plac mai mult.

Astea "calde" au o culoare exagerata, un galben cam dubios, bun intr-un dormitor dar nu in alta parte. Unele din ele (alta marca) au si o componenta verzuie suparatoare, oricit de calde sau "eye comfort" or fi ele.

Le-am folosit in corpuri de iluminat E14 unde un incandescent de 40W sau 60W era chior, intr-o veioza cam prost proiectata (predispusa la incalzire) si la bucatarie unde aveam nevoie de o singura sursa puternica.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Cristi N

Incearca sa folosesti becuri de la producatori consacrati: Phillips, Osram, Panasonic, etc si temperatura in jur de 4200-4500k.

Ai sa observi ca lumina respectivelor surse de iluminat nu mai este suparatoare dar si pretul e pe masura: 2-3x pretul chinezariilor din piata

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

Pai nu am cumparat decit Osram si Philips de la Dedeman. In afara de chestia cu culorile, altceva nu am deocamdata ce sa le reprosez. Unele am avut noroc sa fie Made in Poland, la lichidare de stoc -din pacate - si pe ultimele le-am luat eu. Restul sint numai si numai “Sdielano v Chitai”… si de la faza cu covidul sint si mai inversunat contra comunistilor chinezi si incerc pe cit posibil sa nu mai cumpar de la ei.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat cris_m

cris_m wrote here:
Plusez si eu cu un exemplar de pe strada Bucovina, Bucuresti, aflat chiar in curtea IOR. Poza este din noiembrie 2021, posibil sa se fi schimbat situatia in acest timp.

Ultima oara cand am trecut prin zona acesta parea ca nu mai functioneaza, in schimb, la coltul fabricii de la intersectia cu strada Gheorghe Tattarescu, am gasit alt stalp functional :)
20220621_212332.jpg (762.53 KB; downloaded 1731 times)

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului Hawkuletz

Cristi N wrote here:
Tocmai ca instalatiile electrice se faceau cu conductori din aluminiu pentru economie.

Scuze, eram sarcastic dar nu am precizat.  :bere:

PS: Frumoase felinarele si interesanta seria de articole de la simplybucharest.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Cristi N

La ce sa fii atent cand alegi o lampa - CaseBune.ro


 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422270 posts in 5261 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use