De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 115566 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
Re: IT zone TibiV

"Inteligenta artificiala" nu a facut nici o confuzie.

A estimat corect: "mai omule, mai bine iti luai bicicleta!..."

:lol:

 


Re: IT zone Goldmund

s-a ajuns la glume?
"Am intrebat o domnisoara informatician numarul ei de telefon mobil, iar ea mi-a raspuns doar o estimare."
sau
"Cati programatori de la Microsoft ai nevoie sa schimbi un bec? Niciunul, cu totii vor declara intunericul noul standard..."

 


Re: IT zone Goldmund

"O companie românească a dezvoltat Tinker, un telefon destinat pasionaților de jocuri și fotografie. Va fi lansat în octombrie(2020) și va costa ”mai puțin decât salariul minim din România”

https://www.g4media.ro/o-companie-roman ... mania.html

 


Re: IT zone punmeister

Si care e garantia ca nu e vreun Made in China rebranduit?

 


Re: IT zone andrei11

Să   fie limpede, Dumnezeu i-a făcut pe Adam și Eva. După aceea au venit chinezii.

 


Re: IT zone zapacitu

^ +1

Garantia? Garantia este ca subansamblele vor fi comandate pe china la volum, iar asamblarea se va face de catre expati in vreo magazie din Ro. Softul se dezvolta contra contract, eventual cu studenti. Nu e musai o chestie rea, intrucat sunt job-uri cinstite platite cu acte in regula, iar rezultatul probabil va fi un telefon bun pentru buzunarul nu foarte larg al majoritatii romanilor.

 


Re: IT zone shoppy

Foloseste cineva scaner portabil pentru ascultat frecventa CFR sau alte frecvente analogice cu transmitere in clar?
Poate recomanda cineva unul decent sau la un pret decent?

M-ar interesa sa ascult frecventa CFR ca sa ma pregatesc de poze cand vine trenul pe la munte.

(De asemenea, este posibil ca scannerul sa receptioneze sau chiar sa transmita pe frecventele CB (colegii camionagii de pe canalul 22)?)

Daca nu, stiti macar un forum unde se discuta despre asa ceva?

 


Re: IT zone Cristi N

Pentru documentare incearca forumurile: Radioamator.ro, elforum si Softpedia

Nu stiu sa iti recomand un scanner anume, eu folosesc o statie de la Baofeng dual band dar ai mare grija, NU ai voie sa emiti fara licenta de radioamator, ascultatul e la liber si poti prinde conversatii chiar interesante. De exemplu, CFR-ul e pe 146.200/225/250 MHz.

Pentru CB ai nevoie cel putin de alta antena pentru ca treci din ultra scurte - sute de MHz la scurte - zeci de MHz. Solutia clasica e sa ai doua statii, fiecare cu antena ei. Scannerul prin definitie nu emite, doar receptioneaza si spre deosebire de o statie normala asculta un spectru intreg de frecvente nu doar una sau 2.

 


Re: IT zone BodoMinea

Și eu am tot o stație Baofeng și merge foarte bine pentru recepționat CFR.

Îți recomand să îți iei și un cablu de programare dacă îți iei așa ceva, ca să îți introduci frecvențele ca și canale, să nu stai să le bagi manual. Cu cablul de programare și softul „CHIRP” poți bloca și opțiunea de a transmite pe acele canale, astfel fiind sigur că stația se va comporta ca scanner și nu transmiți accidental ceva. De exemplu, în CHIRP îți creezi canalul „CFR 1” cu frecvența de recepție 146.200 și frecvența de emisie 000.000 (ca să fie blocată).

 


Re: IT zone shoppy

Multumesc de ajutor, o sa imi iau un Boefang UV-5R, pare sa fie ok.

 


Re: IT zone shoppy

Cum setezi in CHIRP frecventa de transmitere?, ca mie imi da un singur camp pentru frecventa.

Pana la urma mi-am luat un Baofeng UV-5R si sunt multumit, in Predeal prind si Azuga si "Timisul".
Antena este foarte nepractica fiind ditai tepusa, mereu te incurci in ea si se mai si vede din capatul celalalt al garii, mi-am luat o antena Diamond SRH805S, nu observ vreo imbunatatire a receptiei dar este scurta, arata mult mai bine, incape statia cu totul in buzunar si este mult mai practica.

 


Re: IT zone BodoMinea

Setezi opțiunea „Duplex” ca None sau o pui pe modul „Split” și setezi offset-ul la valoarea 0. Dacă ai făcut aceste setări corect, în centrul benzii de sus (cea cu iconițe) de pe ecranul stației o să ai simbolurile „+-” (semnifică faptul că „transmiți pe altă frecvență”) când ești pe unul din aceste canale, iar dacă apeși pe butonul transmit (încearcă-l pentru o perioadă foarte scurtă și undeva unde nu ești lângă linii CF...) stația nu va reacționa în niciun fel.
Ignoră punctul roșu, mi-a fugit mouse-ul în programul de screenshot-uri.
chirp.png (82.56 KB; downloaded 3307 times)

Apropo, ai găsit antena SRH805S de cumpărat în România direct din stoc de undeva?

 


Re: IT zone shoppy

Ok, mersi.
Antena de pe emag, luni dimineata am comandat si miercuri a venit.
https://www.emag.ro/antena-baofeng-mini- ... ion=view

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: IT zone ADK

Ceva ... Puțin nostalgic tuturor.

https://vm.tiktok.com/ZMFmgtXU7/

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422301 posts in 5261 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use