Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Diverse

120 posts, 44114 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Diverse ByOnu

Eu stiu ce zici. Tocmai de asta am precizat ca am facut sesizarea in aplicatia mobile a PS3. Iar ei acolo solicita niste date specifice lor.

Dar si asa, ca moralitate si gravitate, tot ar fi trebuit sa verifice sesizarea. Nu sesizeaza nimeni bucati de fatada care pica de nebun. Daca pica pe un pieton in zilele urmatoare o sa se spele pe maini pentru ca nu am dat CI-ul meu? Dupa Colectiv, dupa atatea cladiri prabusite prin centrul orasului? :(

Something is really wrong here...

 


Re: Diverse aztec

De la Caragiale citire...

Trebuie s-o iscăleşti: o dăm anonimă!

 


Re: Diverse subway guru

Iar la lacramatia on-line se depune obligatoriu la etajul patru camera 17 impreuna cu o copie xerox de pe buletin!
:rofl:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Diverse Utilizator anonim 2

Am patit-o si eu mai demult: la telefon mi-au cerut adresa de domiciliu, le-am spus doar strada si numarul. “Pai, ne trebuie adresa completa! “ “Stau la casa” “Nu, ne trebuie adresa completa!”, “Dom’le, eu am sunat sa va reclam o problema grava si pe voi va freaca adresa mea?!” “Asa e procedura”.

Pe astia ii platim din munca noastra. Daca adaugam la socoteala si tva-ul, din veniturile noastre ne ramin cam o treime iar restul merge in anusurile lor.

 


Re: Diverse andrei11

Mai trebuiau precizate sectorul, codul, oficiul poştal.

 


Re: Diverse oc7avian

Sunt acoperiți de lege? N-aș zice. Art 6 din 544/2001:

Articolul 6
(1) Orice persoană are dreptul să solicite și să obțină de la autoritățile și instituțiile publice, în condițiile prezentei legi, informațiile de interes public.
(2) Autoritățile și instituțiile publice sunt obligate să asigure persoanelor, la cererea acestora, informațiile de interes public solicitate în scris sau verbal.
(3) Solicitarea în scris a informațiilor de interes public cuprinde următoarele elemente:
a) autoritatea sau instituția publică la care se adresează cererea;
b) informația solicitată, astfel încât să permită autorității sau instituției publice identificarea informației de interes public;
c) numele, prenumele și semnătura solicitantului, precum și adresa la care se solicită primirea răspunsului.


La care adăugăm
Articolul 7
(3) Solicitarea și obținerea informațiilor de interes public se pot realiza, dacă sunt întrunite condițiile tehnice necesare, și în format electronic.


Ei interpretează 6.3.c drept trebuie să dai adresa din buletin. Când de fapt adresa de comunicare e cea electronică. Doar dacă nu se poate electronic trebuie să comunice pentru a stabili o metodă alternativă de a beneficia de acea informație de interes public.

 


Re: Diverse Costin

Hmm... tu citezi din legea accesului la informatii de interes public, insa ma indoiesc ca reclamatiile de tipul "ceva nu e bine, rog interveniti" sunt reglementate de aceeasi lege.

 


Re: Diverse andreiiul

Sesizarile de genul , s-a intamplat x sau se va intampla y daca nu interveniti, teoretic nu intra la legea 544 dar cum multe autoritati considera ca sesizare trebuie tratata ca o petitie, atunci apeleaza la acest articol. De asemenea, unele autoritati intrepreteza in spiritul legii (cu conditia sa existe un minim de informatii furnizate) iar altele, mai carcotase, in litera legii si asta doar pt ca nu prea au chef de munca.
Legat de raspunsul de la PLMB semnat de 6 persoane (recent am vazut la stiri un raspuns tot de la ei cred, semnat de 10 persoane), nu pot sa spun decat ca isi bat joc de cei care inregistraza/sesizeaza ceva si asta doar pt a-si ascunde incompetenta si delasarea. Birocratia a ajuns la rang de arta in ultima perioada si parca in loc sa evoluam spre simplificare, din nou mergem pe complicarea lucrurilor.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use