De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: IT zone

247 posts, 115474 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Pc zone stakee

Free Studio

 


Re: Pc zone Florinds

M-am jucat si eu cu Windows Movie Maker...

 


Re: Pc zone shoppy

Aveti mare grija cei care vreti sa va luati Samsung Galaxy S5 Edge, ceea ce vi se prezinta in magazin pe post de demonstratie este o versiune worlwide unlimited, si desi vi se promite un telefon identic cu cel demo, ce vi se vinde voua ca soft este o versiune europe limited.
A patit un prieten, dupa ce a testat demo si a cumparat s-a trezit ca nu are toate limbile, toate aplicatiile, si unele aplicatii care pe demo mergeau pe al lui se blocau. La garantie a cerut sa i se puna ce a vazut in demo si i s-a spus ca nu se poate, ca desi este identic, el are un procesor mai puternic si incompatibil cu versiunea demo care este mai veche(!!!).
Asa ca si-a luat cele 35 de milioane inapoi.

 


Re: Pc zone cris_m

S5 EDGE :?:  :!:  :!:

Eu unul stiam de S6 Edge (simplu si plus), de S7 edge si de Note Edge... asta e chiar o noutate pentru mine, utilizator Samsung... A, la fel sa fiti atenti la modelele care se termina in 06, fiind cele destinate pieteii din China. Ca sa va lamuresc avem asa:
+pentru modele vechi:
   -GT-Ixx00 - model european
   -GT-Ixx02 - dual sim
   -GT-Ixx05 - model 4G
   -GT-Ixx06 - model pentru China

+pentru cele noi:
    -SM-GxxxA - Asia
    -SM-GxxxF - Europa
    -SM-GxxxFD - Europa, dual-sim

Daca dupa liniuta vedeti litera N, este note, daca este litera T, este tableta...

 


Re: Pc zone BodoMinea

Eu am S7 edge și sunt foarte mulțumit de el. Dacă nu ai toate limbile (deși al meu are o mulțime) sau sunt probleme cu semnalul se poate scrie un ROM cu alt CSC & modem / altă zonă și asta nu ține de procesor. Singura limitare fizică ce ține de modelul telefoanelor în general e tehnologia GSM/CDMA (de asta America are separat... coduri terminate în A/P/V/T/R) și multe mărci au gap-uri de genul, inclusiv Apple. Mai sunt și alte modificări minore, de exemplul modelul de Europa nu are Radio FM, în timp ce americanii au asta în chipset dar e blocat din fabrică  :lol:  :lol:  :lol:

Chiar nu știu ce putea să îi lipsească așa tare față de demo încât să îl dea înapoi, eu sunt dezamăgit doar că nu avem Samsung Pay în România.

 


Re: Pc zone mcosmin

shoppy wrote:
Aveti mare grija cei care vreti sa va luati Samsung Galaxy S5 Edge, ceea ce vi se prezinta in magazin pe post de demonstratie este o versiune worlwide unlimited, si desi vi se promite un telefon identic cu cel demo, ce vi se vinde voua ca soft este o versiune europe limited.
A patit un prieten, dupa ce a testat demo si a cumparat s-a trezit ca nu are toate limbile, toate aplicatiile, si unele aplicatii care pe demo mergeau pe al lui se blocau. La garantie a cerut sa i se puna ce a vazut in demo si i s-a spus ca nu se poate, ca desi este identic, el are un procesor mai puternic si incompatibil cu versiunea demo care este mai veche(!!!).
Asa ca si-a luat cele 35 de milioane inapoi.



Asta e vechie, si tine de dorinta unora (gen Google, Samsung, LG si inca cativa) sa nu serveasca versiuni internationale ale softurilor decat pe pret mai mare, ca deh, e international, deci e de business, deci iti permiti sa dai mai multi bani. In cazul asta cred ca se cerea pret de versiune internationala si primeai versiunea EU.

Plus ca Google se foloseste de ideea de soft custom ca sa ii fenteze pe birocratii de la UE, si sa para ca respecta directivele lor cu privire la intimitatea utilizatorului. Versiuni d-astea speciale doar de ochii UE. Ca tot spioneaza la fel de tare.

Producatorii de bun simt se limiteaza la a servi softuri speciale doar atunci can necesita hardware-ul, asa cum a specificat BodoMinea cu GSM/CDMA, sau cand fac softuri special comandate de operatorii de telefonie mobila.

@BodoMinea: magazinele de aplicatii dau libertate dezvoltatorilor sa blocheze anumite aplicatii (sau functionalitati) in functie de regiune. Eu imi tin telefonul pe UK doar ca sa am acces la cea ce mi se blocheaza in RO, chiar daca folosesc carduri si buletin de Ro ca sa ma autentific. Probabil si prietenul lui Shoppy vroia sa faca ceva asemanator si regiunea/limba dorita de el nu era disponibila.

 


Re: Pc zone shoppy

Da, S6 sau S7.

Practic au venit niste studenti asiatici care au incercat demou-ul, au schimbat limba in japoneza, chinez, coreana, etc, si a mers perfect. Li s-a confirmat explicit ca telefonul la vanzare este complet identic cu demoul. Cand au cumparat toate limbile astea lipseau. Au facut ei ceva de si le-au activat doar ca atunci cand incercau sa scrie mesaje sau sa bage nume in agenda se bloca si se reseta.

