De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Orizonturi rosii...

898 posts, 104009 views
 
Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 65
 
 

📖 Pagination options
Re: Orizonturi rosii... aztec

Din pacate istoria e...uitata mult prea repede.
Si nu invatam deloc din ea.
Ar trebui sa aprofundati putin schimbarile de regim si ce inseamna asta...
Si ce a insemnat la noi si pe la vecini comunismul...
Si statuile ridicate pt preaslavirea anumitor momente din perioada comunista ce nu aveau deloc legătură cu realitatea...
Dar...asta e deja istorie...si o uitam.
Si asta se intampla deja de pe vremea faraonilor....

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Ce ne asteapta


 



Re: Orizonturi rosii... subway guru

Cum vrea Ucraina să se apere de drone?


 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Din ce văd eu din istoricul ultimelor conflicte din împrejurimile noastre e mult mai ușor să invadezi și să ocupi temporar sau chiar definitiv decât să te apuci să administrezi teritorii ce nu-ți aparțin în loc să te ocupi de administrarea în mod eficient a propriului teritoriu pentru ca mai apoi să te poți retrage în mod onorabil.

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

De ce merge Ciolacu în Israel?
Pentru a masca ratarea întâlnirii cu Zelenski?
România nu mai e demult un mediator credibil al păcii în zonă și nici un furnizor de securitate în Orientul Apropiat…
Poate cel mult să ceară sprijin israelian pentru extragerea cetățenilor cu dublă cetățenie din Fâșia Gaza, dar pentru asta ar fi fost mai realist să meargă în Egipt.

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Catacombele Hamas nu pot fi curățate decât intrând în ele metru cu metru cu aruncătoare de flăcări așa cum au procedat în WW2 americanii contra japonezilor…oribil!
Și mă îndoiesc ca Tzahalul are în dotare stocuri importante de astfel de arme și oameni antrenați în manevrarea lor.
Ar mai fi și alte metode gen gaze asficsiante pentru a goni șobolanii dar folosirea lor a fost interzisă după atrocitățile din WW1.
Altă metodă ar fi cea folosită de romani contra partizanilor sovietici pitiți în catacombele de la Odesa, închizi toate intrările și-i lași să flămânzească și să înnebunească acolo…dar durează enorm.

 


Re: Orizonturi rosii... Aron

Asta asa ca o cireasa de pe tort? Dupa ce ca omoara sute de copii si atacuri asupra obiectivelor civile si privarea de curent, apa, internet...

 


Re: Orizonturi rosii... aztec

A...nu stiu la care parte te referi...ca este impersonala, atata timp cat ambele tabere o fac, unii chiar pe ai lor se pare si dau vina pe altii...dar cine mai sta sa cerceteze.
Nu stiam ca internetul e un element vital vietii...acolo, poate doar pt propaganda fundamentalistilor...si oricum nu cred ca in ziua de azi mai poate oprii cineva total internetul...cand ai atatea posibilitati de conectare..
Dar...sfat.
Ca si la conflictul Ruso-Ucrainian...filtreaza informații, nu crede ce spune o parte sau alta, in functie de care striga mai tare.

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Tactica asta cu rețele de tunele au aplicat-o cu succes vietnamezii contra americanilor…

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Israelienii se gândesc să aplice o tactică asemănătoare cu tactica românească aplicată la Odesa contra rețelei de catacombe subterane
https://youtu.be/xFia1aECtro?si=4ifCACsASyKnqDix

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Dacă blochezi etanș un capăt de tunel rămâne un fund de sac ce nu mai poate fi ventilat, cam asta ar fi ideea.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Orizonturi rosii... Utilizator anonim 2

Sa imprumute niste Ziklon B de la prietenii nemti, are eficienta dovedita...

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Ce faci atunci cu ostaticii ținuți acolo ca prizonieri???
Nu cred că nemții ar fi de acord cu noi camere de gazare!
Mie-mi este foarte clar ca sistemul de ventilație al acelei rețele de tunele se face pompând aer proaspăt dinspre orașul Gaza spre extremități nu invers și a fost instalat de la bun început pentru a le putea săpa.

 


Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 65
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422332 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use