Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuIstoria transportului public în municipiul Râmnicu Sărat

 

Topic: Istoria transportului public din Rm. Sărat

6 posts, 1004 views
  • ADK
  • Posted:
  •  

Istoria transportului public din Rm. Sărat ADK

La Rm. Sărat au existat doar autobuze românești, unele mi se pare și ex. IJTL Buzău (când la Buzău au ajuns un număr de autobuze 706RTO ale ITB, cred că spre sf. aniilor '70, la Rm. Sărat au fost date de prin TV-urile 20), însă numărul nu-mi este foarte clar în privința fiecăruia în parte. Cert e că pentru populația orașului din acea perioadă, nu cred că erau mai mult de 15-20 de autobuze.

Iată un autobuz în fața gării în anii '60 ce pare să semene a TV1 sau 2, fotografia este postată de Visor de pe Transira însă am decupat-o puțin pentru a face mai clar autobuzul (fotografia originală).
2022-03-01_115840.jpg (93.04 KB; downloaded 1030 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Istoria transportului public din Rm. Sărat GPS

Cum adică ex. IJTL? Nu erau operate de IJTL Buzău la Râmnicu Sărat?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Istoria transportului public din Rm. Sărat ADK

Teoretic cred că da, practic s-a înțeles că Rm. Sărat a preluat din flota mai veche a Buzăului (oraș), denumită tot IJTL Buzău din câte știu, nu IJTL Rm. Sărat. Nu sunt foarte sigur, o să întreb.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Istoria transportului public din Rm. Sărat GPS

Nu avea cum să fie IJTL Rm. Sărat, că este județul Buzău, nu Râmnicu Sărat.  Restul s-a înțeles. :bere:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Istoria transportului public din Rm. Sărat ADK

La asta mă gândeam, că și la Roman nu era sigur IJTL "Roman", ci Neamț. Erau alte autobaze - 1, 2, 3 etc.

Autobaza 1 - Buzău (oraș, să zicem actualul garaj de pe Șos. Constanței, actual Pogonele, iar vis a vis ca fapt-divers garajul al fostei ITIA).
Autobaza 2 - Buzău (oraș, când flota era mare, pe actualul teren al Penny Unirii Nord, deși am înțeles că acolo era garajul de la Autotransport, sau A2 era Autotransport și A1 IJTL Buzău oraș, nu am idee, văd că fiecare șofer mai vechi are variantele lui).
Autobaza 3 - Rm. Sărat, doar pentru transportul public local.

Cum și IK4 ieșean are A nu mai știu cât (1 sau 2), de nu știam ce înseamnă.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Istoria transportului public din Rm. Sărat GPS

Autobuzul IK4 din Iași are inscripționat A1.

 


Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Râmnicu Sărat  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423814 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use