La garantie prima data i-au zis ca nu au alt soft, asa ca el le-a zis ca nu este posibil ca producatorul sa nu aiba acces la propriile softuri.
Dupa care i-au zis ca nu au voie decat sa rescrie fix acelasi soft ca altfel este posibil sa se strice telefonul si ei nu isi pot asuma riscul asta ca nu stiu sa il repare, asa ca el le-a zis ca exista updateuri de soft care merg perfect si nu se strica nimic si ce garantie este aia daca nu stie sa repare propriile telefoane.
Dupa care i-au zis ca nu se poate ca defapt el a primit un upgrade gratuit care are procesorul mai nou si prea puternic si nu merge si asta e. La atata incompetenta s-a enervat si omul si a zis ca bine, banii inapoi si gata.

 


Re: Pc zone BodoMinea

Ok, problema are sens oarecum. Nu știu ce magazin / ce variantă etc... Al meu e luat de la noi din țară și suportă și Asia ca zonă. Anyway, mergea instalat alt soft... există sammobile cu toate nebuniile, găsit acolo soft cu regiunea bună pentru modelul generic european (există), nu se pierde garanția nu se strică etc. Tipii de la service nu și-au terminat trainingul probabil. E cum ai spune că dacă dai Windows-ul în chineză îți blochezi laptopul. Nu are sens. În cel mai rău caz flashuit un pack de limbă, la mesaje setat automatic input că restul aplicațiilor oricum sunt destul de inteligente să suporte.

Well corect @mcosmin... dar de obicei aplicațiile blocate sunt aplicații locale sau care din motive legale / de implementare nu se pot folosi prin alte locuri.

Și la limitările regionale aiurea din Play Store.. bypass-ul e atât de simplu  :lol:  :lol: ca și la Apple App Store chiar: doar schimbi regiunea sau folosești un site de link to apk.

Dar asta se întâmplă cu orice Android și depinde cum e setat contul de Google. Eu unul chiar nu mă supăr să vină un soft cu „mai puține decât demo-ul” pentru că nu-s fan bloatware.

Chiar și cu softurile făcute custom pentru operatori... bootloader unlock sau în unele cazuri doar OEM Unlock din Dev options și poți flashui ce variantă de ROM dorești. Dacă e semnată ca oficială nici nu pierzi garanția că nu sare knoxul. Scapi de bloatware, te apropii de stock dar poți pierde anumite lucruri mai speciale date de provider (ceva streaming/wallet/Radio unlock/apel 4G/HD Voice/aplicații unmetered incluse). Oricum prin România nu avem astfel de chestii care să depindă de ROM, aplicațiile operatorilor le găsim pe Play Store, tot ce-i de pierdut e boot logo-ul mirifc de la vreo telefonie  :roll:

 


Re: Pc zone shoppy

Exact, si Play Store era nelimitat pe demo si limitat pe cel vandut.

 


Re: Pc zone mcosmin

@BodoMinea,

Eu fac aplicatii mobile in timpul liber si le public.
Daca vrea pixul meu, pot sa blochez regiunea X doar ca nu imi plac oamenii d-acolo, si gata. Nu imi trebuie nici o baza legala ca sa blochez regiunea aia.

Cat despre custom ROM: been there, done that. Never again. E inacceptabil sa dai 35 de mil ca sa fi nevoit apoi sa faci cine stie ce hack (care oricum iti rade garantia) doar ca sa iti mearga telefonul bine.

 


Re: Pc zone cris_m

A si mai aveti grija la modelele Samsung cu pret mai mic ca unele nu au player muzical deloc (doar Google Music care e pe bani dupa prima luna....). Bine ca puteti sa le puneti alt player e alta poveste, mie personal imi place ala al Androidului...

 


Re: Pc zone punmeister

mcosmin wrote:
Cat despre custom ROM: been there, done that. Never again. E inacceptabil sa dai 35 de mil ca sa fi nevoit apoi sa faci cine stie ce hack (care oricum iti rade garantia) doar ca sa iti mearga telefonul bine.

Nici nu cred ca exista custom ROMuri pentru telefoane care costa peste 3000 de lei (mai putin telefoanele Nexus), nici macar CyanogenMod.

 


Re: Pc zone mcosmin

Depinde de producator.

Sony spre exemplu are instrumente oficiale pentru deblocarea telefonului.
Din ce am inteles, la S7 si S7 edge e mai dificil sa spargi bootloader-ul.

 


Re: Pc zone BodoMinea

Nu ziceam că îți trebuie bază legală ca să blochezi, ziceam că poate dacă ai o aplicație care oferă un serviciu, poate nu îți e permis să o distribui într-o anumită țară și de asta blochezi, sau poate nu te interesează audiența respectivă. Întâmplător fac exact același lucru în timpul liber  :lol:

Eh custom ROM pentru setări nu-ți trebuie, ziceam de alt build tot oficial Samsung (pentru problema specificată). Eu am un custom rom pe S7 edge și e un repack de touchwiz cu root și xposed integrat (ca să nu mai am buguri din cauza ART non standard la instalare), puțin debloat deși nu-i așa mare nevoie de el ca la modelele anterioare... etc. Și dacă telefonul e carrier free de ce aș avea nevoie să sparg bootloaderul. OEM Unlock bifat în setări după ce scot la iveală meniul de dev, reboot în download mode și scriu ce vreau pe el. Chiar și Cyanogen dacă o să apară... (Exynos...)

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use