Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Transport public de noapte STB

762 posts, 305513 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Transport public de noapte RATB adrian buda

Atunci formulam altfel intrebarea: De ce au pus acolo orarul? :evil:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Der Hofmeister

COMUNICAT

Conducerea RATB mulţumeşte angajaţilor săi care au înţeles să-şi respecte îndatoririle de serviciu, prin activitatea lor arătând respect faţă de bucureşteni.

“Datorită dumneavoastră, transportul public nu a fost în totalitate perturbat, cetăţenii deplasându-se fără dificultăţi majore, chiar şi în condiţiile traficului aglomerat specific sfârşitului de săptămână. În acelaşi timp, le urez succes celor care vor intra, începând cu orele 23, pe traseele de noapte. Este efortul nostru comun, acela de a veni în sprijinul bucureştenilor şi de a oferi permanent, noi servicii de transport publicului călător”afirmă Adrian Criţ, directorul Regiei Autonome de Transport Bucureşti.

Din această noapte, 15/16.07.2011, RATB desfăşoară transport public de noapte, pe un număr de 23 de trasee, cu autobuze.

www.ratb.ro
______________________________

Intre atatea multumiri, laude si alte alea, as vrea si eu sa stiu daca se mentin sau nu cursele speciale 8XX.

 


Re: Stiri, noutati, perspective macheta218

Hoffmeister wrote:
______________________________

Intre atatea multumiri, laude si alte alea, as vrea si eu sa stiu daca se mentin sau nu cursele speciale 8XX.

:!: Nu :!:

 


Re: Transport public de noapte RATB alchimistul

Propun desfiintarea unui numar suficient de locuri de parcare pe aleea din Piata Unirii cu statia de plecare a liniilor de noapte, astfel incat sa incapa 23 de autobuze in conditii decente. Deocamdata e cam haos, se stationeaza pe 2 si chiar 3 randuri. De asemenea, statia respectiva ar trebui sa fie considerata SOSIRE, STATIONARE si PLECARE pentru a crea posibilitatea unei transbordari usoare intre linii. Seara trecuta, spre exemplu, N110 cu care am ajuns la Unirii a stationat, impreuna cu alte cateva autobuze in actuala statie de SOSIRE. Era deja 23:28 si am luat-o la picior catre statia de PLECARE sa-l prind pe N107, lucru care s-a si intamplat, dar la limita.

Graficele de circulatie ale autobuzelor ar trebui gandite in asa fel incat toate sa aiba posibilitatea de a stationa 5 minute in "terminalul" care ar urma sa se creeze prin desfiintarea locurilor de parcare de pe alee.

 


Re: Transport public de noapte RATB Robert24

Fara suparare, sunt de acord cu desfiintarea acelor locuri de parcare, dar chiar si asa, 23 de autobuze nu au cum sa incapa acolo! Pe o singura banda pot sta vreo 7-8, tot ar trebui sa se stea pe 3 benzi incurcand la maxim traficul.
Sincer, as propune mai degraba mutarea terminalului pentru toate liniile de noapte la Sf. Vineri, unde, folosind liniile de tramvai si capatul lui 385 vor putea stationa toate. Mai mult, fiecare "peron" ar gazdui exact aceleasi linii si astfel, ar fi mai usor sa iti cauti autobuzul dorit.
propunere sf vineri.jpg (473.1 KB; downloaded 4959 times)

 


Re: Transport public de noapte RATB Chev Celios

Nu stiu daca ce ai propus tu se poate pentru ca nu stiu daca un Citaro poate incapea pe liniile de tramvai. Ideea e buna insa nu stiu daca este practica.

 


Re: Transport public de noapte RATB Robert24

Am masurat intai! :) Incape! Sigur, nu sa mearga cu 40-50 km/h pe acolo  :lol:

 


Re: Transport public de noapte RATB Chev Celios

Daca esti sigur atunci e bine.

