Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiDocumente strategice ale municipiului București

 

Topic: Planuri urbanistice Bucuresti

34 posts, 4040 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: PUG si PUZuri cris_m

shoppy wrote here:
La ce foloseste practic zonarea Bucurestiului?

Zonarea este utila, de exemplu, pentru PMUD, te ajuta sa identifici originile deplasarilor printr-o abstractizare. Practic, o zona sub forma poligonala este transformata intr-un punct de origine. De regula acel punct este centrul de greutate (centroidul) zonei respective. De regula se prefera mai putine zone cu suprafete mai mari pentru a usura calculul distantelor intre aceste zone, determinarea atractivitatii zonei etc.

Pentru o mai buna intelegere, atasez o zonificare a cartierului Titan facuta de mine pentru un proiect la master. Cu galben sunt zone de locuit, cu rosu zone mixte, atat cu locuinte, cat si cu puncte de interes care genereaza trafic important (mall-uri, parcuri, piete, fabrici, scoli mari etc). Sigur, ce am facut eu a fost mai complex, puteam sa mai simplific, dar intelegeti ideea.
Zonificare si centroizi.png (33.94 KB; downloaded 909 times)

 


Re: PUG si PUZuri Vasile52

Se pare ca acestia au adaugat o clarificare...

Clarificare: „Harta cartierelor” este strict orientativă și a fost realizată pentru a fi utilizată în cadrul acestei etape de consultare, spre a putea spațializa răspunsurile la chestionar. Delimitarea cartierelor nu reprezintă o propunere a Planului Urbanistic General al Municipiului București, nu reprezintă contururi administrative și nu reprezintă în nicio privință poziţia oficială a Primăriei Municipiului București. „Harta cartierelor” constituie doar un instrument preliminar de anchetă.

https://pug-bucuresti.uauim.ro/cartiere

 


Re: PUG si PUZuri cris_m

Da, intr-adevar ajuta si la chestionare. Am vazut si eu ieri.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: PUG si PUZuri Utilizator anonim 2

“ Marcel Ciolacu (PSD) și Nicolae Ciucă (PNL) au pus în aplicare un atentat la siguranța și sănătatea cetățenilor României.
Planul lui Ciucă și Ciolacu, realizat cu sprijinul parlamentarilor PSD și PNL, poartă denumirea de - Proiect de lege privind Codul amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor. Acest plan a fost deja adoptat tacit de Senat, în urma lobby-ului agresiv al antreprenorilor imobiliari. Au dat liber la betonarea parcurilor și a spațiilor verzi, iar construcțiile ilegale – Cathedral Plaza, One Modrogan, terasele din parcuri, blocurile ridicate în cartierele de case etc - vor putea fi trecute rapid în legalitate. Este un atentat la viața noastră pentru că spațiile verzi nu vor mai fi protejate, li se va putea schimba funcțiunea în spații construibile.
Practic, vorbim de modificarea a zeci de legi, ordonanţe, hotărâri şi ordine ce reglementează în prezent amenajarea teritoriului, urbanismul și construcțiile. Toate acestea vor dispărea, iar regulile din aceste trei domenii vor fi reunite în actul normativ. Acest nou Cod al amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor este plin de amendamente toxice care au fost avizate favorabil de comisiile de specialitate ale Senatului controlate de PSD și PNL (L195/2023).
Din datele pe care le am, parlamentarii PSD și PNL din Camera Deputaților vor să voteze rapid miercuri acest proiect de lege, se realizează un simulacru de procedură și se va mima dezbaterea parlamentară pentru a fi trimis cât mai repede la promulgare. Totul în dezinteresul oamenilor și al interesului public.
Vă las aici cronologia L195/2023 pentru ca fiecare cetățean să vadă adevăratele preocupări ale PNL PSD:
• 29 martie 2023: Guvernul României condus de Nicolae Ciucă adoptă Hotărârea pentru supunerea spre adoptare a proiectului de Lege privind Codul amenajării teritoriului, urbanismului şi construcţiilor. Proiectul este transmis Senatului pentru a fi adoptată în procedură de urgență, potrivit art. 76, alin (3), din Constituția României.
• 29 martie 2023: Consiliul Legislativ, condus de Florin Iordache, l-a avizat favorabil.
• 11 aprilie 2023: Senatul României (Alina Gorghiu) a aprobat procedura de urgență solicitată de Guvernul României (Nicolae Ciucă).
• 12 aprilie 2023- 10 mai 2023: Comisiile de specialitate din Senat controlate de PSD și PNL l-au avizat  favorabil.  
• 9 iunie 2023: Senatul României a adoptat tacit acest act normativ, deoarece nu a fost dezbătut și votat în termenul legal.
• 12 iunie 2023: Senatul României (Alina Gorghiu) a transmis proiectul către Camera Deputaților (Marcel Ciolacu), în calitate de Cameră Decizională.
• 19 iunie 2023: Proiectul a fost trimis către comisiile de specialitate din Camera Deputaților pentru avizare.
• 27 iunie 2023: Comisia pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului din Camera Deputaților are termen pentru depunerea raportului.
De când am devenit primar instituția pe care o conduc a câștigat în instanță desființarea a nu mai puțin de 200 de construcții ilegale: de la garaje și hale, până la case și blocuri. Am oprit sute de autorizații ilegale și șantiere care n-aveau autorizație și am demolat. Pentru aceste cifre a fost nevoie de reformă administrativă internă: demiterea funcționarilor corupți din Departamentul de Urbanism și Departamentul de Disciplina în Construcții al Poliției Locale și aducerea unor specialiști cinstiți. O muncă nevăzută și de durată.
Legea PNL PSD oprește această luptă și încurajează mafia imobiliară lăsând primăriile fără nici o putere în fața acesteia. Proiectul lui Ciucă și Ciolacu trebuie blocat urgent. Fac apel la Ordinul Arhitecților din România, ONG-urile de mediu și cele culturale, la Avocatul Poporului să reacționeze cu privire la efectele vătămătoare pe care actul normativ le va produce dacă ca fi adoptat în Camera Deputaților.  
De asemenea, grupul USR depune toate eforturile pentru ataca la CCR această anomalie. Fiindcă mai suntem câțiva cetățeni (puțini ce e drept) care nu vom lăsa actuala coaliție nocivă să ne desfigureze.”

