De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre Serviciile Patriei Noastre

313 posts, 93271 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Am mai patit la Orange si Vodafone sa ma roage operatorul ca daca intarzii prea mult sa sun la serviciul clienti la nu stiu ce optiune de acolo si sa introduc codul dela plata sau numarul chitantei sau ce era aia dela banca, dar deja depasisem cu 1-2 zile si mai dura pana se confirma plata prin banca. Nu mi-au oprit insa telefonul si nu mi-au restrictionat apelurile.
Enelul are insa si parti bune :twisted:. Pe factura lor au cod de bare si pentru factura curenta si pentru factura curenta+facturi precedente neplatite. La Romtelecom am platit odata la paypoint si mi-a luat si factura din urma pe care o platisem, asa ca am avut urmatoarea factura cu minus :D.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Tom wrote:
Pe factura lor au cod de bare si pentru factura curenta si pentru factura curenta+facturi precedente neplatite.


Tocmai am primit preaviz de debranşare de la Enel... dat pe 17.08.2011, data poştei 24.08.2011, data la care l-am găsit 30.08.2011, ultima zi de plată 31.08.2011  :lol: Evident, ei nu recunosc că tot din vina lor a venit (adică am rătăcit eu o factură, factura următoare a inclus-o şi pe cea veche, dar codul de bare nu vroia să le includă pe amândouă, aşa că am plătit factura pe iulie, dar cea de pe iunie pur şi simplu nu am putut tehnic să o plătesc...). Tot evident e că luna asta (august) nu a mai venit nicio factură de la ei  :shock:
Să revenim la preaviz, cică pot plăti prin transfer bancar. Cică, pentru că, practic, neavând cod eneltel, nicio bancă nu mă lasă să pompez bani în contul Enel pentru el, chiar dacă are cod de bare! Aşa că mâine - presupunând că amanetez ceva din casă să am de unde să plătesc - o să trebuiască să stau la cozile de la casieria de la Valea Ialomiţei.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre shoppy

Da nu trebuie sa ai cod eneltel ca sa faci virament, trebuie sa ai doar codul de client care sa-l treci la campul detalii plata de la transferul bancar, eu asa imi platesc de un an factura la enel online din virtual banking.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Catalin

Exista o modalitate simpla de a plati suma pe care o doresti, situatie reala practicata de mine:
Daca ai o factura (poate fi si mai veche, cu 1-2 luni in urma), te duci la un "robotel" (automat d-ala de platit facturi, eu ma duc la BRD, ca imi e la indemana).
Acolo scanezi codul de bare al facturii vechi si iti va apare suma de plata a facturii vechi.
Daca suma de plata afisata include atat factura curenta, cat si pe cea mai veche, platita mai tarziu, tu nu introduci decat suma cuvenita pentru plata facturii curente; cand ai terminat de bagat banii cuveniti, apesi pe OK, primesti chitanta cu suma platita si cu asta basta, suma se duce in contul tau si gata, va fi procesata si luata in calcul, iar pe factura urmatoare se va regla totul.
Asta e diferenta intre automat si ghiseu, alea pe la ghiseu pretind ca nu pot incasa decat suma afisata dupa "scanarea" facturii, pe cand la "robotel" te "autoservesti", platesti cat vrei, atata timp cat ai ceva de pe care poti scana codul unei facturi mai vechi (care contine codul tau de client).
Puteti chiar pastra la voi, in buletin, un coltisor de factura care sa contina codul de bare si cu ala puteti plati cand doriti.
La fel daca ai pierdut factura curenta sau n-o ai la tine, dar ai la indemna una mai veche, poti plati cu aia, important e codul de client/loc de consum.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Catalin wrote:
Exista o modalitate simpla de a plati suma pe care o doresti, situatie reala practicata de mine:
Daca ai o factura (poate fi si mai veche, cu 1-2 luni in urma), te duci la un "robotel" (automat d-ala de platit facturi, eu ma duc la BRD, ca imi e la indemana).


