Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)

 

Topic: Poll: Caramfil sau Caranfil ?

24 posts, 5880 views

 

Chestionar: Caramfil sau Caranfil ?

Chestionarul a fost închis:
1. Caramfil 16 voturi (40%)
2. Caranfil 24 voturi (60%)

 

 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Robert24

Ce sa mai zicem de cei care stateau pe Compozitorilor si s-au trezit ca vor sta pe Ion Mihalache, ca apoi sa vina un "destept" sa ii mute pe 1 Mai...

Revenind la dilema noastra, am luat legatura cu un cunoscut de la Academia Romana si mi-a confirmat ca e Caranfil. Mi-a promis ca imi face rost si de documente ale vremii... Si cica sunt zeci de nume pocite prin tara asta. In minte pe langa Alecsandri ii venea si Tonitza, Kretulescu...

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? bekxy

Nu vă mai bateţi capul atâta....
Dincolo de variantele din documentele vremilor, care pot fi bune sau proaste, pe cât de buni sau proşti au fost scribii vremilor, importantă e geneza cuvântului.
Vine din limba turcă - "karanfil" (se citeşte "caranfil") - şi înseamnă trandafir.
CASE CLOSED?

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? andrei11

Nicolae G. Cara(mn)fil.
G - ul asta de unde vine ?

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Nightwolf

de la Gogu:)

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? alex1968

E clar ca pe om il chema Nicolae Caranfil. Si atunci nu pot decat sa presupun ca un imbecil de la primarie i-a scris gresit numele sia sa am ramas cu denumirea oficiala a strazii.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? shoppy

Asta e ca in bancul ala cu:
- Domnul Popescu Totoma?
- Da.
- Dar de la ce vine numele dvs.?
- Pai tatal meu era balbait si aia de la primarie era o tampita.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Techno

andrei11 wrote:
Nicolae G. Cara(mn)fil.
G - ul asta de unde vine ?


De ce ai pus m inainte de n? Ca asa e ordinea in alfabet? Nu sunt de acord. Cara(nm)fil propun.
Mai lasa-ne cu G-u'. E de la punct. G. :idea:

Cel mai tare topic "ever". Like.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? mradulescu

Legat de competenta celor din primarii privind numele de strazi... va mai amintiti cand au scos un tiraj de placute cu nume de strazi ca la catalog? Cu albastru pe fond alb... B-dul Catargiu Lascar... B-dul Balcescu Nicolae, B-dul Magheru Gheorghe...
Te zgaria pe creier...

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? neoman

Poate ca ar fi mai simplu sa folosim denumirea veche: Scoala Herastrau. Asa ii spunea cand am copilarit eu pe acolo.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Nightwolf

neoman wrote:
Poate ca ar fi mai simplu sa folosim denumirea veche: Scoala Herastrau. Asa ii spunea cand am copilarit eu pe acolo.


Scoala Herastrau se face din Nicolae Caramnfil a doua in stanga parca si e cu acc interzis EXCEPT riverans :P

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)  • 
Choose destination

Since our 2305 forum members have written 423090 posts in 5269 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use