Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Vinieta de București și taxa de centru

376 posts, 92233 views
 
Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Uitati ca traiti in București (majoritatea).
Aici te omoara nu doar poluarea directa, ci si cea indirecta prin disparitia oricărui petic de spatiu verde,a aglomerări maxime cu blocuri, .
Nu ne salveaza un parc ici colo daca dipare totul in rest.
Degeaba o taxa daca pe partea cealaltă lasi cvartale de beton si iarasi alt beton pe inaltime si latime.

Cum am mai spus, București-ul e un oras care te sufoca, te omoara, unde poluarea auto are rolul ei, dar NU e singura.
Si ...Bucurestiul e mort ca posibilitate de schimbare urbanistica in bine.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. WT_fan06

Catastrofizare inutilă. Niciun oraș nu e "mort", nu e ca și cum ne resemnăm și ori trăim într-un mediu toxic ori abandonăm "nava". Singuri ne readucem orașul la viață, prin civism. Nu doar la vot, ci și prin implicare în viața de zi cu zi.

Noi încă stăm cu mâinile încrucișate și așteptăm să pice primarul / consiliul perfect, la care să nu trebuiască să depui petiții, să nu faci reclamații, să nu militezi pentru găsirea unei soluții mai bune pentru spațiul în care trăiești, etc. Ei bine acest primar NU există nici în RO și nici altundeva în lume. Occidentul a înțeles asta, la noi mai durează...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Mircea G

@WT_fan06 / " Singuri ne readucem orașul la viață, prin civism" ..... Serios ?
Singurul act " civic " prin care nu poluam , este MOARTEA. Daca nu ati inteles si mai credeti in povestile cu " clima si poluarea "  nasol .
Omul  nu poate exista decit consumind si folosind resursele pamintului . Indiferent ce ar face consuma sau , ma rog , polueaza ... . Restul sint povesti sa faca smecherii bani pe spatele nostru , sa ne f...ta viata .
Referitor la masini ca despre asta este vorba aici , singura masina nepoluanta este aia care NU a fost construita . wake up !

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. ByOnu

Mircea, desigur ca poluam prin orice activitate, insa aici este vorba de CAT anume poluam. Daca putem reduce amprenta de poluare, trebuie sa o facem.

Iar dincolo de simpla poluare, vrem si sa reducem concestia traficului, nu? Sau e perfect cum e acum, cu bulevarde blocate?

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. 1.cremsnit

Rezumatul ultimelor pagini:  iac, tramvaiul troncane si miroase urat > orice argument oricat de bazat pe fapte si exemple reale...

Cam revoltator as zice.. Cam revoltator ca un copil nu mai are siguranta pe strada pentru ca i-a mirosit cuiva urat tramvaiul. Cam revoltator ca nu mai exista trotuare circulabile pentru ca tramvaiul troncane. Cam revoltator ca mii de arbori si zeci de hectare de spatii plantate au fost betonate ca oamenii sensibili sa aiba unde sa-si planteze gratuit (APARENT gratuit) privilegiul cu pneuri. Cam revoltator cum dispar trecerile de pietoni PENTRU A PUNE PIETONII IN SIGURANTA?!?!?! = a favoriza si mai mult o categorie privilegiata. Cam revoltator ca nu-mi mai recunosc cartierul, totul fiind ingropat intr-un ocean de sicrie de tabla. Cam revoltator ca grosul banilor publici investiti in transporturi au fost bagati in auto si firimiturile au mers la electric si feroviar.

