Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR)

46 posts, 6490 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) reiny2000

Premieră în România: amendă record pentru proprietarii celor 12 hectare retrocedate în Parcul IOR - 35 milioane de euro pentru diminuarea spațiului verde
Proprietarii celor 12 hectare retrocedate în Parcul IOR au fost amendați de Primăria Capitalei, prin Poliția Locală, cu 35 milioane de euro pentru diminuarea spațiului verde, a anunțat primarul general, Nicușor Dan. Amenda a fost dată pentru că pe o suprafață de 9.000 mp din spațiul verde au fost scoși arborii și iarba și zona a fost nivelată.

„Am venit să anunțăm amenda pe care Poliția Locală a dat-o ieri proprietarului din Parcul IOR, doamna Cocoru, în sumă de 35 de milioane de euro. Țin să felicit Polia Locală a Municipiului București pentru acest gest. În sfârșit Poliția Locală a Municipiului București se comportă ca o autoritate care apără interesele cetățenilor”, a declarat Nicușor Dan.

Nicușor Dan: „Aici am avut de a face cu o bătaie de joc la adresa cetățenilor și a interesului public”

Amenda a fost dată în baza Legii 24/2007 privind spațiile verzi.

„Aici am avut de a face cu o bătaie de joc la adresa cetățenilor și a interesului public, care în sfârșit este penalizată de autoritatea publică. Este vorba de un articol din Legea 24/2007 care interzice reducerea suprafețelor de spațiu verde și este foarte important ca acest articol să rămână în Legea 24, atât prin anumite propuneri care s-au făcut la Codul Urbanismului cât și de modificare a Legii 24, care sunt dezbătute în Parlament, acest articol ar urma să dispară. Este un articol care penalizează schimbarea destinației spațiului verde sau reducerea suprafeței spațiului verde cu o sumă între 10.000 și 20.000 lei/mp”, a explicat Nicușor Dan.

Amenda poate fi contestată în instanță de proprietari.

În ceea ce privește atacarea titlului de proprietate în instanță, primarul general a fost destul de rezervat.

„Cred că sunt 6 luni de când ne preocupă situația Parcului IOR și acționăm pe două planuri: un plan, dreptul de proprietate. Cel de-al doilea plan, amenda pe care am dat-o azi, pe care nu am dat-o să o dăm să facem un spectacol TV, am dat-o ca să fie plătită de proprietarul care a făcut aceste fapte și pentru asta analiza juridică a fost foarte-foarte amănunțită. În ceea ce privește partea de proprietate, există de asemenea, o analiză foarte amănunțită și marea problemă este că într-un litigiu în care municipiul a fost parte, s-a stabilit opozabil și față de primarul municipiului București și față de Municipiul București și Sectorul 3, că aici nu este parc. Și atunci, din considerentul ăsta, o acțiune pe care noi să o facem pe partea de proprietate, are destul de puține șanse de reușită.

Nu vreau să comentez acțiunea Prefectului. Dar vreau să vă informez că cu la fel de mare tamtam prefectul Greblă a atacat actele de retrocedare pentru Parcul Bordei și instanța le-a respins ca tardive fiindcă instituția prefectului cunoște de 20 de ani dispoziția de retrocedare.Nu vreau să comentez acțiunea prefectului, eu mi-aș dori să aibă succes. Suntem în contact cu ONG-urile și sperăm ca cineva care nu are în spate toată această istorie procesuală să reușească să anuleze dispoziția de retrocedare”, a explicat Nicușor Dan.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) Utilizator anonim 2

Asa da!

Pe de alta parte, dupa aceeasi logica, cit e amenda de care ar fi pasibil onorabilul, preacuratul si preacinstitul primar Ciucu care a "redat comunitatii" spatiile verzi ale blocurilor de pe Iuliu Maniu betonindu-le cu generozitate? 10.000 - 20.000 lei/mp inmultit cu suprafata corespunzatoare. Cind o vedem si pe asta? Sau nu se aplica decit proprietatilor private?

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) shoppy

Parcurile sunt la PMB in timp ce spatiile verzi sunt la PS, deci ar trebui sa se amendeze singur.

 


Re: Parcul Alexandru Ioan Cuza (Parcul Titan / IOR) Gabi23

În parc se lucrează la amenajarea unor fântâni arteziene ornamentale.
Parcul Alexandru Ioan Cuza - Titan - 22.11.2023 (1).jpg (536.75 KB; downloaded 283 times)
Parcul Alexandru Ioan Cuza - Titan - 22.11.2023 (2).jpg (585.95 KB; downloaded 283 times)

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422349 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use