Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Buzău

 

Topic: 25 autobuze second-hand - Buzău

16 posts, 3854 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
25 autobuze second-hand - Buzău PTMZ

Trans-Bus a lansat o licitație pentru 25 de autobuze second-hand, din care:
- 6 autobuze de 18m pentru transport urban și periurban; an fabricație minim 2008.
- 5 autobuze de 12m pentru transport urban și periurban; an fabricație minim 2008.
- 14 autobuze de 12 pentru transport urban; an fabricație minim 2012.
Autobuzele trebuie să aibă norma de poluare minim Euro 5.
Bugetul total alocat este în valoare de 5,25 milioane RON, din fonduri bugetare.

Ponderea punctajului:
- 80% preț
- 10% termenul de livrare (10-30 de zile)
- 10% termenul de garanție

Termene limită:
- depuneri oferte: 21 martie
- evaluări: 21 mai
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100137300

Caietul de sarcini:
caiet sarcini.pdf
caiet sarcini.pdf (150.75 KB; downloaded 144 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 25 autobuze second-hand - Buzău ADK

Autobuzele vor fi cel mai probabil (cel puțin cele pentru transportul urban) tot ceva VDL-uri, judecând cam ce văd prin caietul de sarcini, însă ziceau că nu mai iau 100% diesel. Deși să fie iar autobuze în 2 uși, mi se pare deja o prostie în toată regula pentru un oraș care se aproprie de neînțeles de aglomerația Bucureștiului. Însă cu această ocazie se va deschide sigur și a doua autobază de pe șos. Brăilei, din câte știu TBZ este deja intrată în posesia ei însă nu știu dacă s-au apucat sau nu de lucrări, plus înființarea unor noi linii spre indicativul 30 pentru alte comune și sate iar indirect va avea loc și dispariția sau reducerea particularilor. Însă pe lângă cele 25 de autobuze + electricele, societatea va fi nevoită să mai caute și minim 60 de șoferi (deja salariile le-au făcut mai atractive) în plus, iar angajările trebuie să aibă loc în preajma achizițiilor/înmatriculărilor acestor autobuze. Ar fi luat ei autobuze și mai vechi, dar cică îi obligă UE cu normele de poluare (însă la Tg. Jiu știu că vroiau E3'uri) plus unii din CL/CJ, deși știam că înmatricularea pe țară nu se mai poate face sub tot ce-i E4. Adică dacă aduci o mașină dinafară sub această normă nu o mai poți înmatricula pe RO, însă poți circula cu ea o perioadă limitată. Mizeria de mass-media spunea că din 2020 nu vor mai putea circula mașini sub E4, efectiv o mizerie de știre și cine a scris asta ar trebui tras la răspundere. Legea spunea clar, poți circula cu ORICE mașină dacă NU este radiată, se demonstrează existența ITP-ului cu starea practică de funcționare bună atât tehnic cât și estetic, și are asigurare de răspundere civilă valabilă (pe polițist nu-l interesează impozitul sau rovinieta neplătite). Legea se referea dacă radiezi o mașină sub acest criteriu, că nu o vei mai putea înscrie niciodată, dar ce să zică și mass-mizeria pentru ceva like'uri și alte interese. Eu văd zilnic Dacii 1300/1310 comuniste și măcar o RABĂ de 8t/16t trazintând drumurile comunei, practic n-ai cum să interzici asta omului ca de mâine să nu mai circule cu mașina care a mers 30 ani, poți fi și Iohannis sau orice lider cu 5 stele în frunte.

 


Re: 25 autobuze second-hand - Buzău PTMZ

Licitația a trecut ieri în evaluare financiară.

 


Re: 25 autobuze second-hand - Buzău PTMZ

Pe 25 martie a fost selectat câștigătorul. E vorba de unicul ofertant, Womy Equipment Supply B.V.

 


Re: 25 autobuze second-hand - Buzău punmeister

La cele 14 de 12 metri ma astept sa fie aceste VDL Citea LLE-120.
https://www.womy.com/used-buses/sold-bus ... 5-units/

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 25 autobuze second-hand - Buzău ADK

Mi se pare că alea sunt... Însă sper să facă repartizările mult mai cu cap pentru că nu mai au ce căuta pe linii precum 5, 7 sau 10 și nu numai (unde oricum pe ultima vor fi doar electricele) din cauza gradului de aglomerație de pe aceste linii nu doar în timpul săptămânii, ci și în weekend au ceva solicitare. Ori pe câteva linii exterioare (nu doar că tot vor dispărea BMC-urile iar ultimele VDL-uri de pe liniile urbane vor lua și ele calea liniilor preorășenești, iar alte câteva vor fi retrase care acum circulă pe periferii, ci și datorită faptului că va avea loc înființarea unor noi linii plus că în vreo 2 luni trebuie să reapară linia 17 care anul trecut au băgat Citaro în lipsă de altceva).