https://www.facebook.com/clotildearmand.ro

Luni de la ora 18 e protest in Piata Victoriei pe acest subiect. Sper sa ne strangem cat mai multi: Protestăm pentru salvarea spațiilor verzi!
https://facebook.com/events/s/protestam- ... 6154946/

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: PUG si PUZuri Utilizator anonim 2

“ 🔴 PSD își schimbă părul, dar năravul ba! Parlamentarii PSD au dat liber la betonarea spațiilor verzi. După ce ieri au amânat pentru toamnă dezbaterile la Codul Urbanismului care conține prevederi nocive, azi, pe nepusă masă, în stilul ordonanței 13 au strecurat pe ordinea de zi a comisiei de mediu un proiect de modificare a legii spațiilor verzi care fusese uitat prin sertare din 2018.
🔴 Au mutat astfel amendamentele toxice din Codul Urbanismului în acest proiect și au sperat că nu observă nimeni.
🔴 M-am dus la ședință de urgență, mi-am spus punctul de vedere, dar majoritatea parlamentară a votat cum a vrut.
🔴 Forma legii care va intra mâine dimineață la plen este un atentat la sănătatea oamenilor și a orașelor din întreaga țară.”

https://www.facebook.com/NicusorDan.ro/?locale=ro_RO

“UPDATE: 15 minute. Atât a fost nevoie pentru PNL și PSD să voteze amendamentele care ne distrug orașele. Fac precizarea că amendamentele respective au fost depuse de o deputată PSD al cărui soț deține o imensă afacere imobiliară. Mâine vor supune la vot.
ALERTĂ
Dacă ieri au amânat până în septembrie dezbaterea pe modificările aduse urbanismului, PSD PNL au depus azi la Comisia de Mediu din Parlament aceleași amendamente pentru distrugerea spațiilor verzi și a parcurilor.
Vor cu orice preț să construiască cartiere de blocuri în parcuri și să distrugă spațiile verzi. Înțeleg că în acest moment se discută în Comisia de Mediu din Camera Deputaților exact amendamentele toxice despre care am semnalat ieri. Mâine ar urma să voteze aceste modificări toxice.
PSD PNL continuă să facă acest atentat la siguranța și sănătatea noastră de dragul mafiei imobiliare.”

https://www.facebook.com/clotildearmand.ro

Miine miercuri 28 iunie la ora 9 ma duc la protest la Parlament. Am fost si ieri la Guvern. Sper sa veniti si voi.

 


Re: Planuri urbanistice Bucuresti ByOnu

Dominatrix wrote here:
Pe site'ul Primariei, daca nu cumva stii de el:

http://www.pmb.ro/servicii/urbanism/pug/pug.php

Recunosc ca nu stiu cat de buna e rezolutia, fiindca n-am avut curiozitatea sa dau download.


Link functional pentru PUG 1999: https://www2.pmb.ro/servicii/urbanism/pug/pug.php

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documente strategice ale municipiului București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422352 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use