Clubul modeliștilorSimulatoareOMSI (2) The Omnibus Simulator

 

Topic: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse

351 posts, 174485 views
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse Prichindel200

Salut! Ma poate ajuta cineva? Fac un edit la acest MAN si am intampinat o problema: la usa din fata, se deschide doar usa 1, adica usa soferului, cand ar trebui sa fie total opusul.
Recunosc, nu ma pricep foarte bine la OMSI, mai ales ca, din cate puteti observa, am uitat sa sterg cateva lucruri la autobuz, dar se rezolva si asta. Acum am nevoie urgenta de usa aceea, sper sa nu trebuiasca sa-l modific din Script, unde sunt total paralel.
Omsi 2 2_14_2024 3_26_28 PM.png (1.97 MB; downloaded 1354 times)

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse Jeorje

Nu cunosc autobuzul, dar nu exista un selector in cabina pentru a alege intre usa de pe partea soferului si de pe partea calatorilor? La varianta originala cum se deschide?

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse Adrian.B

Trimite-mi in privat un link cu modul si te ajut cu placere!

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse Prichindel200

Jeorje wrote here:
Nu cunosc autobuzul, dar nu exista un selector in cabina pentru a alege intre usa de pe partea soferului si de pe partea calatorilor? La varianta originala cum se deschide?

Nu prea, deoarece cel care l-a facut nu a pus aceasta configuratie.
@Adrian.B iti trimit autobuzul, ma poti adauga pe Discord: sh4d5wnewacc
Apropo, legat de acest lucru, am rezolvat problema cu usa, doar am scos-o si am facut un alt obiect in Blender cu componentele acesteia. Acum am nevoie doar ca calatorii sa urce prin a 2-a parte a usii, adica nu pe acolo unde e soferul (nu stiu cum sa va explic, cred ca stiti la ce ma refer, ati vazut si voi autobuz cu perete separator la usa.
Multumesc tare mult ca va oferiti sa ma ajutati!

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse Jeorje

Asta se poate face din fisierul passengercabin.cfg. Se scoate punctul de intrare pentru usa "0"

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse TheTigerBeast

Isuzu Citiport 12 Minipack 0.1





Acest minipack Isuzu Citiport contine autobuzul de baza + 5 Repaint-uri de la operatori din Romania si Republica Moldova:

- Tursib Sibiu

- Parcul Urban Autobuze Chisinau

- Compania de Transport Public Iasi

- CTBus Constanta

- Braicar Braila

Fiecare repaint contine display-ul programat cu culorile care reflecta realitatea.


Download: https://omsi2romania.blogspot.com/2024/02/reupload-isuzu-citiport-12-minipack-01.html

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse Prichindel200

Jeorje wrote here:
Asta se poate face din fisierul passengercabin.cfg. Se scoate punctul de intrare pentru usa "0"

Am facut asta deja, dar acum nu mai urca pasagerii deloc in autobuz  :roll:

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse TheTigerBeast

Mega-Pack Numere de Inmatriculare Bucuresti pentru trafic





OMSI 2 ROMANIA va prezinta cel mai mare pachet de placute de inmatriculare
pentru OMSI 2: 17.573 de numere de inmatriculare, doar pentru municipiul Bucuresti.
Sirul de placute pleaca de la B 01 AAA si se termina la B 590 ZZZ.

Sunt incluse atat placute cu 2 cifre cat si cu 3 cifre.

Din motive evidente, ca si in realitate, nu exista numere de inmatriculare cu litera Q, aceasta fiind inlocuita cu litera O. Am pastrat, totusi, pe cele considerate "interzise"

Pentru instalare pur si simplu punem registrations.txt in folderul hartii pe care vrem sa avem masini inmatriculate pe Bucuresti.

Da, pe viitor vom face si un megapack cu numere de inmatriculare din TOATE judetele. Pana atunci, bucurati-va de asta.

Download: https://omsi2romania.blogspot.com/2024/02/mega-pack-numere-de-inmatriculare.html

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse cris_m

Intrebare: nu comenteaza nimeni cu GDPR-ul legat de numerele autoturismelor?  :)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse ADK

Nu prea văd de ce ... Este un joc, plus că același număr de înmatriculare îl poți găsi chiar și în altă țară (vezi Ungaria și Rp. Moldova, care au formatul ABC-123, sau noi cu UK).

