Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea lucrarii

1025 posts, 167517 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 74
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Puss in Boots

In orice caz troleul ca sa aiba sens trebuie gandit mai departe de Unirii, sa beneficieze de benzile unice de care se tot vorbeste, sa se lege de reteaua de la Universitate si de cea de la Piata Romana pt o mai mare flexibilizare. Iar 1% e totusi 1%. Sincer, pentru aia 1% daca se dorea, 381 putea merge foarte bine pe la suprafata, sa aiba statie in fata la Unirea si uite-asa problema rezolvata. E de multi ani inchis troleul si nu stiu daca a facut cineva vreodata o petitie in sensul asta. Ce mare chestie sa intre 381 pe la suprafata? Si sa aiba statie la Unirea acolo unde opresc si taxiurile? Si nu cred ca troleul a fost creat pt a acoperi diferenta aceasta infima ci ca o dezvoltare viitoare. Viitoare = anul 3000...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Florinds

Daca e vorba de numai 1%, ar putea lua linistiti metroul... Pana la urma, trebuie sa gandesti si economic. Inca nu am ajuns la nivelul Japoniei, sa pastram un tren pentru un elev (adica sa mearga goale pana la Dambovita)...... La noi se moare de gripa, vorba regretatului Dinica...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Puss in Boots

Acum ca stau sa ma gandesc mai bine, stie cineva de ce 381 nu o poate lua pe deasupra? Se bifeaza statia la Unirii chiar langa gura de metrou si toata lumea multumita. E vreun motiv legat de stiu eu ce sau pur si simplu prostie RATB? Nu cred ca se ingreuneaza asa de mult traficul daca vine un autobuz si face statie in zona taxiurilor (care si ele stau acolo, nu sunt in miscare).
Sau asta e din ciclul "de ce tramvaiul 1 nu poate avea statie in pasajul Victoria cu legatura la metrou?"  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului MikeT

Probabil nu merge pe deasupra pentru ca 381 a preluat traseul fostului Expres 781, care mergea prin pasaj pentru rapiditate si oprea abia la Sf. Gheorghe si dup-aia direct la Romana. Intre timp au mai aparut si alte statii pe traseul lui 381, dar tot prin pasaj merge.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Il suparam pe Andrei cu offtopic, dar ganditi-va ce inseamna cursa inversa pentru 381,, pe la suprafata. In Piata Unirii, ca de asta discutam. cu tot cu bucla aglomerata...
Nu, nu e bine pe deasupra.
Si, hai, gata cu offtopic!!
:lol:  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Ziceați că nu mai sunt muncitori pe șantier? Pai ăștia de zgarma iar, ce sunt? :))
IMG_20170724_163037.jpg (1.92 MB; downloaded 2751 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

Robert24 wrote:
Ce cauta semnul de "Inel Principal" la Mega pe Nitu Vasile?  :evil:

Conform indicatoarelor montate de Primărie, Inelul Principal nu merge pe Olteniței:









ci pe Nițu Vasile:









Aceeași discuție a fost și la Pasajul Mihai Bravu, că trebuia făcut pe direcția spre bd. Pionierilor, cu supratraversarea Parcului Tineretului pînă la Brîncoveanu, dar s-a hotărît altceva.
Deci Inelul Principal se tot mută spre sud...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului neb1

realistul wrote:
Ziceați că nu mai sunt muncitori pe șantier? Pai ăștia de zgarma iar, ce sunt? :))

Astia cred ca sunt rataciti. Nu-s mai mult de 15-20 de muncitori pe tot santierul. Am trecut la 14:00 cam bate vantul .Daca aveam si azi o inaugurare mica probabil erau mai multi  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Brb398

Deci , pe la ora 13:30 am trecut pe la pasaj , directie oltenitei - nitu vasile ( facut stanga pe deasupra ), de obicei ocoleam dar am crezut ca acum va merge brici, am avut surpriza sa observ ca nu s-a schimbat in nici un fel timpul de asteptate pe directia oltenitei-brancoveanu... acelasi timp l-am stat in intersectie, aceeasi poveste, o parte buna este ca pot face stanga acum spre nitu vasile, se va mai schimba cva pe directia asta de mers ? ca eu tare dezamagit sunt..

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Robert24

Cred ca "Dorel" a montat semnele gresit...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Robert, inclin sa cred ca da...
Ce naiba sa caute inelul principal pe Nitu Vasile sau pe Luica ?!?!?!...
Anyway...
misterr wrote:
Robert24 wrote:
Ce cauta semnul de "Inel Principal" la Mega pe Nitu Vasile?  :evil:

Conform indicatoarelor montate de Primărie, Inelul Principal nu merge pe Olteniței:
ci pe Nițu Vasile:

misterr,
:bere:
Sunt pozele facute de mine, dar daca nu spuneai tu n-as fi observat...  :oops:

Ca sa inteleaga toti despre ce (mare prostie) este vorba, am facut "crop" pe pozele full-size...






 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului misterr

În viziunea Primăriei, pe acolo este Inelul Principal, de asta s-au făcut pasajele pe direcția aia. Au tot zis că construiesc pasaje doar pe Inelul Principal, pînă îl închid.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Voi nu intelegeti un lucru: ca sa se justifice lucrarea, trebuie sa fie pe un inel.
Nu conteaza cum a fost ci cum va fi, deci inelul il "trag" pe unde vreau eu!
Pai nu latra toata lumea ca pasajul se afla pe inelul principal???
Iata ca este.
Nu conteaza ca se infunda in Izvorul Rece (la Brancoveanu)
:lol:  :lol:  :lol:  :x

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Nu se infunda !
Se continua cu "autostrada urbana"... Drumul Gazarului !...
:lol:  :lol:  :lol:

(Exista si varianta "drumului expres" Luica... ;) )

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 74
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)  • 
Choose destination

Since our 2313 forum members have written 423805 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use