Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Greve la STB

430 posts, 110593 views
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Greva la STB Costin

Acest "control parlamentar" este o mizerie demna de tari bananiere.

STB nu este sub controlul parlamentului, nici un parlamentar nu are vreo atributie in STB.

Individul respectiv nu are o atitudine care sa faca cinste institutiei pe care o reprezinta. Intr-un stat functiona, institutia pe care pretinde ca o reprezinta ar trebui sa il penalizeze.

Circ / campanie electorala fara valoare si fara vreun sens, trecem peste, nu s-a intamplat nimic (si nici nu se va intampla pentru ca nu are ce).

 


Re: Greva la STB ByOnu

ADK wrote here:
Apropo - cam fudulă doamna cu cozonacul și care cică lucrează la pază, i-a zis-o și scurt dl. Simion chiar din prima întrebând-o și mai spre final a cui amantă e, o fi ”mirosit” dânsul ceva.
[...]
-Sărutmâna, Paște Fericit!
-Bună ziua.
-La domn' director cum ajungem și noi?
-Păi, stați un pic... cum ați intrat în sediu?
-Pe ușă doamnă, [...]

De ce nu-i bine că se mai trag și oamenii la răspundere? mie unul chiar mi-a plăcut mult acest control parlamentar și-l susțin, se vede că se evita contactul cu directorul general de tot îi aburea ”mai așteptați 2 minute”...


Dezacord total. Comentariul parlamentarului este absolut sexist. Daca are un post la birou, doamna respectiva se poate imbraca cum doreste, atat timp cat nu este impusa o uniforma. Doamna respectiva nu este nici sofer, nici controlor, ci are un post administrativ. Si la departamentele de paza exista posturi administrative.

Putem avea o discutie despre necesitatea acestor posturi, dar nu am datele in privinta asta. La fel cum nici el nu le are. Sa ia organigrama la puricat si sa vada ce posturi i se par neoportune/inutile si sa initieze un dialog in sensul asta daca vrea.

Are dovezi ca ar fi amanta cuiva? Sunt doar jigniri mitocanesti gratuite. Femeia respectiva poate fi sotia, mama, sora, etc. oricaruia dintre noi, si nu cred ca ne-ar conveni sa intre cineva de pe strada sa se comporte asa.

La fel cum s-a luat de altcineva pe motiv ca ar fi "cam tanar".

Aceste comentarii pe baza sexului si aspectului fizic al cuiva sunt de neacceptat din partea oricui, cu atat mai mult a unui reprezentant ales.

Nu mai zic ca filmeaza intr-o institutie, multiple persoane, fara a le solicita acordul. Mai mult, cand acestea spun ca nu vor sa fie filmate, el continua.

Cat despre "abureala" directorului, nu cred ca acesta trebuie sa fie "la raport". Mi se pare perfect normal sa te puna sa astepti 5-15 minute. Am mai intrat si eu in audiente la directori si uneori am avut de asteptat putin. Poate era intr-un apel, poate era pe toaleta, treaba lui.

Chiar mi-a crescut putin respectul pentru Crit, pentru modul in care a gestionat situatia cu aceasta persoana conflictuala.

 


Re: Greva la STB Bogdan Ciorascu

Daca domnisoara este inteligenta face o mica sesizare la CNCD si isi baga si niste banuti in buzunar pe remarcile domnului derutat...

 


Re: Greva la STB messe

Astazi de la ora 13:00 sindicalistii vor protesta in fata sediului STB timp de 4 ore. Printre alte nemultumiri ei vor protesta pentru concedierea celor 200 si ceva de soferi in mod abuziv. Sursa: Radio Bucuresti FM, stirile de la ora 11:00.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB V2A

EXCLUSIV | Au început procedurile de declanșare a grevei șoferilor STB. De ce au cerut sindicaliștii „spor de burduf”

Negocierile dintre sindicaliștii STB și conducerea Societății de Transport din București au eșuat, iar pe 31 august a expirat contractul colectiv de muncă. Reprezentanți ai sindicaliștilor au declarat pentru Gândul că s-au declanșat deja procedurile de începere a conflictului de muncă, iar Bucureștiul ar putea fi afectat de o grevă generală în jurul datei de 15 septembrie.
„Negocierile au eșuat, iar ultima ședință a avut loc joi, pe 31 august. Acum, în urma consultării cu o casă de avocatură, s-a început declanșarea măsurilor legale, pentru a se ajunge la forma finală de protest. Până atunci sunt foarte multe etape. Se va ajunge la mediere, vor veni cei de la ITM, să încerce să rezolve conflictul, după care se va ajunge la o grevă de avertisment, și abia după aceea, cam în jur de 15 septembrie s-ar putea ajunge la greva generală. Dar vor trebui strânse și semnăturile angajaților”, a explicat pentru Gândul Florin Ivan, membru al Sindicatului STB și președinte al Asociației Profesionale a Transportatorilor (APT).

