Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Reabilitare Pasaj Unirii (FINALIZAT septembrie 2022)

382 posts, 54714 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare Pasaj Unirii subway guru

Se poate rezolva cu injectii dar ai nevoie de meseriasi adevarati in asa ceva, cu experienta, e treaba migaloasa care dureaza, totul e sa nu dea rasol si sa acopere buba in graba. Problema asemanatoare am avut la pasajul pietonal PU1-PU2 pe portiunile cu structura prefabricata cu ocazia renuvelarii si s-a rezolvat.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

In pasaj deja au inceput sa monteze panourile metalice pt acoperirea peretilor. Pun mai jos o captura din postarea de pe FB a primarului.
Mai au fix 1 luna pana cand pasajul trebuie sa fie dat in trafic. Sa vedem daca le iese. Mult nu ar mai fi de facut, dar finisajele mereu necesita timp.
Capture.JPG (191.92 KB; downloaded 2409 times)

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii cris_m

Deja imi imaginez tot noroiul si praful in spatele gratarelor alea din stanga... foarte neinspirata alegerea.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii shoppy

Prostie si spalare de bani.
Se dau o groaza de bani pe acele gratare scumpe care se vor transforma in fier contorsionat bun doar de dat la fier vechi la prima masina care ii loveste, si o sa ramanem fix ca inainte adica sa te lovesti cu masina direct in coloanele de beton.
Trebuia puse doua glisiere w pe ambele parti si era perfect, la impact cu masinile faceau ca masina sa ajunga inapoi pe banda cu daune minime si asupra masinii si asupra glisierei dar ei nu, pun ceva scump care se distruge iremediabil si distruge si masina care il loveste.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii ByOnu

Exact shoppy! Exact!

Nu este vorba numai despre aspect si mentenanta, dar mai ales de siguranta! Practic acum nu au crescut cu nimic nivelul de siguranta prin implementarea acestei solutii de delimitare a sensurilor/stalpilor.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii rosetti61

Clar, cosmetica. Credeam ca intra tare cu turnat betoane, refacut retelele edilitare din el (diversele canalizari si statia de pompare, etc). E posibil ca a treia runda de lucrari, peste vreo x ani asa, sa se lase cu inchidere ca la carte, decopertari si refacut structura de rezistenta, tot. Cu deranjul de rigoare de la suprafata, n-ai ce face.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andreiiul

Tot ce s-a facut acum este o "spoiala" (scuzati termenul) pt a castiga niste capital electroral.
Baluta a si declarat ca in urma investigatiilor de acum, vor face un proiect tehnic pt consolidare, deci peste un timp x vor inchide iar pasajul pt lucrarile de consolidare. Doar ca aceste lucrari nu cred ca vor dura doar 3 luni.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andrei11

La ce vă trebuie << nivel de siguranţă >> ? Aşa e când legile ţării depind de incopetenţii din Parlament, indiferent dacă sunt la putere sau  în opoziţie !
Viteza în pasaj, pe toată lungimea pasajului este limitată la 40 km / h !
Radare fixe, cine circulă cu 41 km / h sau mai mult amendă venită prin e mail proprietarului automobilului. Fără puncte penalizare, doar amenda, vreo 10.000 lei la nivelul anului 2022. Dacă nu a fost proprietarul  la volan să se judece cu ăla care a condus maşina dacă ăla nu-i dă banii înapoi.
Dar cine să facă legi în acest sens ? Uitasem, Parlamentul în SC este democratic, ales pe bune de cetăţeni, nu bătaia de joc din SS !
______________________
Repet pentru cei care mai au urme de îndoială, radare fixe, lege prin care se trimite direct prin e mail proprietarului automobilului amenda. Dacă nu o plăteşte oprire pe plata impozitului pe casă de la anul,indiferent pe ce nume este trecută casa,  oprire pe plata salariului, etc.
Drepturile omului intangibile ? Prima dată obligaţia să nu depăseşti viteza legală de pe sectorul respectiv de drum ! După aceea vorbim şi de drepturi !

