MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Eroilor - Iancului • Lucrări în 202x - 20xx

 

Topic: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului

50 posts, 8914 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului micutzu

Care mai este stadiul proiectului si cand se lanseaza licitatia de executie?

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului punmeister

Au aparut randari cu statiile Universitate/M5 si Cismigiu.
https://clubferoviar.ro/proiectul-statie ... ismigiu/
Metrou-Universitate-2.jpg (220.06 KB; downloaded 2006 times)
Metrou-Cismigiu.jpg (181.12 KB; downloaded 2006 times)
Metrou-Cismigiu-2.jpg (199.41 KB; downloaded 2006 times)

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului Valentin

Randarile sunt interesante si sunt realizate de catre un arhitect cu experienta la metrou. Eu sunt putin rezervat, dar as vrea sa vad un proiect facut cum trebuie vizual (fara "optimizari" hidoase)... Vom vedea.

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului cris_m

Sau sa le vedem vreodata facute...

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului shoppy

Deci la Cismigiu chiar vor fii liniile suprapuse?

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului punmeister

Cismigiu, Mosilor si Traian.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului sab

Da, nu au cum altfel la Cismigiu, Mosilor si Traian. Nu stiu de ce ne-a luat zeci de ani sa ne dam seama de acest lucru...
Singurele stații normale vor fi la Hașdeu, Universitate si Iancului.
Ce mi se pare mie interesant este ca doar stațiile vor fi suprapuse, tunelurile vor fi paralele pana la intrarea in respectiva stație (ma rog, cu excepția porțiunii unde le suprapun, însă cea mai mare parte a traseului vor fi doua tuneluri paralele).
Alt aspect foarte interesant este ca nu este aceeași linie jos pe tot parcursul, la Cismigiu linia 2 este jos, la Mosilor si Traian linia 1 este cea de jos.

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului ByOnu

Pai la Cismigiu ar fi avut cum altfel, daca intrau in parc mai mult. Nu?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului sab

Da, dar pentru ca parcul este monument,nu puteam sa ne atingem nici de gard.
Acum nu știu, daca nu mai este monument, poate nu are rost sa ne complicam doar ca să revenim la normal către Universitate . Dar inteleg ca este cam târziu. Eu nu știu de unde s-a documentat Metrorex ca este monument, dar nu s-a documentat bine, se pare...
Problema este ca acolo mai avem și Liceul Lazăr, alt monument.

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului shoppy

Si eu stiam ca l-au facut monument ca sa nu mai puna firea gherete de craciun, o tampenie, este clar ca trebuie data o lege pentru asta, nu facem monument oriunde vrea unu sa puna gherete.
Trebuie sa incapa si sicanele tunelelor la intrare/iesire din statie, nu numai statia.

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului ByOnu

Hai mai ca suntem oameni maturi. Chiar daca este si daca nu este monument gardul, se putea realiza lucrarea.

Va mai amintiti cum au translatat temporar statuile de la Universitate pentru realizarea parcarii subterane? Alea garantat sunt monument. La fel putea fi translatat si gardul, nimic imposibil tehnic, iar apoi repus pe pozitii.

Vreti sa spuneti ca au putut muta statuia lui Mihai Viteazul de la 1874 pentru a face o parcare, dar nu s-au gandit sa mute un gard pentru a face o statie de metrou? Nu are sens. Cred ca este o MINCIUNA.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului sab

Eu cred ca este tristul adevăr. N-auzi ca nu am dus M4 prin parcul Cismigiu ca deranjam rădăcinile arborilor de la -20 m?
Daca așa a spus "studiul", sa nu ne atingem de gard, beneficiarul a crezut, doar de aceea se dau bani grei pe studii, nu ?

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului survola

Așa cum am scris și pe alt topic, sper ca pentru M5 să se sape mai adânc decât pe M1.
Atât liniile cât și stațiile se pot face suficient de adânci incat să nu deranjeze suprafața.

 


Re: Discutii generale despre Tronsonul Eroilor - Iancului Valentin

S-a incercat sa se discute in diferite etape (cred ca e evident cu cine - cel ce da avize) si nu stiu exact unde s-a oprit, cert e ca Cismigiu are peroale suprapuse. Acum eu zic sa ne imaginam ce ar fi insemnat sa se fi oprit proiectul in niste avize (apropo de "prioritizarea linilor cu adevarat utile"), sa fi ramas cu o statie in urma (care pentru anumite specialitati inseamna ruperea unor lanturi, ca e o diferenta destul de mare intre peron central si peron lateral, in special pe instalatii) si pentru ce? Un gard?

Afecteaza cu ceva statia Cismigiu ca fiind cu peroane suprapuse? Eu zic ca nu, fluxurile importante de calatori o sa fie la Facultatea de Drept, Universitate si Piata Iancului toate cu peron central.

 


 
Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Eroilor - Iancului • Lucrări în 202x - 20xx  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422379 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use