Printre revendicările sindicaliștilor se numără și „sporul de burduf” pentru șoferii care conduc autobuzele articulate și pentru vatmanii care manevrează tramvaiele Imperio, de 36 de metri.
Sindicalist STB: „Sporul de burduf era de doar câteva sute de lei”
„Sindicatul a cerut mai multe lucruri, spun eu de bun-simț. De exemplu, pentru vatmanii care conduc tramvaiele de 36 de metri, sau pentru cei care conduc autobuzele articulate, care au mai multe riscuri, se conduc mult mai greu aceste vehicule. Știți că a fost acel accident cu autobuzul articulat, când șoferul nu a văzut pasagerul care a fost călcat pe cap. Nu a avut cum să-l vadă. Și atunci, sindicatul consideră că șoferii care conduc aceste autobuze de două ori și ceva mai mari să fie recompensați cu un spor. Așa i se spune, spor de burduf, dar era de câteva sute de lei, nu foarte mare. Conducerea STB nu a fost de acord”, susține Florin Ivan.

Sindicalistul mai spune că cei din conducerea STB nu ar fi de acord cu o majorare a salariilor pentru șoferi.

„Atunci când a fost obligația, în luna ianuarie, când a crescut salariul minim și a trebuit să crească și pe unitate, conducerea consideră că aceea a fost creșterea pe anul 2023, și nu ține cont de inflație, nu vrea să crească deloc”, a mai declarat Florin Ivan pentru Gândul.
[...]

https://www.gandul.ro/actualitate/exclus ... 20045905

 


Re: Greva la STB punmeister

Spor de burduf? Ce ma?

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB Utilizator anonim 2

Pina sa vad sursa articolului am crezut ca e de pe TimesNewRoman…

 


Re: Greva la STB reiny2000

Și cei care au bușit tramvaie în depou sau vatmanul care a mers cu un Imperio deraiat până a lovit un V3A care venea din sens opus tot pe lipsa sporului de burduf dau vina?

 


Re: Greva la STB FabiM

Ce denumire specifică RATB anii 2000. :popa:

Să nu uite să dea și șoferilor de troleibuz spor de “randunică”.

 


Re: Greva la STB shoppy

La autobuze si troleibuze exista in trecut sporul de articulat, mare norocos era soferul troleibuzului dublu articulat ca lua doua sporuri.
Pana la urma eu sunt de acord cu sporul de burduf cu conditia sa existe si reversul, adica cine buseste vehicul cu x burdufuri sa fie automat degradat la vehicul cu x-1 burdufuri si cel care a condus vehicul cu x-1 burdufuri cel mai lung timp fara sa il buseasca sa fie promovat in locul sau.

 


Re: Greva la STB punmeister

Bine, nu se compara articulatiile de 2 lei cu ce produce alde Hübner.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB GPS

În alte părți azi conduci un autobuz modest, mâine cel mai modern autobuz din garaj și poimâine cel mai vechi articulat. Nimeni nu se vaită și toată lumea știe să conducă orice vehicul din garaj. Când pleacă la muncă în străinătate de ce nu mai cer spor de etajat, articulat, bandă îngustă etc.?

 


Re: Greva la STB shoppy

Pentru ca acei soferi accepta ca nu le stiu pe toate dar stiu ca trebuie sa fie uniti, ei vin si spun "noua trebuie sa ne fie bine la nivel de colectiv, sa vina expertii(angajati / pasionati / voluntari) ca sa le explicam problemele noastre si ei sa ne spuna ce sa facem ca sa ne fie bine, ca d-aia sunt experti", la noi fiecare vrea sa ii fie bine lui personal si este convins ca este atotstiutor cand defapt habar nu are nici de teorie nici de ce se intampla in lumea civilizata, sau daca are habar instantaneu gaseste scuze ca la noi nu se poate.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB ADK

Pentru că la alții salariu "dă" 3000 euro. La noi, salarii "dă" 3000 lei (poate și mai mult, dar la prețurile ce sunt ar trebuii leafa minimă pe economie să fie cel puțin 6000 lei în mână).

La alții (măcar ălora mai răsăriți ca noi) nu cred că vezi melteni dându-se în spectacol, călători gălăgioși că doar "au cu cine, nu neapărat de ce" și altele. Plus că la români deja energia nu mai este ce-a care ar trebui să fie, fiecare e în drumul lui, nimeni nu se mai salută (poate doar prin locurile mai mici), toți vor să le fie doar lor bine nu contează peste ce trecând, nu se mai simt bucuriile sărbătorilor cum erau odată pentru că continuăm să cerem tot mai mult, fiind direcți responsabili de aceasta stare transmisă în univers pe cere am creat-o tot noi și continuăm s-o creem cu bună știință, iar urmările sunt care sunt. România vs străinătatea ... este incompatibilă chiar și cu Rp. Moldova, nu la dezvoltare, ci la lipsa de pretenții și energia țării rămasă old-time.

Nu știu cum văd Bucureștiul, și în general România, în anul 2030...

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422456 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use