Știam că se pot face cu orice numere vrei, că găsisem și eu fișierul notepad pe undeva. Dar nu aveam răbdare să scriu atâtea numere (B 01 AAA-B 999 ZZZ, iar la numere din țară nici nu mă gândisem), deși eram sigur că o să fie interesant în timpul gameplayului. Ar fi o variantă și ceva numere gen B 100 PROBE sau măcar numerele de rodaj de genul B 12345. Ceva generator nu există ca să nu mai scrieți manual?

Plăcuțele de stații de genul București nu s-a gândit să facă nimeni?

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse ByOnu

Genial colajul de mai sus. Pentru autenticitate, vad ca-s pline trotuarele de masini parcate. Iar traficul este pe masura. :rofl:

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse TheTigerBeast

cris_m wrote here:
Intrebare: nu comenteaza nimeni cu GDPR-ul legat de numerele autoturismelor?  :)

Nu. Porcaria asta cu GDPR e invocata de cei care comit greseli in trafic si nu vor sa fie facuti de ras, simplu :))) Atat timp cat e pus pe masina ta si e obligatoriu acest lucru, e complet vizibil oricui.

ByOnu wrote here:
Genial colajul de mai sus. Pentru autenticitate, vad ca-s pline trotuarele de masini parcate. Iar traficul este pe masura. :rofl:

Doar o mica demonstratie din Ahlheim Laurenzbach romanizat :P

ADK wrote here:
Ar fi o variantă și ceva numere gen B 100 PROBE sau măcar numerele de rodaj de genul B 12345. Ceva generator nu există ca să nu mai scrieți manual?


Pentru B 100 PROBE sau cele de rodaj trebuie facut fontul rosu, ceea ce OMSI 2 nu stiu sa suporte. Plus ca aparenta lor dintr-un numar de peste 17.000 de numere ar fi FOARTE RARA. Nu au fost scrise manual lol, am inceput acum cativa ani cu Excel dar s-a oprit la un moment dat ca i-am atins limita (pe la XFD parca) si azi am continuat cu chatGPT.

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse PaulIP

OMSI suportă orice culoare de font câtă vreme știi să o configurezi din parametrii de sub [texttexture] din model.cfg. Nu asta e problema, ci faptul că unii 🙄 vor totul mură în gură. Numere de probe am văzut maxim 10 la viața mea și sunt total irelevante pentru un trafic AI dintr-un simulator. Numerele de leasing/export (nu "de rodaj" domnu' ADK, înțeles?) la fel...
Semne de stații RATB au sens pe o hartă a Bucureștiului, ceea ce nu există, deci.....

 


Re: Omsi - The Bus Simulator - discutii diverse Prichindel200

Vin cu un mesaj din nou sa va spun ca acum inteleg ce trebuie sa fac cu MAN-ul acela...faza este ca am nevoie de cineva care se pricepe la coordonatele acelea, eu nu ma pricep sa le pun din pacate.
@Jeorje ai dreptate, chiar trebuie scos punctul de intrare la usa 0, doar ca va trebui sa rescriu si sa pun "1", problema este ca nu se mai urca deloc pasagerii, lucru pe care ti l-am zis deja (asa stiu).
Daca se pricepe cineva la a modifica coordonatele, adica pe unde sa mearga pasagerii, primesc orice ajutor cu drag.
Imi cer scuze daca cumva v-am enervat, dar e greu sa modifici lucruri in acest joc, eu de abia am inceput. Mai am si de facut propriile mele modele, dar acum ma intereseaza sa rezolv cu chestia asta.
M-am uitat pe un alt forum si m-am informat in legatura cu ce trebuie sa fac, dar faza e ca nu explica si cum trebuie sa fac, adica este dificil cu coordonatele, mai ales ca trebuie sa fac si peretele separator pentru usa 1.
Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre!

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: OMSI (2) The Omnibus Simulator  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422293 posts in 5261 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use