Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor

302 posts, 131891 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Victor92

@Nenea_titi : Nu este vreun act de vandalism, iar mesajul tau e tot aberant.

Conform ROI, soferul NU are dreptul de-a da jos un calator, indiferent cat de parfumat sau nu este. Ce pot sa faci tu ca cetatean este sa suni la Jandarmerie in cazul in care dai peste astfel de spete.

Zi buna.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Nenea_titi

Salut. Am mers doar 2 stații. Dar situații în care oamenii străzii stau și dorm în vehicule STB, mai și parfumează mașina cu mireasma lor, nu mi se par normale. Mai mult, cu câinii din dotare pe scaun. Regret că nu am făcut poză. Ni se cere să mergem cu transportul public...ok, dar dacă astea sunt condițiile, nu mersi. Mutați unde trebuie sau ștergeți. Mersi de înțelegere și scuze de deranj.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor shoppy

Aici ar fi buna o aplicatie de alerta urbana dar in Bucuresti nu se poate in timp ce in alte localitati cu buget mai mic exista, tot ce poti sa faci este sa suni la Locala.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor ByOnu

432431394_1351319772193821_2022659665824725113_n.jpg (178.28 KB; downloaded 1111 times)


https://b365.ro/doamne-ajuta-la-transpor ... -526116/

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Victor92

Nu inteleg de ce acest mesaj a fost postat in acest topic ...

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Andrei98

Pentru că aplicarea acelor stickere ieftine din târg și alte accesorii care nu au ce căuta acolo îl fac să arate ca ceva venit de prin India.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Victor92

Asta sa fie ultima problema ...

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor ByOnu

Daca eu ma apuc sa lipesc stickere pe/in autobuz nu e vandalism?

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Andrei98

Desigur că alea nu sunt cele mai grave probleme, am uitat să menționez de modificările ilegale la lumini.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor WT_fan06

Eu văd o problemă serioasă în faptul că un sfert de parbriz este obturat în partea centrală (pe lângă problema iluminatului modificat, precizată de colegul @Andrei98 ), iar în ultimii ani "adaosurile" au tot continuat, deci nu e exclus să continue.

Păcat că poliția nu oprește acest autobuz în trafic ca să înțelegem și noi mai bine ce omologări au aceste "adaosuri" și poate așa operatorul STB S.A. nu și-ar mai permite să închidă ochii la asemenea lucruri care afectează imaginea companiei.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor shoppy

Cred ca scopul nu mai este de a infrumuseta ci de a vedea cat de departe se poate merge pana se genereaza o reactie.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor Bogdan Ciorascu

Art.102 (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
36. aplicarea de afişe, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale care restrâng sau estompează vizibilitatea sub limita legal admisă ori împiedică sau diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;

6 puncte penalizare + retinere certificat de inmatriculare.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor ADK

Eu unul cel puțin, am învățat că fiecare lucru trebuie să își aibă un rost și un cost justificabil, ce e mai sus... pe lângă nici-o utilitate (nici nu știu cum să denumesc corectă situația), se poate numi într-un fel (și) vandalism. Nu știu cum este "ignorat" și cum o trece ITP-ul așa respectiv cum stația primește aprobarea de la RAR, când în special luminile sunt modificate (sau atunci revine pe moment la cele originale), iar fața este o sorcovă... Din câte știu, există o limită de "împopoțonări" dar ce e mai sus a cam trecut demult de acea limită.

Înțeleg că dânsul o fi pasionat de meserie, dar vremurile gen 1044 sau 2566 au intrat demult în istorie și totodată într-o amintire, nu e cazul să reproducem și la 4755, un model de autobuz ce nu cred că îi mai trebuie ceva (cel puțin nu ce este prezentat mai sus) aceeași treabă. Nu am nimic cu dumnealui sau care ar fi autorul, dar cum avansăm cu trecerea anilor, așa trebuie să avansăm și cu mentalitățile, iar ce-i inutil sau nu mai necesită reprodus, să fie date deoparte și uitate.

Totuși, ciudat să văd în București autobuz pe linie de troleibuz...

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor shoppy

Asta se intampla cand lasi lucrurile sa mearga ca este "de bun simt/de bun gust", "bunul simt/bunul gust" nu pot fi definite cuantificabil, matematic, inginereste, daca ar fi existat o solutie ar fi gasit-o altii mai destepti decat noi si s-ar fi aplicat in tarile mai civilizate.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2299 forum members have written 422456 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use