De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

765 posts, 222427 views
 
Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Cutremure andrei11

E ok. Voi reveni cu explicații

 


Re: Cutremure CostiC

Sigur, astept cu interes raspunsul. Multumesc.

 


Re: Cutremure andrei11

Blocul NU e de tip "OD". Pot să intru în  detalii dar nu  merită. De fapt întrebarea ta e  dacă structura de rezistență  e identică cu a blocurilor "OD " avariate în 1977. Și au fost multe. Culminând cu prăbușirea  unui bloc din Militrari. Deci n-are  aceleași calcule făcute.
Vezi că în poza ta sunt de fapt 6 blocuri identice  total independente.
Deși am mai publicat-o odată  mai public odată schița structurii de rezistență pentru blocurile  de tip "OD" și vezi că nu seamănă deloc cu structura de rezistență  a blocului unde vrei să te muți.
Schița structurii de rezistență a blocurilor de tip "OD"
OD.jpg (72.48 KB; downloaded 2896 times)

 


Re: Cutremure CostiC

Multumesc pentru explicatii. O zi buna va doresc.

 


Re: Cutremure CostiC

Buna ziua, am facut niste verificari si pe palier ar fi doar  apartamente de 2 si 3 camere, nu si garsoniere cum apare in schita pusa initial de mine. Asta il face un bloc OD? Am vazut ca in zona Dristor ar fi mai multe construite in aceeasi perioada.

multumesc

 


Re: Cutremure andrei11

Repet, nu mă supăr.
1) Blocurile de tip "OD" ( ca cel prăbușit în Militari în 1977 ) - dar și alte blocuri identice  din diverse cartiere - multe - au trebuit să fie consolidate - nu s-au mai construit după 1977 proiectul având multe nereguli teoretice. Nu e cazul să intru în detalii.
Observă un singur lucru, pereții ( de rezistență ) transversali nu sunt continui, ei "se descarcă" absolut toți pe peretele longitudinal median ( care e tot de rezistență ). Acest perete lipsește acolo unde sunt scările ceea ce face extrem de "fragil" blocul la cutremur, el fiind practic "rupt" în două blocuri mai mici.
2)  Blocul unde vrei să te muți s-ar putea să fie - din punct de vedere al rezistenței - de tipul "stâlpi și grinzi" ( nu pot să-mi dau seama ), dar observă că axele transversale sunt continue. ( Nu ca la "OD" unde sunt - așa cum am spus și se și vede - discontinui )
________________________
1) Află, dacă reușești,  ce tip de structură de rezistență are ( stâlpi și grinzi sau stâlpi și grinzi + unii pereți de rezistență sau - deși nu pare din desen  -  numai pereți de rezistență ).
2) Faptul  că proiectanții / arhitecții s-au "jucat" cu camerele și au mai adăugat un ax / două transversale în plus nu modifică comportarea blocului la cutremur. Evident s-au făcut alte calcule.
___________
Toate  blocurile construite după normativul din 1963 sunt ok din punct de vedere al cutremurelor. Și cele construite după 1940 sunt ok, pentru  că toți inginerii structuriști după 1940 au ținut cont că România este o regiune seismică.
Nu pot ascunde  că anumite structuri  nu au fost calculate corect ( ca structura blocurilor de tip "OD" - cel prăbușit la 1977 ) - din acest motiv s-a și renunțat la proiect - dar nimeni nu e perfect și s-au încercat diverse variante.
"OD" - contrar celor spuse pe internet - nu înseamnă orientare dublă a camerelor, înseamnă un anumit tip al structurii de rezistență - dar care nu s-a dovedit a fi cea mai bună.
Sunt multe blocuri cu orientare dublă a camerelor - chiar foarte multe - dar care nu au structura de tip "OD"
_____________________
Acum în ce cartier stai, să-ți arăt un bloc "OD" din zona ta, ca să știi care e.
:bere:
_______________
PS: Se pare - am analizat mai în detaliu schița - că structura blocului este mixtă, stâlpi, grinzi și anumiți pereți de rezistență. Dar s-ar putea să mă înșel.
În Balta Albă eu n-am văzut blocuri "OD".  Recunosc că nici nu m-am uitat special după ele.

 


Re: Cutremure aztec

Încearcă să identifici blocul după linkul pus de mine aici cu ceva timp in urma(dar cred că ai făcut asta) Acolo poți găsi, daca ai noroc mai multe date despre compartimentarea lui.
Incerc sa caut și să repostez.
Cu planul ăla, daca el corect, poți întreba și să îți răspundă Andrei ce și cum.


Am găsit..
Acum identifica și tu unul identic, ce are plan...corect.
https://www.teoalida.ro/harta-bucuresti/

 


Re: Cutremure CostiC

@Domul Andrei, raspunsul dvs face ceva lumina in privinta blocurilor de tip OD. Acum nu imi dau seama daca in schita de la dvs peretele longitudinal median lipseste in dreptul scarilor sau este facut din ceva mai putin rezistent (bca/caramida). La blocul in cauza, acel perete exista, pe el sunt intrarile in apartametele cu 2 camere.

