Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)

 

Topic: Poll: Caramfil sau Caranfil ?

24 posts, 5932 views

 

Chestionar: Caramfil sau Caranfil ?

Chestionarul a fost închis:
1. Caramfil 16 voturi (40%)
2. Caranfil 24 voturi (60%)

 

 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Poll: Caramfil sau Caranfil ? Utilizator anonim

Ca sa vedem ce zice majoritatea pentru ca in topicele cu pasaju la 2-3 pagini se umple o pagina pe tema asta.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Robert24

Cred ca mai corect ar fi sa vina fiecare cu argumente, nu sa votam dupa "ureche" :)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Dr2005

CaraMfil, pentru că aşa este în actele celor din zonă.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Utilizator anonim

Am tot cautat pe net, in acte o fi cu m dar cred ca cel mai corect este sa stim numele REAL.  :roll:

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? andrei11

De acord cu Robert, dar sa vedem mai intai despre cine e vorba. Sa nu fie vreo confuzie, sa fie mai multi de Nae Caramfil / Caranfil si noi de fapt sa nu stim cine e 'omu'.
Asadar, cine e personajul caruia i s-a dat o denumire de strada ?
Marian, lasa mai mult timp pentru votare, toata luna de exemplu. Se poate ? Nu vreau sa votez aiurea, in necunoastinta de cauza. Poate apar idei noi, sa stim si noi la care Nae Caramfil / Caranfil se refera denumirea strazii.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Druida

S-ar parea ca acesta: http://bucuresti.wikia.com/wiki/Strada_Nicolae_Caranfil

Mai exista si altii: un Nicolae Caranfil, campion olimpic, mort in SUA - http://en.wikipedia.org/wiki/Nicolae_Caranfil si, desigur, Nae Caranfil, regizorul, fiul lui Tudor Caranfil! Toate aceste nume se scriu cu 'n'.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? subway guru

Dr2005 wrote:
CaraMfil, pentru că aşa este în actele celor din zonă.

Daca la primarie este un 'bou' analfabet care 'stalceste' numele oamenilor, trebuie sa fim si noi 'bizoni'???
Caranfil...si nu altcumva, ca asa l-a chemat pe omul ala, din tata-n fiu...si noi vrem sa-i respectam memoria, sa-l 'pomenim' pe numele adevarat, ca merita sa nu ne batem joc de numele concetatenilor nostrii cei mai onorabili, mai ales daca le 'dedicam' o strada...Caramfil...nu se exista

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? DanCld

Solutie: modificarea numelui strazii, actelor etc in... Carafil. Sa mai zica vreunul ca nu e o idee buna  :lol:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Dr2005

Bou sau nu, există câteva mii de acte care conţin numele ,,CaraMfil". Cum boul respectiv probabil nu mai lucrează la primărie (poate nici nu mai trăieşte), cine să plătească înlocuirea tuturor actelor?

Desigur, oricine poate propune redenumirea unei străzi. Dar dacă i se aprobă, trebuie să suporte din buzunarul propriu schimbarea tuturor actelor. Dacă îţi permite bugetu' dă-i înainte.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? subway guru

Dr2005 wrote:
Bou sau nu, există câteva mii de acte care conţin numele ,,CaraMfil". Cum boul respectiv probabil nu mai lucrează la primărie (poate nici nu mai trăieşte), cine să plătească înlocuirea tuturor actelor?

Desigur, oricine poate propune redenumirea unei străzi. Dar dacă i se aprobă, trebuie să suporte din buzunarul propriu schimbarea tuturor actelor. Dacă îţi permite bugetu' dă-i înainte.

S-au schimbat sute de denumiri de strazi 'aiurea-n tramvai' in Bucuresti si nimeni n-a platit nimic...
Ce sustzii tu, e 'falsificarea istoriei'...pe motiv ca un 'bou' a fost 'iliterat'...ne putem 'permite'???...este 'justificat'???...este 'moral'???...este 'legal'???...
Ti-ar placea ca cineva sa-tzi 'schimbe' numele post-mortem???...cu ce 'drept'???

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? Dr2005

Nu, nu mi-ar plăcea, pe de altă parte nu mi-ar plăcea ca peste ani de zile să alerg pe la toate arhivele să demonstrez că actele mele de la casă, de exemplu, sunt OK. Oricum am da-o, va fi un disconfort mai mare pentru cei din zonă să îşi schimbe toate actele decât e acum cu greşeala asta. Mai bine redenumi o stradă cu câteva case cu numele Caranfil şi rezolvăm problema.

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? subway guru

@Dr2005:
De ce nu propui si redenumirea strazii Vasile Alecsandri in  Vasile 'Alexandri', ca 'boilor analfabetzi' le-ar fi mai la indemana...sa scrie cu 'X' nu cu 'CS'...! ;)

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? subway guru

Daca nu ti-ar placea sa-ti 'stalceasca' post-mortem un 'bizon' numele, atunci cine ar trebui sa apere 'memoria' mortilor nostrii daca nu tot noi, 'concitadinii' acelor 'oameni de valoare'???...si sa-i trimitem pe 'bouri' la scolarizare... :evil:

 


Re: Poll: Caramfil sau Caranfil ? subway guru

Dr2005 wrote:
pe de altă parte nu mi-ar plăcea ca peste ani de zile să alerg pe la toate arhivele să demonstrez că actele mele de la casă, de exemplu, sunt OK.

Crezi ca aia care au locuit pe 'Sulea' si acum s-au 'mutat' pe Pallady au vre-o problema?...hai sa nu 'inventam' false 'dileme'...

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)  • 
Choose destination

Since our 2314 forum members have written 423857 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use