Mda, eu am cardul la ING... e drept, are şi ING sisteme asemănătoare, problema e că, deşi factura pe iulie o includea şi pe cea de pe iunie, la scanarea codului de bare nu vroia nici de-al dracu' să vadă ambele facturi.
Cât despre preaviz, am încercat să îl plătesc de acasă prin internet banking şi nu m-a lăsat softul băncii (!), pe motiv că ,,Cod Eneltel şi ID factură incorecte".

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Catalin

Pai nu conteaza unde ai cardul, la automatele alea ("robotel") poti plati si cash.
Ori daca esti intr-o situatie mai "deosebita" si chiar vrei sa faci plata, atunci scoti banii de la bancomatul bancii tale si apoi platesti la un automat de asta.
Eu zic ca merita, la plata cu cash poti introduce cati bani vrei tu si-ti faci treaba.
Dr2005 wrote:
deşi factura pe iulie o includea şi pe cea de pe iunie, la scanarea codului de bare nu vroia să vadă ambele facturi.
Important era sa-ti citeasca codul de client si sa-ti apara una dintre sume pe ecran, ca pe urma tu bagai bani (cash) cat pentru amandoua, primeai chitanta, si cu asta rezolvai treaba...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Înseamnă că INGul nu are chiar aceleaşi facilităţi, că se plăteşte doar cu cardul... şi doar cât vrea el să accepte (tu trebuie doar să confirmi - adică să bagi PIN-ul sau nu - şi scoţi cardul).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Un alt ,,serviciu" este Loteria Română... evident, dumnealor au schimbat regulamentul de acordare a câştigurilor şi l-au şi aplicat retroactiv, prin urmare câştigurile nu mai sunt valabile 1 an ci doar 30 de zile. Aşa că biletele mele de Pronosport din aprilie au rămas în vitrină, că nu au mai vrut să le plătească.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre shoppy

Nu, din aplicatia de internet banking te duci direct la virare bani in cont din romania, de pe factura de enel iei contul si codul de client si gata, nu trebuie sa aiba banca habar ca plata aia e pentru o factura.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Nu vrea, cum trec contul, cum mă trimite în formularul predefinit de plată a facturii.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre DanCld

Dr2005 wrote:
presupunând că amanetez ceva din casă să am de unde să plătesc

Cred ca aici e de fapt problema ta reala  :twisted:

Eu am configurata plata automata a facturilor din cont plus ca o parte din facturi le primesc doar prin e-mail; doar la intretinere ma duc cu banii in mana.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Păi eu nu am în fiecare lună banii în cont pentru toate facturile, aşa că prefer să vină hârtia în cutia poştală şi după aia să o pun la dosar alături de chitanţă. Când am văzut că nu pot plăti, am plătit cele 2 facturi restante la RDS (măcar cu netul să rămân) şi am rămas cu fix 33 RON în cont. Aşa că lumina am plătit-o în modul clasic ieri pe la ora 17, dar cum încă am curent înseamnă că ori s-a confirmat plata (ar fi o premieră la un serviciu din România să se confirme de la sine plata întârziată, fără telefoane la ei), ori le-a fost lene să vină să ia siguranţa azi-dimineaţă.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre andrei11

Exagerezi, nu "se ia" curenul asa de usor ! Cu cate zile ai intarziat ? Dupa prima luna de intarziere nici macar nu se percepe suprataxa !

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Păi... am plătit factura pe iulie, iar pe cea pe iunie NU am putut să o plătesc, pentru că am rătăcit-o, iar cu cea din iulie, chiar dacă scria pe ea că am restanţe, nu am putut plăti la bancă (,,nu mi-o ia pe cea veche"), iar timp să ajung la casieria lor şi să stau la coadă cu toate babele nu am avut. Apropo, în august nu mi-a venit nimic... şi mi-au mai făcut aşa anul trecut: nu au trimis factura o lună, nu m-au anunţat că am restanţă şi m-am trezit cu preavizul în uşă, evident cu vreo 18 ore înainte de termenul lipsă.
CCI00207.jpg (547.93 KB; downloaded 3749 times)

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422330 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use