Eu locuiesc in Dristor, dar as putea sa merg si in imprejurimi sa vad cum arata un astfel de bloc. As putea sa imi dau seama de diferete doar vazand casa scarilor?

@aztec, mersi pentru raspuns, schita initiala am luat din site-ul lui Teo dar am vb cu el si si-a dat seama ca era gresita. Am incercat sa obtin o schita de la administratie dar nu au.

Cel putin la prima vedere, peretii transversali sunt aliniati, pentru ca am schita de la ap de 3 camere (atasat).

Grinzi nu am vazut in interior, deci cel mai probabil este facut cu pereti de rezistenta.

Administratorul imi spunea (dar nu stiu cat de informat este) ca peretii din casa scarii ar fi din caramida.

Cam astea ar fi toate informatiile pe care am reusit sa le obtin pana acum.

Multumesc pentru raspunsuri.
schita ap 3 cam.JPG (35.76 KB; downloaded 2685 times)

 


Re: Cutremure andrei11

Lasă-mă o zi / două să formulez corect răspunsul.
Concluzia este însă clară, blocul  a fost corect proiectat și proiectul a fost corect calculat. La un ( alt )  cutremur major ( ca și magnitudine în focar / intensitate în locul respectiv / timp de manifestare / etc ), dacă NU  s-a intervenit abuziv asupra structurii de rezistență clădirea nu ar trebui să colapseze, deși se va apropia de 50 - 70 ani de funcționare la momentul respectiv.
__________________
Oricum blocul acesta n-are absolut nicio legătură cu Proiectul "OD"
( Asta dacă releveele sunt cele prezentate ).
Dacă schița apartamentului aceea e,  categoric nu e un "OD".
________________
De pe  casa scării nu poți trage nicio concluzie.
Trebuie să intri cu cineva care cunoaște într-un apartament.
Pe casa scării / holuri interesante sunt crăpăturile în podea la nivelul parterului. Dar tot așa, trebuie să ai lângă tine pe cineva care se pricepe. Crăpături sunt  cu siguranță ( sunt absolut normale ) dar este o întreagă teorie pe care nu are rost să o povestesc. S-ar putea nici să nu aibă legătură cu forțele care au lucrat la cutremur. Dar s-ar putea să aibă. De aceea trebuie să te duci cu cineva care cunoaște.  Vrei să ne ducem împreună ?

 


Re: Cutremure alexxd_31

Salut!
Blcul 37A, B nu pare sa fie de tipul blocului OD16. Acesta este din elemente prefabricate pe cand OD-ul era din beton armat  turnat in santier.
Este acelasi proiect ca si in cazul blocurilor din Titan de pe Barajul Lotrului sau cele dintre Baba Novac si Dudesti, respectiv C - urilor din Berceni (Turnu Magurele)
Daca tin bine minte anumiti pereti interori sunt de BCA.
Nici un bloc din prefabricate nu a cazut in Bucuresti la cutremurul din 1977. Am inteles ca in schimb au fost probleme in alte orase.
Poate iti e de ajutor!
https://www.world-housing.net/WHEReports/wh100087.pdf

 


Re: Cutremure subway guru

Blocul OD16 s-a prabusit din cauza unor greseli grave la executie nu din cauza ca proiectul ar fi fost necorespunzator.

 


Re: Cutremure andrei11

Guru, foarte multe blocuri de tipul OD ( 16 ) au avut nevoie de consolidări serioase. Eu știu o grămadă de astfel de cazuri din zona Colentina / Iancului / Iancului - intersecție cu Pantelimonul.
Nu mai amintesc aici de tot blocul OD ( 16 )  ( sunt vreo 5 - 6 blocuri acolo, s-a dărâmat o singură scară din 5 - 6 ),  au trebuit să fie consolidate masiv și celelalte scări ( care de fapt sunt blocuri independente).
Ceva NU a fost în regulă cu proiectul dacă au suferit avarii majore multe blocuri de  același tip !
Uite așa arată totate cele 5 tronsoane ale blocului OD 16  rămase în picioare. Consolidați toți stâlpii de la parter, inclusiv pereții mediani care au fost fisurați pe toată lungimea lor în fisuri la 45 *
OD 16.jpg (272.25 KB; downloaded 2491 times)

 


Re: Cutremure subway guru

Ce ti se pare anormal? Ti-a cazut unul te uiti si la celelalte, ca n-ai de unde sa stii daca nu au si ele aceleasi bube de executie, prevederea trece piaza rea, doar prostul recidiveaza.

 


Re: Cutremure andrei11

Îți amintesc că după cutremur acest tip de proiect a fost abandonat.  Scara care s-a prăbușit acum e un alt tip de proiect, nu mai e "OD".
Logica îmi spune că dacă proiectul era Ok  trebuiau s-o reconstituie identic. Nu ?

 


Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422243 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use