Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Vinieta de București și taxa de centru

376 posts, 92274 views
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Mircea G

Cita lejeritate ....Offff! sa fie taxa ....
Stimabile , ia in calcul ca taxa aia de centru o vei simti si plati si TU in diverse produse si servicii , indiferent ca mergi sau nu cu masina .

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Ca de pilda, ce ar suporta unul ca mine, care nici n-ar avea masina, daca s-ar invarti prin Centru?
N-o asimila cu potentiala ”taxa de solidaritate” ca nu-i cazul!

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

De exemplu daca comanzi ceva de la un magazin aflat in zona centrala pretul produsului va fi mai mare pentru ca acel magazin va avea costuri mai mari cu aprovizionarea sau cu transportul personalului la serviciu si acasa. Personalul o fi compus din aia ai dracu’ care vor sa polueze.

Eu nu stiu de unde atita siguranta. De unde stiti ca din comoditate? Cum definesti comoditatea? Cum evaluezi comoditatea? Si cine iti confera autoritatea sa decizi ce e comod si ce nu pentru altii?

Am de exemplu un vecin zugrav. Are o masina oarecare, berlina, si o foloseste sa isi transporte sculele la locul de munca. Daca il vezi in trafic, singur in masina, ai zice ca e un porc dinasta comod, poluator si bun de plata. Nu vad cum ar folosi transportul in comun. Daca are de lucru fix in zona centrala, ghici cine va plati pina la urma taxa.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Andrei98

Nu stiu in ce bula traiesti tu dar eu am o gramada de colegi sau vecini care merg DOAR cu masina si nu au avut in viata lor un card de STB sau cartela de metrou. Si merg pe trasee unde chiar s-ar putea misca mai repede cu metroul ori fac si drumuri foarte scurte. Oamenii astia sunt problema, cei care cred ca li se cuvine totul cand e vorba despre circulatia cu auto personal si au pretentia sa dispara linii de tramvai sau benzi unice doar ca sa aibe ei mai multe benzi dar pe ei nu-i intereseaza de ce lasa in urma masinile lor.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Utilizator anonim 2 wrote here:
De exemplu daca comanzi ceva de la un magazin aflat in zona centrala pretul produsului va fi mai mare pentru ca acel magazin va avea costuri mai mari cu aprovizionarea sau cu transportul personalului la serviciu si acasa. Personalul o fi compus din aia ai dracu’ care vor sa polueze.

Eu nu stiu de unde atita siguranta. De unde stiti ca din comoditate? Cum definesti comoditatea? Cum evaluezi comoditatea? Si cine iti confera autoritatea sa decizi ce e comod si ce nu pentru altii?

Am de exemplu un vecin zugrav. Are o masina oarecare, berlina, si o foloseste sa isi transporte sculele la locul de munca. Daca il vezi in trafic, singur in masina, ai zice ca e un porc dinasta comod, poluator si bun de plata. Nu vad cum ar folosi transportul in comun. Daca are de lucru fix in zona centrala, ghici cine va plati pina la urma taxa.

1. Va avea un impact capital asupra pretului merdenelei! :lol:
2. Zau? In zona centrala e vreo problema cu transportul in comun? Cand sunt santiere in zona centrala cam cum se pune treaba cu spezele platibile autoritatilor locale?
2. Cat despre fantasmagoria cu ”vecinu”, sa plateasca cine l-a antamat! Eu nu l-am chemat! :rofl:

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. essco

orex wrote here:
Daca erati londonezi, nici tu, nici @andrei11( EL salasluind pe exteriorul inelului  :rofl: )  nu va mai tavaleati atat pe jos! Voiati sa vedeti Centru de la volanul automobilului vostru, bagati mana adanc in ”bozonar”.
..

Da. Dar una e centrul Londrei, alta e centrul Bucurestiului. De ce nu dai ca exemplu Tirana? Sau Banjoul? De ce trebuie sa compari Bucuresti cu Londra?

