Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2086 posts, 533835 views
 
Go to page:  1  ... 143 144 145 146 147 148 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre transportul în comun Luca M.

Sau Pasaj Lujerului, tot 41

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun nathalael

Sau pe Vacaresti de cand a dispărut stația Costache Stamate

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre transportul în comun ADK

Ar fi interesant de făcut un top (autobuz/troleibuz/tramvai) cu cele mai lungi interstații în cazul fiecăruia din categoria transportului suprateran, dar și subteran. Deși, cine vrea să afle exact ar putea face un calcul măsurând virtual, dar cred că sunt evidente.

Însă o interstație lungă cu diverse puncte de interes pe traseu e probabil mai greu de găsit, deoarece în capitală (și nu numai, dar mai ales) sunt multe locuri de interes pe distanțe scurte unde se formează des adunări, în cazul interstațiilor tramvaiului 41 la Lujerului respectiv Grant - în primul caz vorbim de un pasaj subteran unde te afli doar în trecere (deși pe viitor poate va exista o stație ca în cazul Victoria), iar în al doilea caz vorbim de un pod unde nu prea ai de ce coborî/urca fix prin acel punct, nu există nimic de interes acolo care să-ți creeze motiv să înființezi vreo stație (cum este la Basarab).

La metrou, singura stație lungă mi-o amintesc pe cea aflată între Granitul și Republica, unde acum vreo 10 ani era (este?) cu pendulă (coborai din garnitura care avea cap de linie la Republica, și așteptai să vină cea dinspre Granitul, care din ce-mi mai amintesc, era de fapt deja garată în proximitatea stației).

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun Cezar210

În Pasajul Lujerului nu cred că se poate face stație precum în Pasajul Victoria, unde este mult mai mult spațiu. La Lujerului linia de tramvai este fix lângă carosabil, nu este loc de stație. Aceeași situație și pentru Podul Grant vs Podul Basarab.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun reiny2000

La Podul Grant stațiile ar facilita legăturile cu Calea Giulești și Calea Griviței.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun Metamorph

Neata.Are cineva idee ce se intampla in Militari? ori aplicatia e degeaba si nu functioneaza ori nu mai exista tranaport public?s-a reorganizat atat pana a dusparut transportul de suprafata sau cum?combinat cu metroul care vine la 8-10 min full la orele de varf in loc de max 4 min cum ar fi necesar si cu traficul pe Maniu care e congestionat de dimineata pana seara si parcurgi 4 km intr-o ora jumate minim.de cateva saptamani cei care lucram in zona asta nu mai putem ajunge la serviciu efectiv.eu aleg sa merg 50 de min pe jos dimineata ca efectiv nu mai exista alternative.
Screenshot_20240308_073950_ro.stbsa.jpg (413.21 KB; downloaded 1211 times)
Screenshot_20240308_073819_ro.stbsa.jpg (479.37 KB; downloaded 1211 times)
Screenshot_20240308_073844_ro.stbsa.jpg (468.82 KB; downloaded 1211 times)

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun cris_m

Aplicatia nu functioneaza inca de dimineata, ora 6. In schimb, pare sa functioneze cat decat Google Maps, acolo se vad unele vehicule in timp real.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun ByOnu

Cezar210 wrote here:
Mi s-ar părea o greșeală să se introducă doar destinația ... pentru că poate unii călători nu cunosc acea linie, nu îi știu ambele puncte terminus și i-ar ajuta.


Nu inteleg argumentul. I-ar ajuta, ..cum? Sa-si dezvolte cunostintele personale despre linii? Nu asta e scopul afisajului.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun mirceade

Vatmanii și șoferii de autobuz/troleibuz au cameră care să bată spre cabină? Văd tot mai mulți care stau cu ochii în telefoane chiar și laptop-uri când conduc.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun shoppy

Cica este o lege care interzice ca angajatul sa fie supravegheat cu camera la locul de munca.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun punmeister

N-as crede asta. BM4 de exemplu au camere video in cabina.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun Aron

Din ce stiu e un pic greu de lucrat cu Thoreb si simboluri.


Nu cred ca e asa o piedica tehnologica nemaivazuta. Plus de asta la intrarea in circulatie a Citaro E3/E4 aveau simboluri cu tren/avion(liniile care ajungeau la gara/aeroport)

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun cris_m

shoppy wrote here:
Cica este o lege care interzice ca angajatul sa fie supravegheat cu camera la locul de munca.

Pai atunci toate caseriile din magazine mici sunt ilegale in cazul acesta, avand camere fix deasupra tejghelei...

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun orex

punmeister wrote here:
N-as crede asta. BM4 de exemplu au camere video in cabina.

Sistemul TVCI imbarcat nu prevede asta la BM4, dar la Solaris exista camera in ”cockpit”,  cu focalizare pe directia de mers.

 


Go to page:  1  ... 143 144 145 146 147 148 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2305 forum members have written 422967 posts in 5268 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use