Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 303299 views
 
Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București andreiiul

Implementarea e buna, dar sunt unele bube care nu cred ca tin de administratorul aplicatiei.
Pe langa vehiculele accesibilizate, au introdus si statiile cu facilitati pt persoanele cu mobilitate redusa. Doar ca aici e problema. Probabil informatiile sunt preluate de la autoritatile locale.
Un exemplu este in poza de mai jos. Statia Institutul Sf Maria din Popesti apare ca accesibilizata, dar eu nu vad unde cam cum poate utiliza o persoana cu mobilitate redusa aceasta statie.
Statia Institutul Sf Maria din Popesti - in InfoTB
Capture4.JPG (196.11 KB; downloaded 1758 times)

Statia Institutul Sf Maria din Popesti - realitate
Capture.JPG (156.69 KB; downloaded 1760 times)

In schimb, tot in Popesti, statia Liceul Teoretic Radu Popescu apare ca neaccesibilizata in aplicatie dar cel putin din punctul meu de vedere este mult mai facil de utilizat.
Statia Liceul Teoretic Radu Popescu din Popesti - in InfoTB
Capture3.JPG (153.47 KB; downloaded 1758 times)

Statia Liceul Teoretic Radu Popescu din Popesti - realitate
Capture2.JPG (188.37 KB; downloaded 1758 times)


De asemenea, nu toate liniile sau autobuzele apare ca ar avea facilitati. In captura cu statia Institutul Sf Maria din InfoTB liniile 439 si 440 apar ca sunt accesibile, dar 479 nu. Asta desi sunt aceleasi autobuze ale STV.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București dekolor

Este interfata pe care o folosesc cei din Constanta de ceva vreme, doar ca ei nu au partea de accesibilitate cum nici noi nu avem partea de incarcare a cartelei de calatorie in aplicatie.

Legat de numerele de parc, ele sunt ascunse (in API inca apar).

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București cris_m

Ceea ce inseamna ca vor sa nu se mai faca reclamatii, de asta le-au ascuns...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București Vasile52

La Constanta apar numerele de inmatriculare in aplicatie. Deci clar este facut intentionat acest lucru ceea ce nu ma surpinde. Nu ar fi prima data cand acestia fac ceva de genul. Prin contract au obligatia de a afisa in mijloacele de transport modalitati pentru reclamatie. Voi le-ati vazut? Eu unul nu. Asa un calator nestiutor face reclamatie direct la STB si... de acolo stim prea bine ce se intampla.
Screenshot_20230608-122612_MJ PDF.png (366.67 KB; downloaded 1611 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București cosmindaniel

Aplicația mai dă rateuri în privința afișării vehiculelor accesibile pentru persoane cu dizabilități. În screenshot apar 2 vehicule mergînd spre "Cartier 16 Februarie", unul dintre ele fiind marcat cu iconița pentru vehiculele cu accesibilitate sporita. În realitate, ambele aveau podea parțial coborîtă, cel cu iconiță fiind 164, iar cel fără, 076.

EDIT: între timp, tot pe aceeași direcție a mai apărut încă un tramvai tip PPC, cu număr de parc 204, fără iconiță respectivă pe aplicație.
Screenshot_2023-06-08-13-30-35-83_49d97a479ebf3840e0cfc869f264883d.jpg (477.31 KB; downloaded 1573 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București BGP2597

După mine, singurele stații accesibile PMR sunt stațiile de tramvai cu peron modernizat și nici alea toate, din cauza bordurilor prost montate (a se vedea Apaca sau Tricodava).

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București reiny2000

Aplicația încă afișează numărul de parc al vehiculului care urmează să vină atunci când folosești planificatorul.

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București PTMZ

Când îți planifici o rută de la A la B în aplicație.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București Chev Celios

andreiiul wrote here:
...
In schimb, tot in Popesti, statia Liceul Teoretic Radu Popescu apare ca neaccesibilizata in aplicatie dar cel putin din punctul meu de vedere este mult mai facil de utilizat.



...


Cine isi da seama ce este in neregula cu pozitia statiei??

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București alexandru_gr

Stația este amplasată fix pe trecerea de pietoni.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București Andi_C

Cel puțin 091 este aratat ca tramvai accesibilizat, pe când 309 nu este. Mai au de lucru.
Că tot se vorbea despre aplicatia Municipiului Constanța, vreau sa precizez că nici la ei in primele saptamani ale noii implementări nu apăreau numerele de parc, apoi dupa un update au inceput din nou sa apară. Posibil asa sa fie si la noi

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București dekolor

Deoarece am primit o intrebare in privat (la care nu pot sa raspund, userul nu poate primi pm-uri) despre API-ul din InfoTB, am sa scriu mai jos un scurt rezumat la ce m-am referit mai sus prin nr. de parc care inca exista in API.

API este o interfata de care se pot folosi programatorii pentru a obtine date din aplicatie, mai exact programatorii de la STB/Radcom pentru a afisa datele in aplicatia web sau de mobil. Daca intrati pe acest link veti vedea toate tramvaiele de pe linia 1 pe tur, iar daca intrati pe acest link veti vedea tramvaiele de pe linia 1 pe retur. Acolo arata pozitia (latitudinea si longitudinea) tramvaiului, dar si numarul de parc (acel "code"). Arata foarte urat si este foarte peste picior de vizualizat pentru ca nu este destinat pentru a fi vazut de catre utilizatori direct, dar am vrut sa arat ca informatia exista si este transmisa, doar ca STB nu a vrut sa o afiseze.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București bgd70

Se mai poate folosi si tool-ul de inspect in browser si afiseaza pe un sens numerele de parc.

 


Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422453 posts in 5264 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use