De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Orizonturi rosii...

898 posts, 104031 views
 
Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65
 
 

📖 Pagination options
Re: Orizonturi rosii... aztec

Eu nu inteleg ceva....
De ce s-a inflamat Turcia si tin apararea palestinienilor?

Pt ca daca stau sa ma gandesc putin...fac un paralelism intre Israel si Turcia si sunt cam exact in aceiasi situatie...ce sa vezi.

Adica si eu au "Palestinienii" lor la care omoara de zeci de ani, ii considera teroristi,...doar ca...ce sa vezi...nu crestini- musulmani ca in cazul Israel-Palestina....

Ci tot Musulmani.....
Nici ei mu au tara...si ei vor cam acelasi lucru ca si Palestinienii...doar ca sunt Kurzi...

Si cam acelasi lucru Hamas-PKK...daca stau sa ma gandesc cum sunt vazute de tarile in cauza..

Cum se face ?
Aia nu au drepuuri si ei...identice?

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Crezi că sultanul gândește logic???

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

În privința evacuării cetățenilor noștri din Gaza trebuie să așteptăm să ne vină rândul în ordinea alfabetică, nimic mai mult că nu suntem noi buricul lumii!
Asta e, n-avem ce-i face…
Au început cu litera A, până la R mai e destul…
Să sperăm că vom ști să organizăm două curse cu avioane charter pentru a-i aduce fără probleme acasă.

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Egiptenii spun că nu pot procesa și evacua mai mult de 500 pe zi, la care se adăuga ranitii palestinieni dar și pentru aceștia nu există suficiente facilități spitalicești în Sinai.

 


Re: Orizonturi rosii... 1689

…În privința evacuării cetățenilor noștri din Gaza […]

Asta e, n-avem ce-i face…
Au început cu litera A, până la R mai e destul…
[…]


Majoritatea statelor care accepta dubla cetatenie isi declina obligatia de a interveni in ajutorul acestora atunci cind sint cad sub jurisdictia cetateniei alternative.

Nu stiu insa exact ce prevede legea romana in astfel de situatii.

Din cite am vazut, Ministerul de Externe a publicat in trecut avertismente cetatenilor romani de a evita zone cu potential de risc.

Iarasi, nu stiu daca a fost cazul in situatia de fata si daca a fost lansat un avertisment de a parasi imediat zona de conflict.

PS: cred ca trebuie sa constientizam faptul ca exista citeva milioane de cetateni romani care au si o a doua (posibil a treia ? - desi nu stiu, iarasi, cum functioneaza exact legea romana in cazul de fata -cetatenie multipla…).

Majoritatea tarilor EU nu accepta mai mult de doua cetatenii - si, de obicei,  acestea sint din cadrul Uniunii.

Dar, iarasi, nu stiu care sint regulile specifice in cazul Romaniei, dat fiind faptul ca - spre exemplu - sint destul de multe persoane cu cetatenie duala (?) din Republica Moldova, care nu este - deocamdata - in EU …

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Cea mai gravă problemă a Ucrainei nu e cea militară
https://youtu.be/sjctfAw2RAc?si=rr6gThlYIoRD9JQZ
Femeile au emigrat cu copii cu tot iar bărbații sunt pe front…

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

@1689
Legea românească nu face distincții intre cetățenii ei, toți au au aceleași drepturi și obligații. Pentru cei din Gaza statul nostru a hotărât că-i va evacua pe spezele noastre nu contra cost. Problema e ca trebuie și israelienii să-și dea acordul că nu sunt bănuiți de apartenența și simpatie la Hamas, altfel egiptenii nu-i acceptă.

 


Re: Orizonturi rosii... 1689

Interesant e ca evacuarea din Egipt s-a facut cu o aeronava Tarom…

@subway guru , multumesc pentru informatie, nu stiam asta.

Ma asteptam ca - atunci cind esti cetatean si al altui stat si te afli in tara celei de a doua cetatenii - sa fii sub protectia (si obligatiile) acesteia.

Apropo, Romania accepta mai mult de doua cetatenii (si implicit pasapoarte) ?

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Legea română nu limitează numărul de cetățenii pe care le deții, important e doar să ai cetățenia românească indiferent cum și când ai dobândit-o.
Atenție! Poți avea cetățenia și fără a avea un pașaport valabil!!!

 



Re: Orizonturi rosii... subway guru

Cetățenia o ai pe viața, nu expiră. Pașaportul e un act cu termen de valabilitate limitată. La fel și cartea de identitate…

 


Re: Orizonturi rosii... subway guru

Israelienii și-ar dori ca palestinienii din Gaza să fie evacuați și preluați de comunitatea internațională dar nimeni nu se arată interesat de a participa la o astfel de operație de epurare etnică.
Dacă o astfel de operațiune ar avea loc israelienii ar putea ocupa zonele respective, să le administreze, să le ocupe, să le colonizeze și să le integreze teritoriului lor în final.
Deocamdată problema lor cea mai mare nu e cum să elimine Hamas ci ce să facă cu populația palestiniană de acolo care le incurca planurile…
În altă ordine de idei pare că au adoptat tactica românească de la Odesa pentru anihilarea tunelelor Hamas dar au o dificultate suplimentară, înainte de a bloca intrările și ieșirile trebuie să se asigure explorându-le cu roboți că nu sunt acolo și ostateci de-ai lor și nu doar luptători Hamas și muniții.

 


Re: Orizonturi rosii... 1689

subway guru wrote here:
Cetățenia o ai pe viața, nu expiră. […]

Asta atunci cind o ai dobindita la nastere. Cetatenia primita la cerere (prin naturalizare) se poate retrage conform art 25 din Legea 21/1991 in anumite cazuri (e.g. fapte grave care aduc prejudicii statului Roman, siguranta nationala, obtinere frauduloasa etc.). Si mi se pare normal sa fie asa.

Unele state europene sint mai stricte si retrag cetatenia dobindita la cerere in cazul in care soliciti o alta cetatenie in afara EU.

Referitor la rezervarea pe care o arata statele de a accepta refugiati palestinieni, asta are de-a face si cu instabilitatea politica pe care au produs-o de-a lungul timpului (a se vedea, de exemplu, situatia din Liban. Sau Iordania…).
Daca intrebati vreun crestin maronit din Liban daca sint de acord sa vina si mai multi palestinieni, s-ar putea sa primiti niste comentarii … neortodoxe. Si daca au peste 50 de ani si au trait razboiul civil, s-ar putea sa treceti fara sa va dati seama peste o linie extrem de sensibila.

 


Re: Orizonturi rosii... Dristorul Nr.3

^
Diferenta intre evrei si musulmanii din zona aia in  general este ca daca tu critici un evreu sau statul Israel esti cel mult acuzat de antisemitism.
La cei din urma.....Te-ai putea alege cu un cutit pe unde nu te astepti..  :popa:

 


Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422340 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use