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare Pasaj Unirii Utilizator anonim 2

Limitarea e pusa acolo ca sa se spele pe miini in caz de accident. Scaderea vitezei scade capacitatea de trafic, crescind probabilitatea aparitiei unui ambuteiaj. E un tronson fara intersectii, fara pietoni, biciclisti, tramvai sau alte puncte periculoase in afara acolor stilpi. Nu au nici o scuza pentru lipsa unor parapete de protectie. E tipic pentru incompetenta romaneasca: pui o limitare si gata. Nici o masura pentru limitarea pagubelor si deceselor in caz ca accidentul se produce. Chiar si la 40km/h un impact cu stilpul se poate lasa foarte urit.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii adila

O mizerie ce se intampla la reabilitarea pasajului. Ma uitam si azi ce lucrari de mantuiala se executa. Am facut o sesizare la primarie in urma cu cateva saptamani legat de faptul ca toate gunoaiele gen PET-uri si ce le mai ramane la muncitori le indesau voit intre bordura si parapet, acolo unde ulterior au turnat beton. Niste nenorociti. Ieri o echipa apa nova extragea cu aspiratorul pietroaiele aruncate in canalizare de muncitori. Canalizariile sunt infundate complet unele. Este sabotaj generalizat.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii shoppy

Chiar si cu 40km/h, daca dai intr-o coloana atunci distrugi masina in timp ce daca dai intr-o glisiera ai doar o bara si o aripa, si in peste 50% din accidente vinovatul nu se buseste singur ci mai implica si alte 1-2 masini nevinovate.

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii andrei11

1) Tot nu pricep cum poţi pierde controlul direcţiei la 40 km / h
2) Fix aceeaşi  situaţie este la Pasajul Victoriei. Văd că acolo nu vă mai oripilaţi niciunul !  :headbash:

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii Valentin

1. Nu prea poti decat daca ai bagat ceva la bord, iar acel ceva nu e o raritate in peisajul bucurestean.
2. Nu cred ca exista cineva care circula cu 40km/h in oricare pasaj cu limitarea asta (poate doar scoala de soferi), nici eu nu merg cu 40km/h din cauza retar..... soferilor care nu inteleg chestiile astea, totusi 55km/h - 60 pare o viteza decenta pentru pasaj, avand in vedere ca nu-ti intra nimeni de pe "un drum lateral", singura problema in pasaj e dat de teribilismul tembel al unora care parca au uitat ca in oras nu se circula ca pe DN/A si NU respecta linia continua din pasaj, intr-adevar si viteza e o problema, dar vorbim de unii "soferi" care depasesc grosolan, nu cred ca n-ati vazut macar pe unu cu 100+ in vreunul din pasaje.

3. La Victoriei imi aduc aminte foarte bine de un accident in care unu a pierdut controlul si a intrat intr-un stalp, acum evident ca n-am stat sa caut stirea (ca a fost acum ceva ani), dar poti usor sa pierzi controlul din cauza unui imbecil care trage brusc dreapta sau stanga de volan si se baga peste tine (a se avea in vedere accidentul acela de la pasajul CFR parca de pe Sos. B-Ploiesti pe langa Herastrau).

4. In rest de acord, ar trebui cu siguranta gasit un sistem de protectie impotriva stalpilor, dar mai degraba m-as duce pe NJ si doar pe partea cu stalpii (stanga), concomitent cu camere "omologate" in pasaj care sa dea felicitari pe banda rulanta celor care calca linia continua, dar si a celor care incalca viteza (dar doar cu cresterea vitezei de la 40 la 50-60 - crestere zic eu justificabila prin punerea in siguranta a pasajului in mod suplimentar).

 


Re: Reabilitare Pasaj Unirii shoppy

1) Podul Grand are restrictie la 40 si DN1 are restrictie la 30 pe Valea Prahovei, dupa logica ta balustradele ar trebui demontate ca doar semnele sunt suficiente iar masinile au centura si airbag(sau e grasit ca au centura si airbag?)
2) Ne-am oripilat si la Victoria cand a fost modernizarea.
Apropo de Victoria, daca finisajele sunt distruse de soferi, de ce nu sunt reparate pe asigurarea soferilor? https://www.google.ro/maps/@44.4519875,2 ... 4!8i8192 Fix asa o sa se intample si la Unirii, o sa fie distruse si apoi o sa ramana gaura.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423942 posts in 5276 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use