Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Biblioteca Națională a României

95 posts, 25120 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Biblioteca Nationala Buzescu

A facut cineva poze la terenul din jurul Bibliotecii Nationale?

 


Re: Biblioteca Nationala mradulescu

Acuma se mai intampla si la investitii private, MULT MAI ATENT supravegheate in timpul constructiei...

Adica am patit chiar eu... ca chirias intr-o cladire noua de birouri...

Si ne-am inundat la o ploaie zdravana la etajul 2 din 4.

 


Re: Biblioteca Nationala subway guru

S-o crezi tu ca investitiile 'private' sunt mai atent 'supravegheate' din pct de vedere 'calitate'...la aia conteza doar 'costul'... :o
Se 'preteaza' la toate 'derogarile' posibile, doar ca sa maximizeze cashtigul... :cry:
'Profitul' iese exclusiv pe 'spinarea' fraierilor de beneficiari/utilizatori... :ugeek:
Nici nu stii ce ai 'platit'... :lol:
Ai platit 'totul', inclusiv inundatzia... :(
Diferentza esentziala e ca Ministerul inKultuturii 'nu e privatzi' si diferentzele de cost nu s-au dus doar in 'profit necuvenit' ci mai ales in shpagi necuvenite... :o

'Nihil Sine Koruptzionis!' :oops:

 


Re: Biblioteca Nationala mradulescu

N-am platit eu, ca eram chiriash...

Investitorul privat a angajat un consultant, pe nume Gardiner & Theobald, care a supravegheat indeaproape TOATE lucrarile ( am fost martor...) si a ridicat toate obiectile relevante....zi de zi, ora de ora

Oricum, acolo contructorul lucra zi-lumina, nu ca la lucrarile din bani Publici (a mai vazut cineva vreun muncitor pe santierul Berzei-Buzesti in ultima saptamana....)

Evident ca logica privatului este sa minimizeze costurile, dar nu accepta sa fie tras in piept de neglijenta constructorului... ci acesta este tinut sa realizeaza lucrarile din proiect/contract....

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Biblioteca Nationala Dr2005

mradulescu wrote:
a mai vazut cineva vreun muncitor pe santierul Berzei-Buzesti in ultima saptamana....)

Aia e lucrare ilegală... plus că Oprescu ştie că nu are cum să o termine până la alegeri, iar până la următoarele alegeri mai e timp.

 


Re: Biblioteca Nationala andrei11

subway guru wrote:
S-o crezi tu ca investitiile 'private' sunt mai atent 'supravegheate' din pct de vedere 'calitate'...la aia conteza doar 'costul'... :o
Se 'preteaza' la toate 'derogarile' posibile, doar ca sa maximizeze cashtigul... :cry:
'Profitul' iese exclusiv pe 'spinarea' fraierilor de beneficiari/utilizatori... :ugeek:

Stai ca nu inteleg !
La Basarab / la M 5 nu lucreaza companii private ? Si mai sunt si straine. Sau am incurcat eu lucrurile ?

 


Re: Biblioteca Nationala mradulescu

Dr2005 wrote:
mradulescu wrote:
a mai vazut cineva vreun muncitor pe santierul Berzei-Buzesti in ultima saptamana....)

Aia e lucrare ilegală... plus că Oprescu ştie că nu are cum să o termine până la alegeri, iar până la următoarele alegeri mai e timp.

Ilegala sau nu.. din cand in cand SE lucreaza, din cand in cand NU.... fara sa existe vreo noutate in regimul juridic al lucrarii...

 


Re: Biblioteca Nationala subway guru

@mradulescu:
daca au fost asa de 'scrupulosi' de ce te-au 'inundat'...???...sau in realitate i-a cam 'durut in pix'???
@andrei11:
Ai incurcat 'borcanele'...era vorba de 'investitor', nu de executant...

 


Re: Biblioteca Nationala mradulescu

Pai s-a gresit proiectul... nu s-a luat, probabil in considerarea o ploaie asa de puternica...

Ce am afirmat eu este ca nu este neaprat o neglijenta crasa, si ca se intampla incidente (nefericite) si la investitii private, nu numai la cele publice.. Doar  ca primele sunt MULT mai bine supravegheate... deci in consecinta, la o lucrare publica, sunt, din cauza SISTEMLULUI, ceva mai probabile....

 


Re: Biblioteca Nationala subway guru

Daca s-a gresit proiectul...trebuie sa plateasca proiectantul...
Daca e 'nebagarea' de seama a consultantului...plateste consultantul...
Daca e greseala de executie...plateste constructorul...
Daca insa e 'reaua intentie' a 'investitorului'...au de platit doar 'prostii' care au luat plasa...aka matale...
Ai o impresie 'complet falsa', din ce stiu eu 'proiectele' private sunt muuuult mai 'neglijente' si total in 'defavoarea' beneficiarilor finali decat cele publice...
La 'privatzi' fraierii (adica tu) platesc tot...

 


Re: Biblioteca Națională a României Gabi23

Zona adiacentă clădirii Biblioteca Națională a României, este neîngrijită, cu iarba netunsă, cu multe pet-uri, mucuri de țigară, fântâni nefuncționale, copaci uscați. O bătaie de joc a factorilor de decizie care ar trebui să pună în valoare această zonă care ar trebui să fie un pod de cultură. O rușine a Bucureștiului!
A încărcat ceva ilegal, Robert Negoiță, primarul Sectorului 3 și -au murit doi oameni  :(  din păcate și totul a fost sistat...    
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (2).jpg (511.46 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (3).jpg (559.73 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (4).jpg (540.66 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (6).jpg (343.9 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (7).jpg (498.79 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (8).jpg (521.9 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (9).jpg (459.98 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (10).jpg (479.42 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (11).jpg (465.8 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (12).jpg (421.27 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (13).jpg (473.34 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (14).jpg (342.9 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (15).jpg (510.2 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (16).jpg (495.44 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (17).jpg (575.1 KB; downloaded 500 times)
Biblioteca Națională a României - 30.07.2023 (18).jpg (481.9 KB; downloaded 500 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422367 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use