Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea pasajului

307 posts, 77291 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului codz

Mai exact ce strapungere? Zagazului - Caranfil?

Zona este mult mai mica decat Primaverii, sunt pana in 10 vile "de smecheri" dar probleme de trafic creaza cele doua ansamble rezidentiale - North Area Lake view - monstrul de pe Zagazului, care in 2014 s-ar putea sa construiasca si cealalta jumatate (pe Pipera, unde e acum viran) si un ansamblu mai mic care se finalizeaza anul asta la sud de Intrarea Raschita. Si toti locatarii (doar North Area lake View are 200 de apartamente) ies in Pipera pe Zagazului si majoritatea (si nu s-au mutat toti deocamdata) vor sa faca stanga la Zagazului/Pipera, dar coada pe Pipera (in rush hour) trece de Zagazului si iata o alta problema :)

Dupa parerea mea nu este fezabila o strada pe malul lacului. Prea multi bani pentru prea putin efect - cum a fost si cu pasajul.
Untitled.png (1.36 MB; downloaded 2538 times)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mradulescu

danielstan wrote:
Da, ai dreptate, am zis prea repede faza cu A3.

In alta ordine de idei:
- unii propun strapungerea padurii de langa lac
Eu am vazut in zona (str. Zagazului, spital MedLife) ca sunt niste vile de smecheri si alte constructii pe acolo, adica oameni cu greutate si-au cautat un colt linistit din Bucuresti si au gasit aici un fel de cartier Primaverii 2.

Cred ca bashtanii de acolo au destul de mare influenta si nu vor lasa sa le treaca un trafic infernal pe la portile lor.

Ce parere ai, fiind din zona?

(si eu cred ca primarul si consilierii nu au timp de studiat propuneri inainte de alegeri; cred ca Oprescu se concentreaza sa mai finalizeze ceva lucrari incepute, pana in ziua votului)


Pai s-a facut Pasaj Basarab printre balcoanele oamenilor...

Sa se puna panouri antifonice, vrederata cat cuprinde... pentru 150 de m n-o fi foc.
Plus ca daca se fac 2 benzi sens unic fara semafor, n-o sa fie ASA mare inghesuiala... Acuma e din cauza de semafor...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului survola

O să mai dureze puţin până se va "reruta" circulaţia pe Calea Floreasca şi Barbu Văcărescu.
Momentan, la intersecţia celebră Caramfil-Pipera e dezastru cam la orice oră, şi altă soluţie nu e decât rerutarea de care spun.
Apropo de "coloşii imobiliari", oare cei ce au dat aprobările pentru ridicarea lor nu au luat în calcul că practic strada pe care se află nu ar putea suporta traficul generat de potenţialii locatari? Nu mai vorbesc de parcări...
Era azi un reportaj la RTV despre o străduţă din Ploieşti cu trotuarul de 40 cm... Să vină pe străzile dintre Caramfil şi Sos Nordului, să vadă trotuare de 20 cm  :lol:

 



Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului danielstan

@codz,
Da, s-a mai scris pe acest thread, vorbeam de o strapungere Caranfil - Zagazului, prin acea padure de la marginea lacului, cu sens unic dinspre Amb. Chinei spre Pipera - circa 150 m de padure defrisata din dreptul restaurantului La Gondola pana in capatul Zagazului.

Am inteles situatia din cele scrise de tine si ce vile am vazut acolo...

Una e sa te pui tu primar cu proprietarii blocurilor ceausiste de la Pasajul Basarab (pierzi niste voturi si castigi niste injuraturi) si alta e sa te pui cu granzii care fac si desfac prin Bucuresti (si mai si finanteaza campanii electorale).

Apropo de influenta politica a bogatasilor (ca sa nu para ca bag in ele):
- pasajul Pipera (asta nou inaungurat) a fost tras pana in buza blocurilor (acolo unde a fost nevoie sa se bage coloane de beton in pamant ca sa tina blocul pe loc). In schimb, pe partea opusa a pasajului, unde sunt imobiliare (ale smecherilor) cu N etaje de birouri, mai era spatiu de taiat din curti si de mutat trotuarele sau altceva si nu s-a taiat, nu s-a expropiat.

Iata ce inseamna influenta politica in poza de mai jos, unde cu verde arat ce se putea expropria si cu rosu arat ce s-a luat din domeniul public aferent blocurilor ceausiste:


 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mradulescu

Pai "bogatanii" poate o sa prefera o mica strapungere antifonata care sa fluidizeze traficul, inclusiv pentru ei, decat sa stea la rand blocati cu toata lumea.....
Pana la urma, e si in interesul lor, caci si ei sunt blocati.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului florin

Poziţionarea pasajului e dată de staţia de metrou din câte ştiu, nu cred că e cazul să o dăm în teoria conspiraţiei.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mradulescu

florin wrote:
Poziţionarea pasajului e dată de staţia de metrou din câte ştiu, nu cred că e cazul să o dăm în teoria conspiraţiei.

N-aveai cum sa-l dai mai incolo...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului danielstan

@florin,
Daca stii mai bine, explica.
Eu pe poza aia vad ca statia de metrou Aurel Vlaicu e in dreptul celei mai de sus sageti verzi facute de mine.
Mi se pare destul de retrasa de la strada si are un spatiu verde de circa 10 - 20 m latime de la strada, in fata ei, deci pasajul putea fi 'tras' cu 20 m mai spre statie si ramanea mai mult loc in fata blocului de vizavi.
Stii sigur ca pasajul actual e tras la limita maxim admisibila a statiei de metrou?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului DanCld

Statia propriu zisa este sub spatiul verde dintre trotuar si intrarea de la suprafata.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului danielstan

M-am lamurit. Am privit lucrurile din avion si am conspirat pe nedrept.

In alta ordine de idei, citez un comentariu de pe forumul camerei web de la pasaj:
"
Asteptareamoarten'are
Ca sa nu se faca coada pe pasaj la semaforul de la biserica, ca sa nu se zica ca e prost gandit pasajul, , baietii au dublat verdele pentru cei care vin din Pipera si, in consecinta s-a dublat timpul de asteptare pe axa Bd Aviatorilor - Caramfil. Rezultatul? O coada imensa, de la Pasajul Aviatiei pana spre Charles de Gaulles!!! Evitati!
266.  02/05/2012 09:09:24"

 


Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului Nightwolf

Exact ce astepta Oprescu ca sa poata sa sape pe sub Herastrau ... bah nene si cand va zic ca doctoru` le face cu cap pe toate :D

 



Re: Discutii dupa inaugurarea pasajului mradulescu

Oricum, dupa cum se vede pe webcam (abia maine o sa trec pe-acolo...), Pe sub pasaj este posibila in continuare traversarea Barbu Vacarescu in toate directiile... Deci nici prentru Barbu Vacarescu nu e mare lucru, la cat m-am uitat pe webcam erau MAI MULTE masini care travesrau BV la sol decat pe pasaj...

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Pipera si largirea Sos. Pipera (INAUGURAT 30.04.2012)  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423829 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use