Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2

22 posts, 2401 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 mirceade

Nu e niciun mister, le-au calculat și pe cele care "apar" pe străduțele laterale, mult mai puține decât cele neoficiale de până acum, a recunoscut Mihaiu într-o ședință de CL.

 


Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 Cristi N

Cele de pe strazile laterale sunt alta socoteala si nu intra in calcul.

Cele 622 de locuri sunt numarate strict de-a lungul Stefan cel Mare - Mihai Bravu si sunt doar cele legale care au marcaj si indicatoare. De exemplu, pe ultimii 50m de aici e banda de dreapta spre calea Floreasca nu sunt locuri de parcare.

In schimb, se poate amenaja parcare paralela cu bordura si astfel se va compensa cu locurile desfiintate in alta parte.

 


Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 Valentin

Eu n-am gasit/vazut nimic de cum se abordeaza intersectia pistei de biciclete cu strazile secundare ca tare ma indoiesc de semaforizare si tare ma ingrijoreaza sa avem intr-un viitor copaci intre pista si banda 1 in conditiile in care pe Calea Victoriei, cu vizibilitate maxima nu se acorda prioritate biciclistilor la efectuarea virajelor (si nu sunt asa multe viraje, dar totusi au loc accidente).

 


Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 Cristi N

Intersectiile nu se detaliaza in faza de studiu de fezabilitate. Abia acum, la proiectare, se analizeaza fiecare intersectie, viraj, etc.

Nu va exista semaforizare la fiecare straduta in schimb acestea vor fi inaltate astfel incat intrarea/iesirea autovehiculelor sa se faca cu viteza redusa.

 


Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 mirceade

Nu mă aștept să fi descoperit proiectanții intersecțiile *protejate* așa cum nu le descoperiseră nici când au proiectat pista de pe Calea Victoriei, ergo avem atâtea accidente acolo acum.

 


Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 ByOnu

Avem cu adevarat "atatea accidente pe C.V."? Intreb, chiar nu stiu cum arata statistica.

 


Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 mirceade

Cu puțin efort găsești o știre despre cel puțin un accident cu spitalizare pe an. Pur și simplu din cauză că un proiectant n-a știut ce e o intersecție protejată (ceea ce pentru un segment de 2-3km e imens ca statistică la ce pretenții de dezvoltare avem):

https://b365.ro/video-un-bucurestean-cu- ... -520313/

https://spynews.ro/actualitate/stiri-int ... 207.html

https://green-report.ro/accident-pe-pist ... -spital/

 


Re: Amenajare piste de biciclete pe raza Sectorului 2 mirceade

Pun aici o poză despre intersecții protejate (sursa Wikipedia) ca să știm la ce mă refer.
800px--Protected_intersections_for_bicyclists.webm.jpg (74.63 KB; downloaded 388 times)

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422365 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use