Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Săptămâna Europeană a Mobilității în București - 16-22 septembrie 2022

25 posts, 6457 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Mircea G

Este loc de un comentariu ?
Saptamina mobilitatii ? Nu inteleg ideea si " ce aduce " in peisaj . Sintem noi destul de " mobili " , nu suferim de artroza circulatorie! In formatul actual este un eveniment ce nu trezeste nimic in mintea oamenilor.
Da , prezentam " vechiturile " . Asta este ok . Este interesant sa vedem istoria transportului in comun  , chiar daca s-a pastrat putin . ...dar in rest ? raminem la istorie si regrete ?
Sintem totusi la o carte de istorie de inceputurile transportului in comun . Nu vedem si niste depouri moderne , garaje , echipamente noi , solutii de sistematizari de trafic , nimic ???
Atunci ce aducem nou , care este dezvoltarea , care este " mobilitatea " ?

 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București ByOnu

Partea de < viitor > s-a rezumat la un stand la intrarea in Parcul Herastrau. Nu am putut ajunge, deci nu stiu cat de interesant a fost standul.

Mobility Expo: În weekendul 17-18 septembrie (orele 10.00-18.00), la intrarea din Piața Charles de Gaulle a Parcului Regele Mihai I, TPBI va organiza „Mobility Expo” – un eveniment care informează publicul despre proiectele de mobilitate inițiate și aflate în curs de dezvoltare la nivelul Regiunii București – Ilfov.

 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Dragos31

Pe parcursul celor doua zile (17 si 18 Septembrie), in fata Parcului Regele Mihai I au fost expuse autobuzul Mercedes-Benz Citaro Hybrid 7008 si interventia B 101 BHJ.

Cateva cadre cu 7008.








































 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Dragos31













Si cu cateva afisaje mai rar intalnite :)


























B 101 BHJ.



 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Dragos31

In continuare, catva cadre cu o parte din autobuzele repartizate pe cursele speciale Green Line.

Harta 700, 701, 702, 703.jpg (528.29 KB; downloaded 2823 times)


Linia 700.

7087 - Linia 700 - Parcul Regele Mihai I - 18 Septembrie 2022





7087 - Linia 700 - Soseaua Virtutii - 18 Septembrie 2022





7093 -  Linia 700 - Calea 13 Septembrie - 17 Septembrie 2022





7093 - Linia 700 - Parcul Regele Mihai I - 18 Septembrie 2022



















 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Dragos31

Linia 701.

IF 41 TCM - Linia 701 - Parcul Regele Mihai I - 18 Septembrie 2022






Linia 702.

6528 - Linia 702 - Parcul Regele Mihai I - 18 Septembrie 2022





6559 - Retragere 702 - Parcul Regele Mihai I - 18 Septembrie 2022






Linia 703.

IF 13 NFD - Linia 703 - Parcul Regele Mihai I - 18 Septembrie 2022





IF 94 POV - Linia 703 - Parcul Regele Mihai I - 18 Septembrie 2022



 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București subway guru

Mircea G wrote here:
Este loc de un comentariu ?
Saptamina mobilitatii ? Nu inteleg ideea si " ce aduce " in peisaj . Sintem noi destul de " mobili " , nu suferim de artroza circulatorie! In formatul actual este un eveniment ce nu trezeste nimic in mintea oamenilor.
Da , prezentam " vechiturile " . Asta este ok . Este interesant sa vedem istoria transportului in comun  , chiar daca s-a pastrat putin . ...dar in rest ? raminem la istorie si regrete ?
Sintem totusi la o carte de istorie de inceputurile transportului in comun . Nu vedem si niste depouri moderne , garaje , echipamente noi , solutii de sistematizari de trafic , nimic ???
Atunci ce aducem nou , care este dezvoltarea , care este " mobilitatea " ?

Ce sa prezinte cand de aproape zece ani nu se misca mai nimic in afara de promisiuni sforaitoare niciodata indeplinite?

 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Andrei98

Nici macar o licitatie nu mai sunt in stare sa o duca la bun sfarsit, ca sa se faca o achizitie trebuie sa treaca prin vreo 3 licitatii anulate.

 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București shoppy

Nici măcar să organizeze un watman să plimbe copiii cu tramvaiul de epocă nu sunt în stare, de vine nesimțitul și debitează "am muncit destul pe gratis, ori dați șpagă ori plec acasă".

 


  • Endrei Mistodie
  • Posted:
  •  

Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Endrei Mistodie

În data de 18 septembrie 2022, autobuzul 702 din Green Line nu m-a dus pe traseul corect. La tur m-a dus pe traseul corect și am vizitat câteva mănăstiri din localitățile Ghermănești, Snagov respectiv Siliștea Snagovului și un muzeu cu obiecte țărănești din localitatea Piscu, jud. Ilfov, însă la întoarcere nu m-a dus pe traseul corect, la retur. A mers pe DC 182 (Drumul Piscului), DC 182, dar apoi șoferul văzând indicatorul de București via DN1, m-a dus pe la Herăstrău, a întors în sensul giratoriu de la Piața Charles de Gaulle, apoi am coborât și am mers la metrou, întorcându-mă spre casă.

 


Re: Săptămâna Europeană a Mobilității în București Andrei98

Si tu te-ai trezit abia dupa 4 luni sa ne zici asta?

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421772 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use