Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Vinieta de București și taxa de centru

376 posts, 92309 views
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

N-ai încercat niciodată să aprinzi lemne verzi / ude ? Spune - mi şi mie ce  ţi-a dat !

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Ineficienta, depuneri mai mari ca niciodata iar caldura oferita destul de putina! ;)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Stiti cum se spunea pe vremuri in Urss: “stim ca un lucru e sigur in momentul cind e negat oficial”.

Chestiunea cu taxa e o aberatie monstruasa, o mojicie a statului care isi permite sa dicteze in viata si proprietatea cetateanului. Nu e destul ca omul plateste automat taxe (de poluare sau altcumva) cind cumpara combustibilul, masina, cind i se dicteaza un impozit arbitrar pe capacitatea cilindrica, etc. Acum vor sa se intoarca la vremurile medievale cind plateai la fiecare pas cite ceva: ba o trecere pe pod sau prin vad, ba o taxa la bariera orasului, ba la iesirea din tara/comuna/mosia boierului, etc. Ca se intimpla si in alte tari, vestice? Corect, cretini sint peste tot in lume. Ar trebui sa depasim faza in care credem ca prostia si incompetenta sint atributele noastre exclusive.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. ByOnu

Este atat de gresit ceea ce spui, si pari atat de ferm, incat nu are rost sa raspund.

Iti pun doar o intrebare: exista sau nu incalzirea globala?

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

Există atât de multe informaţii parazite privind  încălzirea globală încât m-aş abţine în a face afirmaţii "ştiinţifice" cu privire la acest aspect.
În era modernă dezinformarea  prin mass media, aspectele politice care sunt pe primul plan, îndobitocirea populaţiei - generaţiile tinere sunt "dotate" cu o subcultură / subinteligenţă crasă încât m-aş abţine în a face afirmaţii cu privire la încălzirea globală.
Colega ( ByOnu ), s-a dovedit ştiinţific că o parte a încăzirii globale este provocată de poluarea motoarlor termice ? Ok, hai să spunem că e ca tine, interzici total motoarele termice. Nu introduci o taxă pentru cine le foloseşte. Ce, dacă plătesc acea  taxă nu mai poluează autoturismul meu ? Vezi unde e idioţenia în gândirea deformată a generaţiei actuale ? Dacă plătesc taxa pot să circul, nu mai e încălzire globală.
Sau: Cine îşi permite taxa circulă în continuare, cine nu,  nu mai circulă.
________________
După Covid al cărui dramatism a fost umflat de mass media - care a primit bani ca să deformeze realitatea - au încercat să vină acum cu altceva, cu variola maimuţei, nu le-a mers, omenirea e prea plictisită după Covid. Din păcate pentru tine,  soră mea a luptat în prima linie cu Covidul, ( este medic )  era o discrepanţă totală între ce vedea ea în spital unde oamenii se vindecau pe bandă rulantă şi emisiunile de televiziune care tratau problema, cum am spus, plătite din  bani publici ca să inducă o stare de alertă falsă,  încât nu vii tu acum cu încălzirea globală.
Cunosc în România sute de persoane care au făcut Covid - 99% cu forme extrem de uşoare sau uşoare care s-au vindecat integral, nu au nici un simtom postcovid încât nu mai cred nimic cu privire la încălzirea globală.

___________________________
Vinieta de Bucuresti si taxa de centru.

Idioţenie mai mare mai rar, în concluzie, ai bani să plăteşti taxa circuli, n-ai bani nu circuli. Cât despre poluare, dă-o  :twisted:  , vii cu banul treci, nu vii cu banul stai acasă. Încălzirea globală nu este funcţie de cantitatea de agenţi care o provoacă, este strict legată de banii care intră în nu ştiu ce cont.
_______________
Ca să închei, Covidul există,  nu-l neg dar s-a exagerat extrem de mult cu el.
Poluarea există dar nu se combate prin taxe, se combate prin interzicerea totală a activităţilor care o provoacă.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. cris_m

Si in continuare nu vad/aud nimic despre consumerismul furibund care genereaza buna parte din amprenta de carbon....

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Nici macar nu au finalizat studiul care sa identifice sursele de poluare din oras. Se presupune ca ar fi autoturismele insa in pandemie am urmarit indicatiile senzorilor de poluare si nu aratau deloc o corelatie cu traficul rutier. Nici incalzirea centrala sau individuala nu e sigur ca era originea factorilor poluanti, banuiala mea fiind ca ponderea cea mai mare o au de fapt arderile ilegale!

