Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor

302 posts, 131893 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor andreiiul

E ok mentionat deviant. Nu se refera doar la distrugeri. Acea mentiune cu Respectati ceilalti calatori acopera si seminte, muzica tare si alte asemenea.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor shoppy

Da, ca ala de scuipa coji de seminte stie ce inseamna deviant, si eu a trebuit sa caut pe dexonline ca nu credeam ca exista cuvantul in romana. Pentru muzica tare exista semn, mai bine scria deranjant sau fara bun simt.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Chev Celios

Mai bine TPBI ar pune trebui sa puna mana sa faca un Ghid de conduita in mijlocele de transport public si sa il distribuie in toate scolile din Bucuresti si Ilfov si la centrele de vanzare.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor WT_fan06

Campaniile de conștientizare (a temelor diverse) / prevenție a vandalismului în transportul public intră în sarcina TPBI? Întreb pe bune; chiar nu știu.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor idk_vlad

Chev Celios wrote here:
Mai bine TPBI ar pune trebui sa puna mana sa faca un Ghid de conduita in mijlocele de transport public si sa il distribuie in toate scolile din Bucuresti si Ilfov si la centrele de vanzare.


Sau eventual să pună un videoclip cu regulile de conduită pe display-ul interior Thoreb (acolo unde este disponibil - Otokar/Citaro Hybrid/Imperio/V3A-93-CH-PPC).

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Chev Celios

WT_fan06 eu ma refeream per total. Cand te urci in mijlocul de transport si este aglomerat sa iti dai ghiosdanul jos din spate, sa astepti sa coboare lumea si sa urce dupa, etc.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Nenea_titi

Pentru a nu mai exista vandalisme în depouri, soluția cea mai bună este: gardul electric. Se face o structură ca la ambasada rusă, pe care se pun 750 v de la rețeaua electrică. Vrea să sară, asta e. Cine l-a pus să sară?

La garajele de autobuz ar fi bune niște haite de dobermani. Iar în vehicule, câte 3 smardoi cu atribuții de control la fiecare ușă. Așa trebuie procedat cu fauna. Civilizarea s-a făcut cu bâta de multe ori.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor idk_vlad

Sau o variantă mai puțin barbară ar fi să se modernizeze toate depourile de tramvaie/autobuze prin construirea unei hale de parcare interioară, precum la Dudești/Obregia.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor ADK

Să pui gard electric depourilor pentru a stopa vandalizările pare plauzibil, însă la noi nu cred că găsești așa ceva unor locuri unde chiar nu ar trebui cineva străin să sară gardul, și te miri că se dotează STB... Iar de costuri, mă depășește puțin discuția. Nu mai zic ce discuții ar ieși...

La români însă, sunt de acord că e greu de făcut civilizație iar unora s-a făcut doar cu bâta, fiindcă la noi trebuie să previi cam totul, lucru care nu s-a înțeles conform așteptărilor însă probabil se va ține cont cu primul lucru pățit sau măcar văzut. De la avea geci cu fermoare, până la garduri dificil de sărit sau care te prăjesc, chiar și de a avea mașina încuiată chiar și în timpul deplasării s-ar putea să mulțumești mai târziu...

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Costin

Sau poate o solutie demna de epoca in care traim: sa se aplice legea existenta folosind mijloacele existente. E plin orasul de camere de filmat, la fel depourile si vehiculele. Motivul pentru care exista vandalism este ca este tolerat si acceptat tacit.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Nenea_titi

Asta dacă funcționează camerele. Până una alta, smardoiu' cu ciomagu' e soluția. Cât trăim în România, și lumea de aici încă se spală la lighean ( că nu avem apă caldă tot timpul) și își face treaba la gard, nu văd civilizație. Atenție, România nu e Norvegia.

Camerele de filmat sunt zero. Cunosc situații când fie nu mergeau, fie imaginile, deși reflectau realitatea, nu aveau valoare. O spun și dintr-o experiență și de a mea și a soției.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Costin

Smardoiu' cu ciomagu' e o solutie ilegala si incurajarea ei contravine punctului I.15 din regulamentul forumului pe care l-ai citit si cu care ai confirmat ca esti de acord, la inregistrare.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor shoppy

Da, sa le tina inauntru, ca la Metrorex numai afara se mazgalesc.
Se poate pune sarma ghimpata in varful gardului, un strat de sarma dinti-de-crocodil, sistem de alarma cu perdea infrarosu si paza care chiar intervine atunci cand suna alama.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Nenea_titi

Azi dimineață, pe 178, într-un Mercedes Citaro Hybrid, era un om al străzii care literalmente a parfumat tot autobuzul, dormea pe un scaun și el și cei doi câini, unul pe scaunul din față. Am bătut la ușa șoferului, dar acesta a zis , foarte agasat că l-am deranjat de la urmărit tik tok ul : și ce vrei să-i fac eu ? Lasă-l în pace , probabil îi e frig. Ce să zic...bine că avem scaune tapițate.

Am postat aici, că tot un soi de vandalism este.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422456 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use