Sincer, sunt foarte puține linii urbane care se mai potrivesc cât de cât autobuzele în 2 uși în Buzău. N-ar fi decât... 3, 8 și eventual 1, iar linii ca 4 și 6 deja sunt full la orele de vârf și accesul abia se face pe cele 2 uși și locuri în picioare sunt prea puține pentru câți ies de la muncă și ce să mai zic acum și-n timpul școlii. În weekend sunt bune chiar pe majoritatea liniilor, bine excepție făcând tot 5, 7 și 10 (pe ultima cred că nici nu are rost s-o mai amestec în discuție) și care să înlocuiască articulatele pe timp de weekend. Cred că articulatele sunt tot în principiu pentru liniile 2, 11 și 22 și ceva convenții, însă mă aștept să fie introduse și pe liniile 6 și 8 la orele de vârf în locul dublurilor.

 


Re: 25 autobuze second-hand - Buzău punmeister

De articulate ai idee? Gasisem un Citaro G ex-Qbuzz pe site dar vad ca n-au trecut si cantitatea exacta de busuri in stoc.
https://www.womy.com/used-buses/citaro-o ... 2009201/

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 25 autobuze second-hand - Buzău ADK

Am înțeles că sunt marca Renault.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 25 autobuze second-hand - Buzău ADK

Se pare că unele din noile autobuze sunt deja în parcul rece, se pot vedea alte Volvo-uri 8700, cel puțin un VDL albastru de tip mai nou și articulate aparent Irisbus Citelis.
Fotografiile sunt preluate de pe Buzoienii.ro, după ce articolul mi se pare total lipsit de maturitatea unora, făcut parcă de niște copiii de grădiniță...
2022-04-12_122701.jpg (45.75 KB; downloaded 2456 times)

2022-04-12_122734.jpg (34.01 KB; downloaded 2456 times)

 


Re: 25 autobuze second-hand - Buzău Mihai Tana

Articulatele Irisbus Citelis sunt venite din Luxemburg, de la operatorul Multiplicity.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 25 autobuze second-hand - Buzău ADK

Mi se par cele mai faine autobuze și cu gust din cele venite, nu am avut până acum ocazia să călătoresc cu vre-un autobuz Irisbus Citelis (sper să le mai apuc) mai ales articulate, le știu doar în varianta scurtă și troleibuze la STB. S-ar putea să aibă toate scaunele tapițate.

 


Re: 25 autobuze second-hand - Buzău Mihai Tana

Vreau și eu sa circul cu aceste autobuze noi după ce au fost introduse în circulație!

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: 25 autobuze second-hand - Buzău ADK

Astea trebuie să intre relativ repede în circulație (nu-i complicăreala ca în cazul celor electrice), în cel mai fericit caz spre sf. lunii curente. Trebuie trecute pe la RAR, înmatriculate, instalate validatoarele etc. Oricum le vei vedea de cum ajungi în gară, că vor intra sigur unde sunt și actualele articulate pe 2, 2B, 11, 11B și 22 și nu știu dacă și pe alte linii. Vezi doar că 11 și 11B au staționarea vizavi de capătul lui 4 și 7, nu întorc în același capăt comun vizavi de Penny. Numai bine că acum în Buzău e și abonament de o zi să te poți plimba fără griji, dar doar cu card electronic ca la STB și nu legitimație clasică de hârtie ca la TCE (sunt și bilete de hârtie clasice, însă doar cu 2 călătorii care se pot procura și de la diverși parteneri, doar că validatoarele verzi printează cum vor ele și au mereu întârzieri enervante în timpul citirii cardurilor, să vedem când vor intra în funcție cele cu cod QR - care cred că astea vor fi pe articulate și pe actualele autobuze venite + validatoarele BCR).

 


Re: 25 autobuze second-hand - Buzău Mihai Tana

Din câte știu, vor fi retrase BMC-urile și ultimele VDL-uri! Am o întrebare, vor fi și VanHool-urile retrase, dacă baga articulatele Citelis pe liniile 2, 2B, 11, 11B și 22?

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423791 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use