Acum ne facem ca am uitat. In alta ordine de idei, nu mi se pare ca centrul e neaparat mai aglomerat.
Cit despre emisiile globale de carbon, aruncati un ochi aici:

6C2B642E-EB1A-4A55-8682-D54C45575494.jpeg (98.5 KB; downloaded 1712 times)


P.S: Nicusor ar face o mare greseala cu chestia asta. E baiat destept dar deja a suparat multa lume cu mizeria tarifelor la parcari si alte lucruri. Inca o taxa absurda ca asta si dus este. Madam Firea a avut inspiratia sa evite in extremis porcaria.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

Dacă e  să  iau partea optimiştilor, tot aşa,  invocând  studii de specialitate făcute de experţi,  rezultă  că:
Încălzirea globală este fenomenul de creștere continuă a temperaturilor medii înregistrate ale atmosferei în imediata apropiere a solului, precum și a apei oceanelor, constatată în ultimele două secole, dar mai ales în ultimele decenii. Fenomene de încălzire globală au existat dintotdeauna în istoria Pământului, ele fiind asociate cu fenomenul cosmic de maximum solar, acestea alternând cu mici glaciațiuni terestre asociate cu fenomenul de minimum solar.
Nicio legătură - sau una total nesimificativă - cu câtă balegă face vaca pe câmp.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. 1.cremsnit

andrei11, efectiv.. ce am citit??

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

Ce ai vrut să spui cu
Efectiv.. ce am citit??

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Daca m-as fi nascut ieri, poate as fi luat in serios chestiunea “incalzirii globale” (pardon, “schimbare climatica” sau, mai nou de-a dreptul “catastrofa climatica”).  Dincolo de faptul ca se bazeaza pe niste inregistrari de temperatura viciate, natura antropogena e discutabila iar modelele climatice atit de proaste incit nu sint capabile sa aproximeze nici macar un set de date deja cunoscute, sigur e ca guvernele folosesc aceasta sperietoare pentru a baga si mai adinc mina in buzunarul nostru. Pentru a pregati terenul, au la dispozitie presa si idiotii utili. Ati observat ca totul converge catre aceeasi idee: catastrofismul. Nu da o ploaie de vara fara mesaj ro-alert. Nu se face mai cald fara ca Windowsul sa te anunte “record high” sau telejurnalul sa arate copaci smulsi si apa curgind siroaie catre canalizare, filmata de jos si de aproape pentru efect maxim…

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. 1.cremsnit

@andrei11
Ar fi etic sa-ti automoderezi interventiile off-topic.

Credintele personale bazate pe:
- tokenism
- generalizari bazate pe exemple izolate, nu pe esantione reprezentative
- lipsa de expertiza pe domeniul invocat
- emotii, ganduri si stari sufletesti
sunt nule.

Cat despre subcultura crasa pe care o invoci, iti amintesc din nou ca nu esti in postura cuiva calificat sa evalueze asta.

Cum cele subliniate de mine in mesajul anterior nu aduc nicio valoare adaugata discutiei, reiterez faptul ca ar trebui sa-ti retragi spusele.

Multumesc

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Daca erati londonezi, nici tu, nici @andrei11( EL salasluind pe exteriorul inelului  :rofl: )  nu va mai tavaleati atat pe jos! Voiati sa vedeti Centru de la volanul automobilului vostru, bagati mana adanc in ”bozonar”.
Sunt convins ca va impinge pacatul sa parcati la ”EVA” de fiecare data cand descalecati in Centru, chiar daca-i 10 lei (2E) pe ora. Mama si ce vociferari au fost si atunci cand s-a stabilit tariful asta prohibitiv, si, cu toate astea e full la orele amiezii! ;)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Ca idee, centrul orasului imi e destinatie cam o data pe an si niciodata nu iau masina pentru ca nu vreau sa ma complic inutil cu parcarile si traficul, cita vreme am la dispozitie varianta facila a metroului.
In tranzit catre jumatatea cealata a orasului merg pe la Unirii mai des, cam de 6 ori pe an, la sfirsitul saptaminii cind se circula lejer.

Se poate spune ca nu sint afectat de aceste - presupuse - masuri insa asta nu ma impiedica sa ma pronunt contra lor din principiu. Libertatea de circulatie nu trebuie restrinsa, taxata sau suprimata de stat sau de nimeni altcineva. Consider ca lucrurile se autoregleaza: asa cum perspectiva unui trafic infernal ma face pe mine sa evit centrul, ar trebui sa ii faca si pe altii. Cei care totusi se incumeta, au probabil motivele lor si dreptul de a alege.

P.S. Nu stiu ce virsta au unii din interlocutorii mei dar va spun ca eu am prins suficient din “epoca de aur” ca sa stiu bine cum e sa ti se puna pumnul in gura si sa hotarasca altii pentru tine. Cred ca e evidenta aversiunea mea pentru astfel de apucaturi si zic ca am motive intemeiate. Nu va doresc sa ajungeti in vremuri ca alea.

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422376 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use