Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 303296 views
 
Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București ByOnu

Pai, sa fie.

Stringenta este problema plecatului inaintat. Acolo nu exista scuze. Intarzierile justificate de conditiile de trafic sunt cu totul altceva.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București WT_fan06

Problema e că după ce un autobuz a ajuns întârziat la capăt, acea întârziere nu e ștearsă cu buretele mai departe ca prin magie, ci va fi un ”snowball effect” pe întreg programul. La un moment dat, dacă o cursă a fost pierdută sau întârziată, plecarea de la capăt nu mai poate fi făcută la ora stabilită, fie că se pleacă mai devreme sau mai târziu decât stabilit. Cred că la asta se referă @Chev Celios.

EVIDENT, asta nu se aplică în cazul cursei reclamate de tine la TPBI. Însă, cred că înțelegi de ce alertele în timp real nu prea ajută în timpul zilei.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București Chev Celios

Da eu nu m-am referit la cazul lui ByOnu. Ci doar la faza cu alertele. Exact cum zicea si WT_fan06 sau mai este si cazul in care un tur este lipsa si pentru a acoperi golul cel din fata trebuie sa plece putin mai tarziu si cel din spate putin mai devreme pentru a micsora golul pe cat posibil. Asta repet este pentru cazurile de peste zi. Sunt multe variabile care te pot face sa pleci mai devreme de la capat. Poate ai capat fara stationare gen Piata Romana. Daca blocajele unei zile normale sunt prinse in orar si ai o zi cu traficul mai lejer automat se va ajunge la capat mai devreme si nu vei putea stationa. Masina va pleca de la capat mai devreme,, insa intervalul intre masini se va pastra. In cazul asta o sa primesti alerte toata ziua de la o linia cu 15 ture sa zicem care va avea plecarile decalate.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București ByOnu

Fair. :)

Insa, ca proiect pilot, s-ar putea aplica ce am propus, cu automatizarea detectarii plecarilor inaintate, fix pentru pentru N-uri si 783 (noaptea).

Este ceva la ordinea zilei ca N-urile sa plece cu 2-3 minute inaintat de la Unirii.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București joker

Albert wrote here:
Tehnologia exista, in dispecerat se vede exact care autobuz este înaintat și care este in întârziere. Pot da chiar și mesaje către consolele Thoreb din vehicule.

Acest lucru nu se mai intampla(cu trimisul mesajelor pe thoreb) de multe ori il suna circulatia pe sofer in caz de vehiculul este invizibil pe GPS dar asta se intampla destul de rar,am vazut inaintari si intarzierii pe diverse linii si tot nu il suna circulatia pe sofer.

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București Vasile52

Din ce vad in videoclip TPBI are acces la sistemul Radcom de la STB, practic acelasi sistem care furnizeaza datele din InfoTB. Si la Thoreb.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București cosminduru

Eu am identificat un software denumit AGC BusMan - numele unei firme de cartografiere
Și softul AVL - pentru gestionarea și planificarea curselor etc.  - se vede un ecran cu turele pe 69

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București cris_m

Despre programul AGC BusMan am gasit mai multe detalii la firma pe site - https://agc.pl/

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București sorin.niculescu_

Am dat un mail celor de la STB în legătură cu iconița aplicației Youth TB care avea niște nereguli micuțe.
IMG_2622.jpeg (172.15 KB; downloaded 1781 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București survola

Veselie pe linia 116 (ora 10.12, la liceul Șincai):
Screenshot_20231221-101249.png (249.71 KB; downloaded 1163 times)
IMG-20231221-WA0011.jpg (216.64 KB; downloaded 1145 times)
DSC_0030.JPG (1.89 MB; downloaded 1145 times)
DSC_0031.JPG (1.92 MB; downloaded 1145 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București bgd70

Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) informează că, în perioada 10.01-17.01.2024, vor putea apărea disfuncționalități în plata cu cardul bancar direct la validatoare pentru călătoriile cu mijloacele de transport în comun, precum și în urmărirea vehiculelor pe aplicația InfoTB (implicit, în planificarea călătoriilor utilizând aplicația). Acestea pot apărea întrucât Societatea de Transport București – STB SA, care gestionează Sistemul Automat de Taxare și aplicația InfoTB, schimbă operatorul de date mobile pentru vehicule, iar procesul presupune înlocuirea cartelelor SIM pentru un număr de aproximativ 1.850 de vehicule ale tuturor operatorilor de transport din regiune aflate în circulație.
În această perioadă, TPBI le recomandă utilizatorilor mijloacelor de transport în comun metode alternative de plată a călătoriilor, precum cele prin cardurile ACTIV  (nominal sau nenominal), Multiplu sau plata prin SMS, la numărul de telefon 7458. De asemenea, călătorii își vor putea achiziționa titluri de călătorie și prin aplicația mobilă 24Pay. Mai multe detalii în acest sens puteți găsi pe pagina de Internet a operatorului de transport: www.stbsa.ro.
TPBI prezintă scuze călătorilor pentru eventualele incoveniente și precizează că procesul de înlocuire a cartelelor va avea ca efect îmbunătățirea funcționării acestor servicii.


Sursa: TPBI

In prezent se folosesc SIM-uri in reteaua DIGI? Poate se imbunatateste si afisarea pozitiilor vechiculelor pe harta odata cu schimbarea operatorului.
PS: De apreciat ca TPBI a precizat in clar de ce apar disfunctionalitati si nu au zis doar ca sunt din "motive tehnice".

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București andreiiul

In completarea meajului lui @bgd70
Am gasit in SEAP si licitatia organizata pt schimbarea operatorului. Licitatia a fost impartita in 3 loturi:
1.  SERVICII COMUNICATII INTEGRATE - catigator DIGI
2. COMUNICATII DE DATE PE SIM - castigator Orange
3. COMUNICATII DE DATE PE MPBILE PENTRU SISTEMUL INFO CALATORI - castigator Orange.
Sa speram ca transmisia de deta va fi mai ok pe Orange. In ultima perioada (cel putin pe liniile 439 si 440) vedeam mereu date aiurea (autobuz la 2-3 min de statie si deja era in statie)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București Andrei98

Înainte să se mute pe DIGI aplicația InfoTB funcționa foarte bine cu întârzieri de maxim cateva secunde, și mi se pare că înainte tot pe Orange a fost.

 


Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422452 posts in 5264 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use