 


Re: Transport public de noapte RATB Robert24

O informare de la RATB:

•Centrul de emitere şi reîncărcare carduri «Unirii II» (amplasat la capatul liniei 32 - Bd. Regina Maria) are program de functţonare şi între orele 22:30 – 06:00

 


Re: Transport public de noapte RATB COSTACHE MIHAIL

Introducerea liniilor de transport in comun este un lucru bun din punctul meu de vedere chiar daca autobuzele circula la un interval destul de mare. Insa au ales indicativele care se potrivesc ca nuca in perete. Le puteau pune un nr obisnuit precum autobuzelor de zi, de ex de la 476 pana la 499 sau 7xx sau de ce nu 8xx. Sau le puteau nota cu litere, asa cum erau pe vremea cand eram eu mic.  Insa litera N pusa in fata unor indicative deja existente deruteaza multi calatori. Astazi ma aflam la Statia Granitul pentru a ma urca in autobuzul 104 ca sa ajung in centru. Un domn destul de serios vine si ma intreaba de ce linia 102 este deviata prin Sos Pantelimon si nu mai circula pe Sos Vergului. Eu i-am spus ca 102 circula normal, iar dansul mi-a aratat firma de autobuz. I-am explicat acelui domn cum stau treburile apoi am facut o poza si la firma statiei pentru a se vedea confuzia, mai ales ca dupa litera N este pus punct , aspect care incurca si mai mult calatorii!




 


Re: Transport public de noapte RATB rosetti61

Nu toate au punct; trasee de dube cu indicativ 5xx care sa circule prin Bucuresti nu mai sunt, asa ca puteau sa le faca de forma 5xx, cum le-au si pus pe programele de circulatie de pe site. Ce sa intelegem acum  - ce e cu N1xx de pe tablite si ce e cu 5xx de pe orarele de pe site? Sablonul ala de tabele e chiar asa batut in cuie ca dimensiune de font de nu se pot inscrie mai mult de 3 caractere?. Chiar daca e facut in word, fontul ala are si varianta "narrow". Si aberatia de mai jos  e monumentala. (o fi fost canicula din ultima luna asa crunta?)  Ce fel de linie e aia 505, cu functionare numai intre 13 - 21, maxitaxi, conventie, nu stiu; pe placa nu este scrisa (acolo apare o alta linie notata cu N despre care nu exista informatii)
monumental.JPG (117.06 KB; downloaded 4352 times)

 


Re: Transport public de noapte RATB Robert24

De fapt in loc de 10:30 e 22:30 si in loc de 17:30 e 5:30, deci aduni sau scazi 12. E clar pentru toata lumea?  :lol:
Revenind la modul serios, chiar si-au batut joc cu aceste pdf-uri uploadate pe site ieri si azi...

 


Re: Transport public de noapte RATB Robert24

O situatie din noaptea 19/20 (marti/miercuri) iulie intre 23:00 si 0:30

Sosiri in zona plecarilor pentru transbordare (pe aleea capatului lui 783)

Am impartit in:
- sosiri inainte de X:27 / X:57 - poti prinde aproape sigur un autobuz de pe alta linie
- sosiri intre X:27 si X:28 / X:57 si X:58 - esti la limita; daca te grabesti ai sanse sa prinzi legatura
- sosiri la X:29 / X:59 - unii soferi mai grabiti incep sa plece; pericol de pierdere a legaturii
- sosiri dupa X:30 / X:00 - au inceput sa plece autobuzele si ai sanse sa-l fi pierdut pe cel care iti trebuia

Concluzie:
- Daca vii cu 105, 107, 109, 112, 113, 114, 120, 122 sau 123 (exceptand situatia in care a tras chiulul) ai sanse mari sa prinzi legatura
- Daca insa vii cu 101, 103, 108 (campion) sau 110 cam trebuie sa astepti urmatoarea transa...
noapte.png (28 KB; downloaded 4817 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Dr2005

Ceva ,,ştiri". Odată cu apariţia liniilor de noapte, au fost reduse ultimele curse de pe unele linii. Evident, s-a redus tot turul, nu doar cursa care intra în depou după 23:40.

Astfel, s-au redus:
- 1 tur pe 47 (alo, RATB, se aude, 47 are 2 DOUĂ tramvaie pe traseu!)
- 1 tur pe 35
- 2 ture pe 8
- 3 ture pe 25

Şi asta doar de la Dep. Militari. Oricum, 25 zică-se că are zilele numărate, cu tot cu parcul circulant (există vagoane trase la gard pentru un far spart!).

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2302 forum members have written 422688 posts in 5266 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use