Regiunile RomânieiDobrogeaJudețul ConstanțaTransportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)

 

Topic: Autobuze MAZ 203

76 posts, 33230 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze MAZ 203 Mihai Veres

Stefan_79 wrote here:
Lui FBW i-ar prinde bine o revopsire, partea inferioară și cea din spate arătând neestetic, vopsea scorojită/decolorată chiar. În schimb noua culoare a lui FBV este superbă, fiind revopsit în schema originală și nu cu culoarea lime (a se vedea EXE).

Va dau dreptate, dupa ce am facut poza cu CT10FBW am mers in statie si am calatorit cu el mai bine de 15 minute. Autobuzul mirosea in interior a motorina sau ceva de genul acesta. Cand am iesit am vazut ca pe partea dreapta la roata din spate mai ales, era rugina cam multa ceea ce inseamna ca nu a mai trecut pe la vopsitorie de o bucata cam mare de timp.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Stefan_79

FBW miroase a motorină în interior de cel puțin 2 ani  :lol: Probabil rezervorul nu este etanș, ori există vreun furtun spart și mirosul ajunge în salonul călătorilor.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze MAZ 203 ADK

Varianta cu furtunul spart e cam exclusă, se vedeau pierderi sau vreo "bucurie" în tot acest timp.

 


Re: Autobuze MAZ 203 stefan85

CT 10 FBZ - Linia 5B - Gara CFR; Parc KM 4-5 - 2.03.2024
20240302_165226.jpg (1.94 MB; downloaded 1053 times)
20240302_180610.jpg (1.87 MB; downloaded 1053 times)

 


Re: Autobuze MAZ 203 Stefan_79

De la operarea modificărilor și renunțarea acordării numerelor de parc autobuzelor tip MAZ 103 și 203, acestea sunt parcate în fostul depou de tramvaie, în rând cu autobuzele retrase din circulație. În acea zonă se mai parcau autobuzele Isuzu (și observasem la un moment dat și MAZ 107) ce erau apte de traseu dar nu era nevoie de ele la acel moment, putem interpreta ca fiind puse într-o scurtă perioadă de ”conservare”.

 


Re: Autobuze MAZ 203 Stefan_79

EZW este absent de cam două săptămâni de pe linia lui de bază, adică 1, iar în locul lui iese ori EXJ, FBZ sau FDK. Sper să nu aibă aceiași soartă a lui EWA care are caroseria fisurată datorită drumurilor ”bune” de pe bd. Aurel Vlaicu. Ca o mică paranteză EWA a fost inițial titularul de bază al liniei 1 înaintea lui EZW, iar după cel din urmă i-a luat locul celui dintâi după ce acesta a fost retras din cauza problemelor cu caroseria.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421615 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use