Cam revoltatoare indrazneala de a apara privilegiul evident, privilegiu care dauneaza atat de mult intregii comuntati... Si cam revoltator sa vezi cum pentru a apara confortul propriu exista energie si interes, dar cand e vorba de a apara transportul public, brusc loveste astenia.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Si pe toate astea le rezolva inca o taxa :) Pe care daca o platesc pot circula bine mersi in continuare sa dau peste copii, sa va gazez si sa tai copacii. Genial.
“Privilegiu”? Am mai auzit cuvintul asta la niste exaltati de peste ocean doar ca se referea la albi nu la soferi. Inca putin si ne mutati in Siberia sau, eventual in Baragan, acuzati de toate relele. Noroc ca majoritatea sint inca oameni normali la cap.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

Ne încurcăm de aiurea în tot felul de speculaţii. Eu aş interzice total circulaţia auto în Bucureşti.
Aş înfiinţa serviciul de transport public cu faetoane. O problemă o să fie cu ecologiştii din cauza balegii. N-o să mai pălătim taxă de poluare, o să plătim taxă pe  fân şi balegă.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. subway guru

Daca trecem la transport hipo trebuie sa infiintam ciupercarii pentru reciclarea si valorificarea balegarului!
:rofl:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Utilizator anonim 2

Pai asta e solutia, de fapt, interzicerea circulatiei auto in oras. Si dorinta adevarata a comunistilor de tip nou: interzicerea proprietatii si libertatii individuale. Cind vorbim de un privilegiu, implicit cineva sau ceva il acorda. Cine? Statul. Carevasazica, posesia masinii e un privilegiu care, la o adica, poate fi revocat de stat, nu?

Nu au curajul sa vina sa spuna direct: domnule, gata, fara masini in centru! Incep cu o taxa (pe masinile mai vechi; nu conteaza ca sint putine sub euro 4 si cind erau ele ultimul racnet erau la fel de multe in centru, si mai multe si mai vechi si mai poluante dar nu se criza nimeni).
Nu conteaza ca cererea e inelastica (cum am mai spus, majoritatea folosesc masina de nevoie si o vor folosi in continuare ca nu au incotro) si deci efectul taxei va fi spre zero. Ca urmare, o sa trebuiasca marita sau extinsa. La fel, ineficienta. Atunci, intr-un final, se va ajunge la punctul dorit: interzicere totala.

Atit s-a inteles din ce am spus eu? Ca tramvaiul pute si troncane? Argumentele prezentate spun ca taxa poate fi eficienta (desi eu am dubii si am explicat de ce) dar asta nu inseamna ca e si corecta. E mare diferenta.

Sa nu amestecam lucrurile. Parcarea pe trotuar in detrimentul pietonilor poate fi rezolvata foarte simplu, imediat. Nu e nevoie de nici o taxa ci doar de niste stilpisori sau borduri. Nu cred ca e cineva sa se opuna, sint perfect de acord.
Cu spatiile verzi transformate in parcare iar, de acord. De la bun inceput nu trebuia permis acest lucru. Ce ne facem insa ca insesi primariile de sector s-au apucat sa le “legalizeze” amenajindu-le sau pur si simplu percepind chirie. Aici e problema, la autoritati. Daca nu ar fi creeat locuri suplimentare de parcare, ar fi limitat in mod natural numarul masinilor “absorbite” de oras. Daca nu ai unde sa o  parchezi la domiciliu, nici nu o mai cumperi.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

Băieţi, bagajele  făcute, cursă chater destinaţia Pyongyang, aici e raiul cetăţenilor care preferă mersul pe jos, maşini aproape 0 ( zero ), transportul  în comun habar nu am cum e.
O variantă ar fi şi Noua Caledonie, am auzit că şi pe acolo ar fi mişto.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. subway guru

Nevoia de transport e generata de necesitatile economiei, daca o castrezi, castrezi economia cu consecinte nashpa.
Raspunsul destept e sa oferi in schimb transport in comun eficient si suficient dar ti-ai gasit, ca n-ai cu cine…
:bleah:
Investitiile in infrastructura de transport au fost primele si cele mai vaduvite dintre toata si s-au vanturat in schimb tot felul de aiureli habarnistice ce nu se vor materializa niciodata!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

”Conservele” sunt bine primite, pretutindeni, doar sa aiba parola...de acces! :rofl:

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. subway guru

Asa ca tine???
:rofl:  :rofl:  :rofl:

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. andrei11

Guru, Conserva şefă sunt eu, nu ştiai ?
Să revenim la taxa pe prostie, Pyongyang şi evident, Noua Caledonie.
:bere:

 


Go to page:  1  ... 21 22 23 24 25 26 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use