De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

765 posts, 222464 views
 
Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Cutremure catrinoiu.bogdan@gmail.com

Buna ziua. Mulțumesc pentru informații. Da, într-adevăr, blocul este din 1965, cu 7 etaje la ciuperca, bloc tip bara dacă nu mă înșel. Sa înțeleg ca nu recomandați? In apartament nu se observa crăpături și blocul este reabilitata, fără infiltrații. Pe casa scării de asemenea nu se văd crăpături deși nu a mai fost renovat. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!  

 


Re: Cutremure andrei11

Colega, ești atent la ce nu trebuie !
S-o luăm metodic.
1) După cutremurul din 1940 fiecare inginer care a avut sarcina să calculeze structura de rezistnță a construcției a făcut-o după capul lui pe baza a ceea ce a învățat la facultate și a unor recomandări după ceea ce s-a petrecut în 1940. Categoric după 1940 s-a trecut la un beton mult mai rezistent față de  ce a fost înainte de 1940 și la o armare mult îmbunătățită a stâlpilor și a nodurilor de cadru.
Primul normativ coerent și închegat a calcului unui structuri de rezistență a fost după cutremurul din 1940  cel din  1963.
2) La un cutremur major este normal să apară degradări în construcție.
La un bloc cu structura de rezistență stâlpi + grinzi și pereți din cărămidă,  BCA, etc cărămida are evident alt coeficient de elasticitate ca betonul.
Primele crăpături apar în tencuială (  n-au nicio importanță ) apoi între cărămizi, apoi cărămida în sine ( toate fără importanță ) apoi în grinzi ( deși sunt neplăcute nu e chiar cel mai rău ) apoi în stâlpi. ( astea sunt grave ). N-am pomenit nimic de nodurile de cadru dar și acolo degradările sunt grave.
3) Deci:
Interesant ar fi dacă proiectul blocului a ținut seamă sau nu de normativul din 1963
Dacă au fost degradări în grinzi / stâlpi. Tencuiala chiar nu mă interesează dacă s-a crăpat. Crăpăturile din tencuială arată eventual la ce forțe a fost supusă structura de rezistență, unde  și cam atât. Tencuiala fisurată orizontal înseamnă că grinda a flambat ( perfect logic și normal),  tencuiala crăpată la 45 grade arată forțe tăietoare ( perfect logic și normal ) crăpături verticale arată că cei doi stâlpi au lucrat ușor diferiți ( iarăși normal)
4) Interesant este - dacă este ciment pe casa scărilor/ părți comune  - pe unde sunt crăpăturile în ciment ( iarăși lucru perfect normal ) ca să-ți faci o idee cum a lucrat blocul. Pun pariu dacă poți să observi - o crăpătură o s-o găsești fix la mijlocul ușii liftului  ea  ( crăpătura ) propagându-se spre scară ( acum depinde și unde e scara față de lift ). N-are rost să intrăm în detalii.
5)  Gradul de modificare a structurii betonului din stâlpi.
Sunt absolut convins că structura betonului din stâlpi a suferit modificări după 1977, lucru iar  perfect logic și care nu trebuie să te alerteze.
Și în concluzie
În mod normal și dacă nu sunt surprize nu o să se prăbușească blocul la un viitor cutremur major ( 7 sau + 7 pe scara Ricter ),  posibil va trebui consolidat local.
Sunt destule blocuri  de dinainte de 1940 care sunt în picioare.
Sper ca niciun proprietar din apartamente să nu se fi apucat să găurească stâlpi ( așa cum am arătat ceva posturi mai sus ) sau grinzi. Dacă a dărâmat pereți din cărămidă n-are prea mare importanță. Aici vorbim de alt aspect al rezistenței, n-are rost să intrăm în detalii.
______________
PS: Sunt  convins  95 % că structura de rezistență a blocului este cea de tip stâlpi și grinzi iar pereții sunt din cărămidă roșie plină.

 


Re: Cutremure subway guru

A fost reabilitat termic? Daca nu poti avea un semn de intrebare suplimentar.
Are magazine la parter? Daca nu, ai o asigurare in plus ca e ok si nu ko.

 


Re: Cutremure orex

1. DA!
2. NU!
Ion Mihalache.jpg (284.24 KB; downloaded 2436 times)

Si, acum Bogdan, s-o luam si altfel pentru linistea TA , ca nu-i vorba doar de banuti ci de viata, in definitiv! ;)

 


Re: Cutremure catrinoiu.bogdan@gmail.com

Buna seara!

Blocul nu apare pe listele primariei, dar asta nu inseamna ca nu are risc seismic (probleme), posibil nu s-a facut expertiza.
Sunt constient ca nimeni nu poate garanta ca se va darama sa nu la primul cutremur mai puternic, dar a fost binevenita o parere din exterior.

