De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Calatoria cu trenul

7 posts, 3906 views
Calatoria cu trenul aztec

Mai oameni, am cautat cate ceva si vad ca nu gasesc pe forum.
De exemplu impresii despre calatoria cu trenul...
Ma bate un gand de o tura pana la Budapesta, este un tren ce pleaca la 17.45.
Nu am mai calatorit eu prea mult in ultimul timp, asa ca astept ceva impresii si sfaturi ce ar fi bine de ales si evitat...
De obicei sunt aglomerate, vagon cuseta de 6/4 paturi, vagon de dormit... etc...? Calatoria va fi in 2.

 


Re: Calatoria cu trenul Robert24

Eu sincer, nu iti recomand sub nicio forma sa mergi cu trenul la Budapesta. Conditiile sunt cum sunt, misuna o groaza de hoti atat in "Dacia" cat si in "Ister", plus ca pretul nu prea iti ofera "value for money"...
Daca nu te grabesti, uita-te din timp la Wizzair, chiar si Tarom mai are promotii din cand in cand.

 


Re: Calatoria cu trenul shoppy

Se poate sa prinzi frig, deci neaparat sa ai un set trening gros si larg ca sa-l pui pe deasupra.
De asemenea se poate ca prizele sa nu functioneze deci nu te baza pe laptop/telefon pentru distractie.
Unele vagoane pot fi foarte neconfortabile deasupra boghiului(zici ca dormi pe o masina de spalat cu o caramida inauntru), deci daca ai loc in capete nu te baga direct ci vorbeste cu insotitorul, daca nu este aglomerat iti ofera loc mai la mijloc.
Sa iti iei provizii de mancat si baut, chiar daca trenul are vagon restaurant nu poti ajunge la el pentru ca vagoanele de dormit nu au legatura intre ele si oricum nu primesti cheie ca sa incui usa. Este buna si o sticla de tarie, ajuta la plictiseala sau daca nu poti sa dormi.

 


Re: Calatoria cu trenul cris_m

Eu am fost cu trenul la Budapesta acum multi ani, copil fiind. Calatoria dureaza extrem de mult, este obositoare si plictisitoare. (tin minte si acum ca vreo 3 zile dupa ce m-am intors simteam ca se misca camera :lol: ) La intoarcere am prins un viscol de toata frumusetea, de am stat la Crivina vreo 3 ore. Sincer, mai degraba optezi pentru avion.

 


Re: Calatoria cu trenul bercenicity

Eu am mers iarna asta, la cuseta de 4, dar cu Dacia (ajunge in Budapesta pe la 5 dim). Si prima mea experienta in vagon de dormit in Romania.

Subscriu si eu, conditiile sunt cum sunt; colegii de compartiment pot fi mai spalati sau mai ne; mancarea adusa de fiecare mai mult sau mai putin mirositoare... si generatoare de gaze. Daca e frig geamul nu o sa fie deschis - aer inchis. Dinspre cusetele de 6 se auzea plebea zgomotoasa.

Eu am facut-o pentru experienta, sa vad cum e. Nu mai repet. Si da, no value for money - cca 530 dus intors pana la Budapesta.
Sau poate o sa repet, dar la o clasa mai sus si daca banii si timpul nu conteaza.

Cu low-costul scapi si mai ieftin si mai repede. (Daca nu iti anuleaza zborul)

 


Re: Calatoria cu trenul Puss in Boots

Eu si fara sa merg cu trenul respectiv stiu destule povesti incat sa recomand cu 10 maini avionul.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Calatoria cu trenul ADK

Deși  sunt fan al autobuzelor, o călătorie distanțată și singur o aleg fără să mă gândesc cu trenul. ;) Prețul e fix, nu am grija mașinii (benzină, uz și bătând în lemn, de nenorociri sau probleme tehnice) plus mă relaxez pe tot parcursul călătoriei. :D Când stăteam în București și făceam excursii la Ploiești, plăteam 7,50 lei dus-întors (atuncea eram elev), la un autocar aș fi dat cred că vreo 40 de lei iar la mașină vreo 100 de lei. :roll: Câteva minusuri care le-am pățit chiar eu anul trecut, din Roman am prins un tren foarte aglomerat, în vagon era foarte cald (eu nesuportând căldura excesivă) plus am stat cu ”spatele” în sensul direcției de mers (senzație amețitoare, cel puțin pentru mine :|) iar înspre Ploiești într-o dimineață, locomotiva a avut ceva probleme tehnice ceea ce am plecat tocmai peste o oră jumate plus n-a mers căldura în decembrie. :evil: :roll: Așa în rest, aleg Regio (fostul Personal) pentru a face economii, doar că nu prea am norocul să prind compartimentate să fiu în spațiul meu și să pun mânca liniștit un sandviș. :roll:

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421378 posts in 5248 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use