Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresDEx12 (Pitești - Craiova)

 

Topic: FOTO / VIDEO Lucrări Tronson 3 Slatina - Colonești

118 posts, 14494 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options












Re: FOTO / VIDEO Lucrări Tronson 3 Slatina - Colonești orex

𝟰𝟬% 𝗱𝗶𝗻 𝗧𝗿𝗼𝗻𝘀𝗼𝗻𝘂𝗹 𝟯 𝗮𝗹 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 𝗖𝗿𝗮𝗶𝗼𝘃𝗮-𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶 𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗲𝗷𝗮 𝗽𝗿𝗶𝗺𝗲𝗹𝗲 𝟮 𝘀𝘁𝗿𝗮𝘁𝘂𝗿𝗶 𝗱𝗲 𝗮𝘀𝗳𝗮𝗹𝘁 𝗮𝘀𝘁𝗲𝗿𝗻𝘂𝘁𝗲
Astăzi am fost pe șantierele 𝗧𝗿𝗼𝗻𝘀𝗼𝗻𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟯 și 𝗧𝗿𝗼𝗻𝘀𝗼𝗻𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟰 ale 𝗗𝗿𝘂𝗺𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗘𝘅𝗽𝗿𝗲𝘀 𝗖𝗿𝗮𝗶𝗼𝘃𝗮-𝗣𝗶𝘁𝗲𝘀𝘁𝗶, unde am participat la o ședință de lucru cu reprezentanții constructorului și factorii implicați și am verificat stadiul lucrărilor pe întregul traseu al drumului expres.

În această vizită, am fost împreună cu Cristian Pistol, directorul CNAIR, aflat la prima zi din cei 4 ani de mandat, având în vedere că ieri a semnat contractul de mandat în urma câștigării concursului, astfel că, 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗽𝗿𝗶𝗺𝗮 𝗱𝗮𝘁𝗮, 𝗖𝗡𝗔𝗜𝗥 𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗶𝗿𝗲𝗰𝘁𝗼𝗿 𝗽𝗿𝗶𝗻 𝗰𝗼𝗻𝗰𝘂𝗿𝘀 𝗽𝗲 𝟰 𝗮𝗻𝗶. Îl felicit și mă bucur că vom face echipă și mai departe în dezvoltarea infrastructurii rutiere a României!

Situația pe cele două tronsoane este următoarea:
𝗧𝗿𝗼𝗻𝘀𝗼𝗻𝘂𝗹 𝟯
✅️ Au fost așternute primele 2 straturi de asfalt, în proporție de 40%
✅️ Sunt în curs de finalizare lucrările de umpluturi necesare terasamentelor, lucrări realizate în proporție de 90%
✅️ Sunt în curs de finalizare toate structurile (poduri și pasaje), 31 din 32 structuri fiind finalizate, acum executându-se lucrări de realizare rosturi și aplicarea vopselei de protecție
✅️ Continuă execuția lucrărilor de realizare a șanțurilor, rigolelor și elementelor de colectare și evacuare a apelor pluviale
✅️ Continuă lucrările de racordare a structurilor cu terasamentul și calea de rulare
✅️ Se execută lucrări de amenajare și calibrare a albiei râului
✅️ Se execută lucrări la sistemul ITS și la iluminatul public de pe traseul drumului expres
✅️ Se lucrează la realizarea taluzului cu vegetal și la montarea protecției aferentă taluzurilor
✅️ Au fost finalizate excavațiile pe întregul corp principal al drumului expres
▶️ Cei 31,7 km aferenți Tronsonului 3 al Drumului Expres Craiova-Pitești, este unul din obiectivele de infrastructură rutieră a cărui dare în trafic va fi la sfârșitul acestui an, înainte de termenul contractual
📈 Stadiul fizic este 74%
📍 traseul este cuprins între Slatina și Colonești

𝗧𝗿𝗼𝗻𝘀𝗼𝗻𝘂𝗹 𝟰
✅️ Se lucrează la elevații și la montarea grinzilor aferente structurilor (poduri și pasaje)
✅️ A fost realizat stratul inferior de fundație de balast pentru 5 km
✅️ Se execută lucrări de umpluturi necesare terasamentelor, lucrări realizate în proporție de 25%
✅️ Se execută lucrări de excavații pe întregul corp principal al drumului expres
✅️ Se execută lucrări de realizare a șanțurilor, rigolelor și elementelor de colectare și evacuare a apelor pluviale
✅️ Se execută lucrări de amenajare și calibrare a albiei râului
✅️ Sunt în curs de execuție lucrări de defrișare suplimentară necesară corpului principal și suplimentar al drumului expres
▶️ Cei 31,82 km aferenți Tronsonului 4 al Drumului Expres Craiova-Pitești vor fi dați în trafic anul viitor, conform termenului contractual
📈 Stadiul fizic este peste 25%
📍 traseul este cuprins între Colonești și Pitești

🗣 Am discutat cu toți factorii responsabili despre mobilizarea în șantier, astfel încât să se profite de vremea bună pentru a se păstra termenele de dare în trafic, după cum urmează: la sfârșitul acestui an pentru Tronsonul 3 și în cursul anului viitor pentru Tronsonul 4. La această întâlnire, au mai participat Călin Cosmin Petruț, directorul DRDP Craiova, reprezentanți ai antreprenorului, ai firmei care asigură dirigenția de șantier, dar și alți reprezentanți DRDP Craiova.

 



Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: DEx12 (Pitești - Craiova)  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423909 posts in 5276 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use