Va multumesc pentru raspunsuri, informatii si pareri.

 


Re: Cutremure subway guru

Daca s-a reabilitat termic in mod normal s-a facut o minima expertiza de rezistenta. Cat de serioasa e alta treaba!

 


Re: Cutremure CostiC

Va salut din nou. Dupa ce am facut toata munca de cercetare cu apartamentul din Iancului, propiretarul l-a dat pentru o oferta mai buna...

Am inceput din nou cautarile si mi-am dat seama ca as vrea ceva mai aproape de zona verde. Intre Dristor si Grigorescu, la bulevard, sunt aceste blocuri de 10 etaje sub forma de lama, care ma tenteaza doar ca sunt din anul 1966 (asa am gasit). Stiti ceva despre ele? Ar fi structura ok la un eventual cutremur?

Mai sunt si unele de 4 etaje (le-am marcat intr-un chenar) finalizate in aceeasi periaoda 1966-1969. Despre acestea stiti ceva?

Sau recomandati ceva in apropierea parcului IOR care e mai vechi dar este solid?

Multumesc mult.
blocuri dristor.JPG (233.42 KB; downloaded 2358 times)

 


Re: Cutremure andrei11

Blocurile acelea de 4 etaje au ca și structură de rezistență pereții ( care sunt de cărămidă ).
Problema mare este dacă oamenii cu inițiativă și-au unit bucătăria cu camera de zi sau și-au unit antreul cu bucătăria sau variante.
Blocurile de 10 etaje au ca și structura de rezistență stâlpi & grinzi. Mai greu să demolezi stâlpii.
Dacă blocurile sunt din anul 1966 mai mult ca sigur au ținut cont de normativul din 1963.
Aerele
Dă o tură pe acolo, dacă aerele << ies >> afară unite cu o linie verticală puțin probabil să fi "perforat" vreun proprietar vreun stâlp.
Consolidări
N-am cum să știu dacă blocul ales de tine a trebuit să fie consolidat sau nu. Asta ar trebui să rezulte din acte.

 


Re: Cutremure shoppy

Despre blocurile cu 7 etaje de pe Mihalache.
A fost un proiect fara magazine la parter(ca s-au mai facut buticuri / farmacii / frizerii, acelea au fost in apartamentul sau garsoniera din fata de la parter). Este un proiect modular la nivel de scara, existand toate variantele intre 2 si 6 scari, nu au fost nicaieri artificii cu ganguri sau scari "dupa colt", peste tot modularitatea si repetitia scarii s-a pastrat. S-au construit in total cateva zeci pe Mihalache, Grivita si Pajura(in Pajura exista si varianta de 4 etaje, singura diferenta este ca usa de la lift este zidita). Nu am auzit sau vazut sa fi avut vreunul probleme dupa 77 sau dupa celelalte cutremure.
Pe Pajura nu stiu dar pe Mihalache si Grivita s-au termoizolat toate.

Locuiesc intr-un bloc de 7 etaje din Mihalache si nu am vazut nici o problema, sigur am intrat "cu colindul" in toate de pe Mihalache, am intrat si in cateva pe Grivita si Pajura, nu am vazut nici la ele probleme, toate aratau lafel.
Eu cred ca poti sa stai fara griji. Daca nu esti la parter exista 3 variante de balcon, spre bucatarie(cel mai mic), spre dormitor sau complet(cel mai mare), ar fi bine daca ai prinde cu balcon complet sau spre dormitor ca sa ai mai mult spatiu. Daca apartamentul este spre Grivita o sa ai foarte foarte mult soare vara, doar dimineata ai un pic de umbra. De asemenea este bine daca prinzi un bloc retras sau apartament pe spate pentru ca pe Mihalache este foarte mult zgomot si praf.

 


Re: Cutremure aztec

Cred ca nu strica... e util

https://www.teoalida.ro/harta-bucuresti/

 


Re: Cutremure subway guru

Misto harta!
Care ar fi legenda de culori pentru buline?

 


Re: Cutremure Stefan28

...
Screenshot_20210405-163844_Chrome.jpg (327.1 KB; downloaded 2197 times)

 


Re: Cutremure subway guru

Nu e prea precisa incadrarea structurilor de rezistenta dar tot e ceva mai mult decat nimic.
Oricum ar fi e laudabil efortul!

 


Re: Cutremure cris_m

Exista si greseli, de exemplu blocurile de 4 etaje de pe Baba Novac sunt din beton turnat continuu (imi scapa cum ii zice).

 


Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422259 posts in 5261 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use