MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex

218 posts, 9488 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex AndreyCFR

M-am jucat putin in timpul liber si am scos harta asta:

metrou bucuresti.png (416.98 KB; downloaded 1876 times)


Nu e ea perfecta, insa m-am inspirat din hartile de metrou ale altor orase. Fata de atrocitatea actuala pe care Metrorex o are...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex WT_fan06

Good try! Ce ai făcut este la ani lumină. :applause:

Dacă vrei s-o îmbunătățești, ți-aș recomanda următoarele:

- șterge magistralele aflate în construcție și planificare. Nu interesează pe nimeni că peste câteva decenii vor putea ajunge direct în locația x. De asemenea, poți elimina și titlul "magistrale în exploatare" din legendă

- semnul de corespondență cu CFR este greu de citit. Recomand un simbol mai simplu și cu o cromatică mai ușor de citit (negru / alb)

- secțiunea Republica - Pantelimon ar merge făcută la fel de groasă doar că interiorul dungii să fie alb (în stil londonez) (cred că aici ține mai mult de gusturile personale). De asemenea, introdu în legendă sau direct pe hartă semnificația liniei conturate diferit între Republica și Pantelimon, indicând că e vorba de serviciu cu frecvență mai slabă

- stațiile de corespondență sunt prea over-engineered. Nu ai nevoie să arăți în cerculeț ce linii trec pe acolo. Un "guguloi" colorat cu negru un pic mai diferit de restul (sau ceva de genul acesta, cât să existe o distincție) este mai mult decât sugestiv.

- semnul de la Gara De Nord este nepotrivit, inducând ideea că ceva e desființat / închis. Recomand folosirea unui semn asemănător stațiilor de corespondență, dar colorat ușor diferit.

- autostrăzile sunt o informație inutilă pe această hartă

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex GPS

Și poți corecta și Berceni din legendă. Trebuie înlocuit cu Tudor Arghezi.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex AndreyCFR

Mersi de sugestii amandurora! A fost ceva facut oricum la plictiseala, insa cu asta se poate dovedi ca daca se doreste ceva se poate face, chiar si la plictiseala. Daca Metrorex e in cautare de grafician, poate ar fi cazul sa le dau de veste ca sunt gata sa ii ajut cu un rebrand  :lol:

 


Re: Trenurile CAF Inneo (BM3) Luca M.

1321 umbla cu o harta veche
IMG_0712.jpeg (1.65 MB; downloaded 1507 times)

 


Re: Trenurile CAF Inneo (BM3) Cristi.

Din câte am văzut, nu este un caz singular la CAF-uri.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex sab

Toate au harta veche, dacă ne referim ca M5 nu era functionala. Oricum, trebuie acum sa le schimbe chiar pe toate, pentru ca s-a inaugurat Tudor Arghezi.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex Luca M.

Da, toate au harti pe care scrie ca M5 inca se afla in constructie, dar harta din poza este si mai veche decat celelalte.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex DapperD

Sa fie aceasta o viitoare interpretare oficiala a hartii de metrou? Imagine preluata din sondajul de opinie Metrorex. Scuzati calitatea imaginii, asa a fost pusa de ei in Google Forms.
harta_chestionar.jpg (96.21 KB; downloaded 1111 times)

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex shoppy

Imi place ideea cu apele, este un inceput bun, mai este mult de cizelat.
Au pierdut vreo 10 semne de acces cu mobilitate redusa.
Pastreaza prostia cu autostrazile si nu apare P+R la Straulesti.
Pastreaza semnul CFR Calatori peste tot desi la Nord / Basarab sunt si alti operatori iar la Republica nu exista CFR Calatori.
Este bine ca au pus 1 si 2 la Dristor si la Gara de Nord ca acolo se crea confuzie, in rest mai mult incurca.
M4 tot nu trece dincolo de M1 la Basarab.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex WT_fan06

Unghiul acela de 90 de grade la Basarab și apoi strâmbăciunea de la Gara de Nord 2 este o grosolănie din care nu înțelege nimeni nimic. Oricum nu mai fac încă o dată controlul calității, că harta doar a primit un facelift; în rest este aproape la fel de proastă ca actuala hartă.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex ByOnu

Semnalistica noua la Republica.

...
20231209_205132.jpg (1.57 MB; downloaded 989 times)

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex rosetti61

Semnalistica demna de M4 in 2000, desi acolo initial erau negre apoi verzi; nu stiu de ce nu s-au intins si pe perete daca nu mai aveau spatiu... :mrgreen:  Cei care se ocupa cu imaginea de la departamentul de marketing cred ca nu au voie sa intre pe net in timpul programului si sa se documenteze sa vada alte implementari similare, ce se gaseste in metroul din Moscova, Paris, Londra, Glasgow etc.

 


Re: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex reiny2000

Pictograma și textul de dedesubt este sunt aliniate la dreapta în loc să fie centrate. Spațierea variază de la rând la rând. Alt panou reușit, eu zic autorul merită o primă de sărbători.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422367 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use