Regiunile RomânieiCrișanaJudețul Bihor

 

Topic: Achiziție 25 tramvaie noi

38 posts, 7618 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Achiziție 25 tramvaie noi PTMZ

Se dorește achiziția a 25 de tramvaie noi, cu lungimea de maxim 28m, prin PNRR. Bugetul alocat ar fi de aproximativ 1,8 milioane euro per unitate. Ieri a fost înaintat spre aprobarea Consiliului Local un document în acest sens:
Primăria are în plan achiziționarea a încă 25 de tramvaie noi, în contul proiectelor care se vor finanța prin PNRR. Bugetul total necesar este estimat la 261 milioane de lei, peste 8,7 milioane lei per garnitură, iar durata de achiziție este de 48 luni.

Documentul care ajunge azi în Consiliul Local, pentru aprobare, conține și condiții pe care trebuie să le îndeplinească furnizorii interesați de oferta Oradiei: podea căborâtă 100% și fără trepte interioare – accesibile persoanelor cu handicap și mamelor cu copii în cărucioare, lungimea maximă de 28 m, capacitate minimă de 168 călători din care cel puțin 40 de locuri pe scaune.

Furnizorii trebuie să fie dispuși să livreze și dispozitive și echipamente de diagnostic, piese de schimb și scule specifice necesare pentru întreținere și reparații. De asemenea, în contractul de achiziții va conta și disponibilitatea pentru instruirea și autorizarea personalului OTL pentru folosirea echipamentelor.

Sursa: Bihon

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi punmeister

La cum suna, nu m-ar mira sa fie cu dedicatie pentru Astra.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi PTMZ

Depinde unde pun limita minimă. Dacă o pun la 26m, ca data trecută, atunci ai dreptate, ar putea fi o dedicație pentru Astra. Poate-poate o Pesa cu ceva Twist sau Fokstrot adaptat, sau o Bozankaya.

Dacă pun limita mai jos, undeva la 23m (cum a pus-o Ministerul Dezvoltării), atunci ne putem aștepta la ofertanții de la minister (Astra, Pesa, Bozankaya, Durmazlar și Tatra-Yug).

Oricum, Astra nu mai are chiar aceeași fereastră de oportunitate ca în 2018, când a luat licitații pe banda rulantă în calitate de unic ofertant. A început să aibă competiție destul de acerbă pe piața internă, deci e interesant cum se vor derula lucrurile.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi punmeister

Tatra-Yug nu se va baga din motive evidente. Dar da, ai dreptate, s-a mai diversificat piata din 2018 pana acum, insa depinde foarte mult si cum va fi distribuit punctajul pe pret si livrare/omologare.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi Puss in Boots

Mi se pare un buget mic avand in vedere cresterea preturilor. Poate ma insel eu. Chiar si pt Astra.
Dar iar, faza asta cu PNRR e ca o himera catre care toti tind si care poate sa fie un mare fail. Sper ca au si un plan B.
Lasand asta la o parte, scopul e inlocuirea completa a parcului (KT out!) sau bate si inspre extinderile de care se vorbea?
Mi-ar placea ipotetic sa castige PESA ca sa aiba un parc Oradea jumi-juma. O fi uniformizarea parcului o decizie buna de business dar parca as vrea si altceva in afara de Astra.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi PTMZ

Referitor la PNRR, am mai căutat informații și se pare că doar o parte se vor achiziționa prin acest program, restul prin POR:
„Achiziția de tramvaie o vom împărți în două: o parte dintre ele prin PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență), o parte prin POR (Programul Operațional Regional Nord-Vest 2021 – 2027).

Sursa: Info Oradea

Cu privire la modul de utilizare al acestor tramvaie, deocamdată nu există precizări.

Iar dacă vorbim de Astra, am făcut niște calcule. În 2018, un Imperio a costat cam 1,6 milioane euro, curs 4,65 RON/euro. La Galați (contract primărie) un Autentic a fost cam 1,2 milioane euro, curs 4,65 RON/euro (oferta depusă în 2018, deși contractul a fost semnat în 2020). Tot la Galați (licitație minister), Autenticul a ajuns la aproximativ 1,41 milioane euro, curs 4,95 RON/euro. În procente, creșterea ar fi de aproximativ 17,5%. Dacă aplicăm același procent la Oradea, un Imperio ar veni la aproximativ 1,88 milioane de euro. Prin urmare, bugetul alocat aici, aproximativ 1,8 milioane euro/unitate, ar fi cam la limită, să vedem în practică exact cât va fi.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi Puss in Boots

Merci de precizari!

 



Re: Achiziție 25 tramvaie noi PTMZ

Deci aceeași lungime ca data trecută, iar majoritatea condițiilor esențiale (cel puțin la prima vedere) nu diferă față de licitația trecută.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi punmeister

E chiar identic cu CS-ul de la prima licitatie, iar dupa budget, suna clar a dedicatie pentru Astra. Sper macar pana la licitatie sa renunte la suspensia hourglass de la boghiuri ca sa puna scaunele in configuratie 2+2.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi Puss in Boots

Nu cred. Astra nu a avut niciodata dedicatii.  Smenurile se fac cu turcii exclusiv. Se stieee :-))))))))))

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi Puss in Boots

Sper totusi sa participe si Twist-ul macar pt varietate. Exista pe undeva o lista cu ce sume revin pe ce axe fiecarui oras resedinta de judet de ex, pe transport?
Adica daca Oradea are dreptul la X euro ne putem da seama -si in functie de ce alte proiecte au- cam ce sanse sunt sa ia tramvaie pe Pnrr sau sa ramana pe POR.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi Puss in Boots

Apropo de ce se mentiona pe alt topic ca in PNRR sunt disponibile doar 50 de tramvaie si mai sunt si altii care vor intrebarea mea ar fi: e musai sa fie facuta o licitatie la comun pt toate cele 50 (maximum) sau fiecare poate face licitatia lui? Inclin sa cred ca da.

De ex, Iasul vrea 60. Oradea 25. Poate si Aradul 20 (imaginez aberez habar n-am).
Rezulta ca fiecare isi poate face licitatia pt 28, 12 si 10 de ex. Corect?
Si restul pe POR.

 


Re: Achiziție 25 tramvaie noi PTMZ

Momentan sunt prea puține detalii ca să pot da un răspuns concret. Totuși, dacă primăriile își vor putea face licitațiile pe cont propriu, ar putea să facă toate achizițiile prin aceeași licitație, indiferent de sursa de finanțare (se poate trece la finanțare "Cofinanțare" sau se poate diviza cantitatea în loturi, în funcție de sursă).

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Bihor  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423818 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use