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Simplu, ca nu inventam noi ”apa calda” in cel mai aglomerat oras din UE!
PS
Tu si @Utilizator anonim 2, aveti Euro 6?
Daca da, nu va mai impacientati, daca nu, gasiti alternative in a nu plati speze care vi se par intruzive in economia bugetului familiei!

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Zeflemelele cu merdenele si zugravi, aluziile subtile la bugetul familiei sa le pastrezi pentru propria persoana.

Nu conteaza ce masina am, e vorba de principii. Daca pe mine nu ma afecteaza acum desi nu sint de acord, e de datoria mea sa ma opun. Data viitoare s-ar putea sa nu mai fie altii care sa se opuna cind arbitrariul si prostia statului m-ar lovi pe mine.

Pina una-alta, taxa e doar un zvon lansat de Antena3. Nu cred ca are rost sa ne infierbintam. Pacat ar fi de Nicusor sa vina cu asa ceva. Ar fi inca o mare deziluzie pentru multi dintre noi.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. essco

andrei11 wrote here:
.. Nu aşa se scapă de poluare, prin taxă. Să se facă  litrul de benzină 20 lei să vedem ce iese.

Alte solutii mai ai?
orex wrote here:
..
Tu si @Utilizator anonim 2, aveti Euro 6?
...

Eu am hibrida, veche de un an. Dar, de cand s-a terminat cu Covidul, merg cu metroul la serviciu.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Daca anumite categorii de masini sint exceptate (hibride, euro 6, ma rog..) nu credeti ca odata prins gustul banilor, statul va inventa alte tertipuri sa le taxeze si pe astea? Vedeti ce se intimpla la Londra.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

essco wrote here:
Dar, de cand s-a terminat cu Covidul  ...

Cu Covidul nu s-a terminat, nu mai primesc televiziunile bani să-l promoveze agresiv şi  obsesiv.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

@Utilizator anonim 2
Era o vorba deunazi, cand eram copii...”fugi cu tancul”!
Subsemnatul a declarat, cf. CIV ce-i sta sub profundor, @essco  e la un level (nivel), net superior, din acest p.d.v., dar ”mata” esti... numai ”Gica Contra”?!
Oricum, ordinea-n Bucuresti  nu si-o asuma nici ”cretofolinu”, cum n-a facut-o nici ”blondy”!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. ByOnu

Mircea G wrote here:
Cita lejeritate ....Offff! sa fie taxa ....
Stimabile , ia in calcul ca taxa aia de centru o vei simti si plati si TU in diverse produse si servicii , indiferent ca mergi sau nu cu masina .


Da, sa fie taxa.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Valentin

Utilizator anonim 2 wrote here:
Traim practic la comun in acest oras; inevitabil actiunile unora sint daunatoare altora in anumite situatii, in altele poate fi invers. Nu cred ca trebuie pusa problema asa, antagonizind categorii de cetateni. E o cale prin care incompetenta autoritatilor poate scapa neobservata.


Din pacate omiti un lucru, si tu ca sofer, chit ca poluezi sau nu (hibrid/electrica) TOT iti este pusa sanatatea in joc! Inteleg ca e mai usor sa platesti o "taxa" invizibila de care nu iti dai seama cand ajungi pe la medic/spital cu diverse boli (respiratorii sau nu), din pacate unii isi dau seama decat atunci cand vad ca speranta de viata scade vertiginos, cand doamne fereste (nu doresc nimanui) te trezesti cu cancer pulmonar. Din pacate nu toate lumea are capacitatea sa inteleaga ca aceasta poluare/acest trafic/ pana si zgomotul asurzitor al motoarelor turate NE PUN sanatatea in pericol! Aici nu mai e vorba ca esti sofer, taximetrist, biciclist, pieton, "STB"-ist, etc.

Eu unul nu vreau sa platesc "taxa" asta invizibila si nici copii mei din cauza unora care nu inteleg niste concepte simple despre particule PM10 / PM2.5, eu personal as plati din banii mei o taxa numai sa pot sa ma plimb in liniste prin centru, fara claxoane, fara zgomotul motoarelor turate, fara sa miros toate rablele cu DPF off.

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422363 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use